Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 5970
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Majówka z podwyżką cen wody i ścieków

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Piątek, 9 kwietnia 2010, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Rada miejska w Szklarskiej Porębie na ostatnim posiedzeniu podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie miasta. Znana jest też wysokość dopłat. Nowe ceny wchodzą w życie od 1 maja.

Burmistrz miasta pod Szrenicą przyjął wniosek taryfowy KSWiK-u, a radni przegłosowali dwa projekty uchwał. W nowym roku taryfowym, który rozpocznie się pierwszego maja br. opłata za wodę będzie wynosiła 6,68 zł, a za ścieki 10,06 zł brutto. Zgodnie z uchwałą obowiązujące miesięczne stawki opłaty abonamentowej będą różne.

Zależy to od sposobu rozliczania każdego z odbiorcy. Najmniej zapłacą korzystający z lokalu w budynku wielolokalowym (4,72 zł brutto). Natomiast najwięcej odbiorcy rozliczani w oparciu o wskazania wodomierza głównego lub mierzącego ilość wody bezpowrotnie zużytej (6,83 zł brutto). Druga z podjętych uchwał dotyczyła dopłat dla odbiorców wody i odprowadzanych ścieków.

– Zdajemy sobie sprawę, że każda podwyżka dla mieszkańców jest uciążliwa – stwierdził Stanisław Dziedzic, prezes spółki KSWiK. Dopłaty z budżetu miasta do wody i ścieków mają na celu złagodzenie skutków znacznych podwyżek, które w przypadku inwestycji wodno-kanalizacyjnej są nieuniknione. Do 1 metra sześciennego doprowadzanej wody miasto dopłaci 80 gr brutto, natomiast do odprowadzanych ścieków znacznie więcej, bo 3,65 zł brutto.

Argumentem dla większej dopłaty do ścieków jest chęć osiągnięcia efektu ekologicznego w Szklarskiej Porębie. Władze miasta próbują w ten sposób zachęcić jak największą liczbę mieszkańców do przyłączenia się do miejskiej kanalizacji i zrezygnowania z szamb. Z uwzględnieniem dopłat, ceny obowiązujące od 1 maja 2010 r. będą wynosiły: 5,88 zł brutto za dostawę wody oraz 6,41 zł brutto za odprowadzanie ścieków.

Oznacza to, że w przeciętnym gospodarstwie domowym opłata za wodę wzrośnie o 15 procent, a za ścieki o ponad 9 procent. Władze miasta zapewniają, że w przyszłym roku nie będzie kolejnych podwyżek dla mieszkańców, ponieważ w budżecie znajdą się środki na kolejne dopłaty. – Mamy na następne lata stabilność kosztów – potwierdza przewodniczący rady miasta Grzegorz Sokoliński.

Prezes KSWiK również zapewnia, że spółka zrobi wszystko, aby w przyszłości uniknąć drastycznych podwyżek cen. Wszystko zależy jednak od ilości przyłączonych odbiorców. – Już dziś wiemy, że chętnych jest stosunkowo dużo – powiedział Stanisław Dziedzic. Na skutek nowych przepompowni i stacji uzdatniania wody wzrosną jednak opłaty za energię. Trzeba będzie także zapłacić podatek od nieruchomości, w których umieszczone są różne urządzenia.

Mimo to opłaty w Szklarskiej Porębie są najniższe spośród wszystkich miejscowości, wchodzących w skład spółki KSWiK. Większość miejscowych radnych głosowała za przyjęciem obu projektów uchwał. Jednak radny Mirosław Karpiej był przeciwny nowym taryfom. Wyborcy z jego okręgu przynoszą mu czarną wodę w butelkach, bo taka właśnie płynie z ich kranów.

Radny twierdzi, że rozmawiał już kilka razy z prezesem Dziedzicem w tej sprawie, ale nie uzyskał żadnych konkretnych wyjaśnień. Inwestycja wodno-kanalizacyjna na tym terenie została już zakończona. Mieszkańcy nie mają zamiaru płacić za wodę fatalnej jakości. – W przydrożnych hydrantach leci czystsza woda niż w mieszkaniach w tamtej okolicy – skarży się radny. Sprawa prędzej czy później musi zostać wyjaśniona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~wie39 9-04-2010 11:35
popatrzcie na zdjęcie...głosowaliście na tych ludzi a teraz oni miast robić coś by wam żyło się lepiej-podnoszą judaszowe ręce żeby was bardziej obciążyć wydatkami.Pamiętajcie o tych judaszach przy najbliższych wyborach.
~:-) 9-04-2010 13:40
Heheh dobre Wie39 - popieram :D
~IRENKA83 9-04-2010 14:02
no tak juz nie maja z czego Wodnikowej gwardii dawac premii to teraz nam oplaty podniosa!!!!!
~do Wie39 9-04-2010 14:34
Czysta demagogia i brak wiedzy wynika z twojej wypowiedzi, no cóż tacy ludzie też muszą być. Rada miasta zatwierdza wniosek taryfowy jeśli nie zawiera błedów formalnych, gdyby go nie zatwierdziła to i tak wszedłby w życie. Jest to tylko formalność. W kompetencji rady jest natomiast wysokość dopłat do wody i ścieków. I ta dopłata wynosi 4,45 zł do każdego m3. Porównaj sobie ceny w pozostałych gminach które należą do KSWiK i spróbuj wyciągnąć wnioski.
~do autora wpisu 14:34 9-04-2010 15:25
czysta demagogia to brak wiedzy urzędasów i samorządowców o sytuacji materialnej obywateli, powoduje to że żyją oni w innym świecie a dopłaty i podwyżki to ściśle powiązany system który ma na celu rekompensatę finansową dla dostawcy ponieważ ludzie zaczęli oszczędzac wodę ,coraz więcej ludzi kopie studnie ma swoje oczyszczalnie więc jedyna taktyka jaką stosuje monopolista to podwyżki bo trzeba utrzymac partyjne stołki i stanowiska do spraw niepotrzebnych w firmie
~Kornelia 9-04-2010 19:26
Widzieliście -wybory się zbliżają.Burmistrz zaczyna spotkania z Mieszkańcami.Gdzie był przez pozostały czas,jak zaczyna się palić grunt pod nogami to się o nas przypomina.Może głupi motłoch zagłosuje jeszcze raz.Chcemy jeszcze raz przez to przechodzić-zastanówmy się.Wtedy też zostanie arogancki ZASTĘPCA.
~Demagogia 9-04-2010 22:09
No tak rzeczywiście sytuacja materialna mieszkańców pogorszy się diametralnie. Podwyżka wody i ścieków wyniesie łącznie około 1,30 zł za 1 m3. Średnio zużycie na osobę w miesiącu wynosi 3 m3, czyli każdy za wodę i ścieki zapłaci niecałe 4 złote wiecej niż dotychczas. Cena wody i ścieków w Szklarskiej Porębie jest najniższa spośród wszystkich miast KSWiK dlatego, że zużycie jest u nas najwieksze. A to, że ludzie zaczęli oszczędzać wodę to chyba dobra tendencja. Jeszcze informacja dla Kornelii: Gdzie byłaś bo chyba nie w Szklarskiej Porębie gdy regularnie co pół roku odbywają się spotkania burmistrza z mieszkańcami. Nie nazywaj nas mieszkańców motłochem bo świadczy to o tym, ze nie masz do mieszkańców szacunku.
~WodKan 9-04-2010 22:26
1.Radni podnoszą judaszowe ręce. 2.Wodnikowa gwardia nie ma z czego dostawać premii. 3.Demagogia to brak wiedzy urzędasów. 4.Może głupi motłoch zagłosuje jeszcze raz. No pięknie. Jest na temat. Wody w tych postach jest wprawdzie nie za dużo ale ścieków za to pod dostatkiem. Powiedziałbym nawet że to same ścieki. ps. do Kornelii. Kochanie, sadzę że się mylisz. Głupi motłoch nie głosował na Wichniaka tylko na konkurencję. Wyniki wyborów to potwierdzają.
~WodKan 9-04-2010 22:43
Jeszcze raz do Kornelii. Pytasz, gdzie burmistrz był przez pozostały czas? Chciałaś pewnie spytać gdzie będzie bo pozostały czas dopiero się zaczął i dlatego spotyka się z mieszkańcami. Chce go burmistrz spędzić w miłym towarzystwie. Może dlatego o tobie nie pamiętał i dlatego nie zostałaś zaproszona.
~QQ 10-04-2010 12:48
Historia pokazuje, że obecne władze miasta dobrze prowadzą politykę cenową opłat za wode i ścieki. Gratuluję. Oczywiście nikt nie jest zadowolony z podwyżek jakichkolwiek. Zachęcam do zapoznania się z cenami wody i ścieków innych miast w kraju. Po poznaniu jak budowana jest taryfa opłat, osoby kompetentne przyznają że opłaty są adekwatne do rozmachu nowej inwestycji i kosztów z tym zwiazanych. Po wypowiedziach pana Ł. na sesjach RM Szklarska Poręba zastanawia mnie brak podstawowej wiedzy na temat KSWiK-u. A tyle jest dostepnych informacji na ten temat. PS.Jak widać po postach to wielu emocje puszczają ... Apeluje do administratorów wszystkich lokaLNYCH FORÓW by publikowali tylko komentarze podpisane z imienia i nazwiska a wszystkich użytkowników zachęcam do takiej właśnie formy wypowiedzi.
~Kornelia 10-04-2010 15:15
Nie nazywam Ludzi motłochem,tylko odnoszę wrażenie że jesteśmy tak traktowani.A wolno mi odnosić własne wrażenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group