Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7732
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Kraj: Marek Napiórkowski ma już nową płytę

Środa, 20 listopada 2013, 7:58
Aktualizacja: Czwartek, 21 listopada 2013, 13:50
Autor: Manu
Jelenia Góra/Kraj: Marek Napiórkowski ma już nową płytę
Fot. Okładka płyty
Pochodzący z Jeleniej Góry Marek Napiórkowski, dziś uznany za jednego z najbardziej wszechstronnych polskich gitarzystów jazzowych i cenionych krajowych muzyków sesyjnych, kompozytor, lider własnych zespołów, wydał właśnie płytę zatytułowaną „Up!”. Album ukazał się nakładem wytwórni V Records i składa się z ośmiu kompozycji.

Marek Napiórkowski to aktualnie jeden z najpopularniejszych polskich gitarzystów jazzowych. Uczył się grać na gitarze w Jeleniej Górze, gdzie spędził swoje pierwsze 18 lat życia i wraz z innymi muzykami - basistą i bębniarzem - zorganizował sekcję rytmiczną. Na próby dojeżdżał do Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie. Swoją przygodę kontynuował we Wrocławiu, gdzie z gitarzystą Arturem Lesickim (też jeleniogórzaninem) stworzył jazz-rockowy zespół Funky Groove, który według krytyków i słuchaczy nie miał sobie równych wśród innych elektrycznych formacji.

Marek Napiórkowski nagrał ponad sto płyt w różnych składach, z różnymi czołowymi wykonawcami sceny polskiej i zagranicznej, m.in. z Patem Methenym, Richardem Boną, Minu Cinelu, Gregoire Maret, Anna Marią Jopek, Urszulą Dudziak, Krzysztofem Ścierańskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Leszekiem Możdżerem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anią Dąbrowską, Moniką Brodką, Edytą Geppert, Krystyną Prońko, Marylą Rodowicz, Ewą Bem, Justyną Steczkowską, Natalią Kukulską, Marcusem Millerem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Ivanem Linsem, Klausem Doldingerem czy Christianem McBride.

Jako lider zadebiutował w 2005 r. płytą „NAP”, dwa lata potem ukazał się jego akustyczny krążek pt. „Wolno” (2007; osiągnął status Złotej Płyty), oraz znakomicie przyjęty przez krytykę i słuchaczy album „KonKubiNap” (2011) grupy Marek Napiórkowski Trio (z perkusistą Cezarym Konradem i kontrabasistą Robertem Kubiszynem), który doczekał się swojej kolejnej koncertowej odsłony. Ponadto komponuje piosenki i produkuje albumy Doroty Miśkiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group