Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 6416
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mali studenci dostali wczoraj indeksy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 20 listopada 2014, 8:14
Aktualizacja: Piątek, 21 listopada 2014, 8:15
Autor: Mea
Fot. Mea
Inauguracja roku dla uczniów Uniwersytetu Dziecięcego odbyła się wczoraj (19.11.) w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, która od początku wspiera taki projekt zkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach. – Dzięki temu możemy oswoić się ze światem akademickim i poznać wiele ciekawych tematów na wykładach – mówili mali żacy.

Uniwersytet Dziecięcy jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Jak mówi jego pomysłodawczyni Małgorzata Krysiak, podobny projekt widziała podczas pobytu w Niemczech. To tam w 2002 r., w Tybindze, dwóch dziennikarzy wpadło na pomysł, aby profesorowie akademiccy wyjaśniali dzieciom zawiłości nauki.

- W Jeleniej Górze udział w wykładach biorą zdolni uczniowie ze szkół podstawowych nr 1, nr 3 i Gimnazjum w Kowarach oraz z Zespołu Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Tematyka zajęć jest dopasowana do ich zainteresowań. Zaplanowane są też wycieczki. m.in. do seminarium duchownego, w którym będziemy rozmawiać o ponadczasowości słowa, do Liceum Plastycznego, gdzie wyrzeźbimy prezenty świąteczne oraz do Teatru im. C.K. Norwida, gdzie dzieci uzdolnione artystycznie wezmą udział w warsztatach teatralnych – mówiła Małgorzata Krysiak, dyrektor SP nr 1 w Kowarach.

Podczas inauguracji uczniowie otrzymali indeksy, jak prawdziwi żacy. – W ubiegłym roku też uczestniczyłam w wykładach, na których dowiedziałam się jak radzić sobie z nauką i w którym kierunku warto się kształcić – mówiła Beata Szulejko z klasy III B Gimnazjum w Kowarach.

- Wykłady pomogły mi wybrać dalszą drogę edukacji, chciałabym studiować na Akademii Wychowania Fizycznego. Dzięki zajęciom na KPSW poznałam świat akademicki i oswoiłam się ze studencką formułą wykładów – powiedziała Aleksandra Sikora z tej samej klasy.

Uczniowie kowarskiej podstawówki przygotowali występ artystyczny, podczas którego zaśpiewali Gaudeamus i hymn swojej szkoły. – Cieszę się, że będę miała zajęcia na uczelni. Interesuje mnie bardzo historia – stwierdziła Martyna Grzesiak z klasy IVD SP nr1.

Pierwszy wykład odbył się wczoraj (19.11.). Mali studenci poznali odpowiedź na pytanie, czym jest filozofia. – Dzieci mają wspaniałą wyobraźnię, która niestety zanika w trakcie dalszej edukacji, gdy trzeba naładować głowę wieloma informacjami. Własne zdanie i pomysły są często na drugim planie, a przez to dzieci wycofują się ze swojego szerokiego i głębokiego myślenia, co jest istotne dla filozofii – podkreślała Jadwiga Tomczyk-Tołkacz, wykładowca KPSW.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~@ 20-11-2014 10:03
Taki dziecięcy uniwersytet jest w Görlitz, tematy: podwodna archeologia (Bałtyk), mózg i energia, od Sudoku do Informatyki, kompetencje socjalne - Co by było gdybym urodził sie w Afryce, jak powstaja maszyny i komputery, dlaczego pływa beton, mamuty na Łużycach i Syberii itd. Całkiem ciekawe.
~abc 20-11-2014 11:11
Temat OK, tylko dlaczego uniwersytet. Gdzie pójdą, jak skończą 18 lat, może do przedszkola dla odmiany.
~aha ha ha 20-11-2014 13:51
To okropne, że fajny pomysł wykorzystuje się do walki politycznej. Co robi tam Pani Zakrzewska, która w tym czasie powinna jako dyrektor szpitala być w pracy. Wspomniana Pani nie została jeszcze burmistrzem Kowar i dziwnym trafem inauguracja, która od lat odbywała się najpóźniej w październiku, ma miejsce przed II turą wyborów, w której Pani Elżbieta zmierzy się z Panią Wiśniewską .
~XYZ 20-11-2014 14:18
Dwa razy ta sama informacja. Wczoraj też była z tego relacja: Uniwersytet dziecięcy zainaugurował rok akademicki [video] (1)
~Wiktor 20-11-2014 16:51
Pani Zakrzewska swój dzień pracy dzieli pomiędzy facebooka i bywanie tam gdzie mogą jej zrobić zdjęcie , żeby istnieć w lokalnych mediach.W naszej pracy wszystkie portale społecznościowe są zablokowane.
~absolwent 20-11-2014 19:25
Jak znam życie i poziom naszych nałkoffcuff, to pewnie znowu realizacja baaardzo daleka będzie od zamierzeń i oficjalnych sprawozdań. Pewnie znaleźli kolejny sposób na wyłudzenie kasy od ministerstwa, skończy się tym że kasa wpłynie, a realizacja tradycyjnie na odwal się.
~@absolwent 20-11-2014 19:44
Całkowicie się zgadzam. Nasi "naukowcy" to przecież strasznie "zapracowani" ludzie. Kilka etatów we wrocławskich szkołach gotowania na gazie, a w weekendy jeszcze obskakują zaoczne "niedzielne szkółki" w mniejszych miastach. Nawet czytać prac swoich studentów nie mają czasu, gdzie im tam do uczenia dzieciaków. Kasa poszła, media pochwaliły, a co potem się będzie dziać to już niewielu się dowie.
~obserwator 2 20-11-2014 22:10
I znowu Zakrzewska na zdjęciach, usiadła specjalnie w pierwszym rzędzie, znów promuje się kosztem innych...co za baba! Proponuję wejść na jej stronę http://elzbieta-zakrzewska.pl/ Zwróćcie uwagę: tekstu nie ma, nie napisała dzięki komu dzieciaczki mogły uczestniczyć w wydarzeniu, a na zdjęciach tylko ona. Pamiętajcie ona była tylko gościem, z organizacją tej sympatycznej imprezy nie miała nic wspólnego. To jej stała metoda...na wszystkich imprezach w całym powiecie się tylko lansuje....ma tupet baba.
~portek 1-12-2014 9:06
I oczywiście wycieczka do seminarium. Rycie beretów na wszystkich możliwych frontach.
~jeż 12-12-2014 9:27
klakierzy kontrkandydata E. Zakrzewskiej dają o sobie znać - i to niezależnie od tematu - polskie piekiełko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group