Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6200
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Maraton pisania listów w kowarskim "Lemie"

Wiadomości: Kowary
Czwartek, 10 grudnia 2015, 7:07
Aktualizacja: Piątek, 11 grudnia 2015, 8:46
Autor: T–R
Fot. Tomasz Raczyński
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Jego celem jest niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują i z różnych przyczyn sami nie mogą się obronić, przebić przez bezduszność prawa czy walczyć o sprawiedliwość.

Wczoraj (9 grudnia) w godzinach od 8.00 do 20.00 w ramach tegorocznego Maratonu organizowanego przez Amnesty International uczniowie kowarskiego Zespołu Szkół oraz zaproszeni goście pisali listy w obronie osób, których prawa w wielu krajach są łamane. Są to: Teodora Del Carmen Vasquez z Salwadoru, Costas z Grecji, dziewczynki zmuszane do małżeństwa z Burkina Faso, Albert Woodfox z USA, Yecenia Armenta z Meksyku, Muhammad Bekzhamow z Uzbekistanu, Rania Alabasi z Syrii, Saman Naseem z Iranu, Zunar z Malezji oraz Waleed Abu Al Khair z Arabii Saudyjskiej.

- Do wzięcia udziału w Maratonie zaprosiliśmy instytucje działające na terenie miasta. - mówi Anna Szablicka, polonistka i organizatorka przedsięwzięcia. - Z zaproszenia skorzystały obie szkoły podstawowe, które okazały się jak zwykle niezawodne - listy pisali uczniowie z nauczycielkami – Anną Marciniak oraz Ewą Mertą. Mieliśmy również przyjemność gościć reprezentantkę Komendy Miejskiej Policji sierżant sztabową Magdalenę Ogłazę, a także naszych absolwentów. Największą liczbę listów napisali uczniowie Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Lema. Okazało się, że możemy na nich liczyć – odwiedzali nas podczas przerw, a także w czasie lekcji i po zajęciach. Nie zawiedli nawet uczniowie klas trzecich piszący dziś próbne egzaminy gimnazjalne. Powstało prawie 140 listów, które wraz z uczniami LO (którzy przez dwanaście godzin czuwali nad akcją!) oraz uczennicami Gimnazjum – zaadresujemy i wyślemy do miejsc przeznaczenia - dodaje organizatorka.

- Pisałam list do Nikosa Paraskevopoulosa Ministra Sprawiedliwości i Praw Człowieka Grecji, w sprawie wszczęcia rzetelnego i bezstronnego śledztwa i zadośćuczynienia Costasowi i jego partnerowi, którzy w wyniku homofobicznej i rasistowskiej napaści zostali poważnie pobici - mówi Katarzyna Ogłaza, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. - Rząd grecki nie radzi sobie z rosnącą falą przestępstw i nienawiści w stosunku do osób o odmiennym kolorze skóry i orientacji seksualnej. Być może apel wielu autorów listów zwróci uwagę na ten problem - dodaje uczennica.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~gluś 10-12-2015 8:17
dzięki tej akcji uratowano już nie jedno ludzkie życie dlatego warto się aktywnie w nią włączyć
~socjolog 10-12-2015 9:03
pic na wodę fotomontaż, dyspozycyjna amnesty international cudze gani swego nie zna. Młodzi prawnicy dbają o swoje CV zamieniając się funkcjami po upływie kadencji, stażują u Biedroniów co choinki nie uznają i wysługują się nieświadmymi uczniami. Papier wszysko przyjmie. Zdekomunizować AI i sądy polskie. Szkoda mi tych uczniów i Polski. Dzięki tej kolaboracji i cenzurze uśmiercono nie jedno życie w Polsce. PRL to jeszcze miał trochę mo...lności...
~ 10-12-2015 9:08
potrzebują pomocy i nie mogą sami się obronić ? sytuacja większości polskich rodzin
~ksawercia 10-12-2015 17:58
Proponuje napisać kilka listów do: prezydenta Dudy, marszałka Sejmu RP Kuchcińskiego, pani premier Beaty Szydło, by w naszym parlamencie respektowano prawa opozycji.Prawo najmniejszej partii jaką jest PSL do wystawienia swego wicemarszałka do prezydium Sejmu- nie mają swojego wicemarszałka, na komisjach sejmowych posłowie opozycji nie mogą zadawać pytań, na posiedzeniach Sejmu nie otrzymują odpowiedzi.
~` 11-12-2015 10:26
Wystarczy że PSL załatwił najdroższy gaz w europie. A teraz na pole buraki zbierać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group