Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6598
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Majątek Szklarskiej na sprzedaż

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Piątek, 14 maja 2010, 8:58
Aktualizacja: 9:00
Autor: Karolina
Fot. UM
Władze Szklarskiej Poręby ogłosiły wielką wyprzedaż majątku miasta. Na przetargi trafi łącznie kilkanaście pensjonatów, w ofercie znalazły się także niezabudowane działki. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na realizację kolejnych projektów inwestycyjnych w gminie. Między 14 a 15 maja br. miasto pod Szrenicą zaprezentuje swoją ofertę podczas targów nieruchomości we Wrocławiu.

Nieruchomości przeznaczone na sprzedaż to dawne budynki FWP, które w 1992 r. skomunalizowano. Wówczas wszystkie zostały wydzierżawione. W czasie tych osiemnastu lat do budżetu miasta nie wpływały zbyt duże pieniądze z tytułu dzierżaw. Paradoksalnie czynsz za metr kwadratowy w wielkopowierzchniowych pensjonatach był niższy od czynszu w mieszkaniach komunalnych. – Kierowaliśmy się rachunkiem ekonomicznym. To nie jest normalna sytuacja, że do budżetu miasta z dzierżaw 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej prawie 5,5 tysiąca metrów kwadratowych wpływało zaledwie 120 tysięcy złotych rocznie – powiedział przewodniczący rady miejskiej, Grzegorz Sokoliński.

Władze Szklarskiej Poręby postanowiły wypowiedzieć umowy dzierżawy, które wygasły w lutym tego roku. Wszystkim dzierżawcom zaproponowano zmianę dotychczasowych umów, wraz z podniesieniem stawki za czynsz. Na nowe warunki zgodziło się tylko dwóch najemców, pozostali musieli opuścić zajmowane budynki. Niektórzy byli dzierżawcy nie mają się gdzie podziać i nadal zajmują mienie miasta. Tego typu sytuacje będą miały swój finał w sądzie. Pozostałe, wolne budynki zostały wystawione na sprzedaż. Władze miasta liczą, iż w ten sposób uda się uzyskać nawet 20 mln złotych. Pieniądze gmina chce przeznaczyć na realizację kolejnych inwestycji drogowych, turystycznych i oświatowych.

Potrzeb, jak zawsze, jest więcej niż środków finansowych w budżecie miasta. Planowana jest budowa nowego przedszkola oraz remonty kolejnych dróg. Potrzebne są także nowe mieszkania, zarówno komunalne, jak i socjalne. Nieruchomości wystawione na sprzedaż mają zazwyczaj kilkusetmetrowe powierzchnie, a do tego duże działki. Ich ceny nie są małe, liczone raczej w milionach niż tysiącach złotych. Mimo to, inwestorzy są zainteresowani ich kupnem. Pierwsze budynki, np. dawny Belweder Górski w pobliżu Urzędu Miasta, zyskują już nowych właścicieli. – Czekamy na inwestorów, którzy uczynią z tych nieruchomości świetne pensjonaty i hotele, odpowiadające współczesnym oczekiwaniom – podkreślają przedstawiciele władz miasta.

Kolejnym pomysłem na zaprezentowanie swojej oferty jest udział we wrocławskich Targach Nieruchomości „Mieszkanie Inwestycje Dom”. Gmina Szklarska Poręba w dniach 14 i 15 maja, od godz. 10.00 do 17.00 będzie tam miała swoje stoisko. Targi MID są renomowanym wydarzeniem biznesowym, skierowanym do przedstawicieli rynku nieruchomości i finansów. W tym czasie Wrocław odwiedzają zarówno inwestorzy zainteresowani biznesem komercyjnym, jak i chętni do kupna mieszkania czy domu w pięknych zakątkach Dolnego Śląska. Bez wątpienia jest to jedna z największych imprez w Polsce, poświęconych rynkowi nieruchomości. Pełna oferta nieruchomości wystawionych na sprzedaż dostępna jest na oficjalnej stronie miasta Szklarska Poręba.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~mieszkaniecszklarni 14-05-2010 9:28
brawa dla władz! jeszcze tylko rozliczyc poprzedników, np. za ośrodek zdrowia przy słynnym pawilonie. Gdize on jest!? się pytam?GDZIE?
~no to co że ze szklarni 14-05-2010 13:50
Ośrodek "zdrowia" był prywatną praktyką pewnego lekarza, u którego nikt nie chciał się leczyć. Chłopina poszedł więc na studia prawnicze. Nie wiemy czy skończył. Wiemy jednak, że prawnik z niego lichy. Pan doktor przerżnął sromotnie x 2 sprawę ze spółdzielnią mieszkaniową ponosząc znaczące straty finansowe. Straty te chciał sobie powetować i podniósł czynsz bankowi, który działał w budynku w miejscu dawnej przychodni. Bank zwiną więc żagle. Doktor został bez przychodni, bez kasy, bez banku i z pustym budynkiem. Na domiar złego okazało się, że jest tam samowola budowlana. Normalnie pech na całego. Na całego. Zostało mu już tylko z tubą po mieście jeździć i żale wylewać. Na złą władzę oczywiście.
~xd 14-05-2010 15:18
BRAWO panie burmistrzu !!! i nalezy jeszcze rozliczyć poprzednią ekipe z LESZKIEM MALKIEWICZEM na czele !!!
~jelgór 14-05-2010 18:33
wielka promocja- weź dwie ruiny, trzecią dostaniesz gratis:)
~screw 14-05-2010 21:45
Będą pieniądze na kampanie wyborczą Arkadiusza Wichniaka i Grzegorza Sokolińskiego "spotkania z mieszkańcami". Swoją drogą ciekawe jak się spisują dzierżawcy na nowych warunkach. Po muzeum minerałów widać jak dalej popada w ruinę tym razem za zgodą nowych władz.
~mieszkaniecszklarani 15-05-2010 10:35
A ja się pytam, co teraz z lokalem przy starym pawilonie, 'przychodnią' heh. Widac wałek nie mały :P Ponoć ma być tam 4 gwiazdkowy hotel?To prawda?
~JACK 15-05-2010 12:42
Miasto patrzy na maksymalny zysk ze sprzedaży nieruchomości i coś tam się mówi o nowych inwestycjach !!! Ciekawe czy ktoś pomyślał co zrobić z problemem TIRÓW poruszających się przez centrum miasta ????> przecież to nie jest atrakcja turystyczna a widoczek wręcz odstraszający dla potencjalnych wczasowiczów !
~korel 15-05-2010 18:03
Pierwsze budynki,np.dawny Belweder Górski w pobliżu Urzędu Miasta, zyskują już nowych właścicieli. A ja się pytam na co zostały wydane pieniądze z jego sprzedaży??? Zarzucano bowiem dzierżawcom takich obiektów,że to przez nich nie ma inwestycji w mieście w postaci nowych dróg,mieszkań ,czy sali gimnastycznej przy SP nr 1.Ja się pytam ile pieniędzy miasto przeznaczyło na te cele ze sprzedaży tego konkretnego obiektu?
~mieszkaniec szklarskiej 15-05-2010 22:07
No korel wystarczyło, że przyszedłbyś na spotkania z mieszkańcami tobyś wszystko wiedział. Ja byłem to wiem. Oto najwazniejsze z wydatków, które sfinansowano między innymi ze sprzedaży Belwederu Górskiego: Ulica 11-listopada - 5,5 mln złotych Sala przy szkole nr 1 - 4,5 mln złotych Orlik przy szkole nr 1 - 1,3 mln złotych Boisko wielfunkcyjne przy gimnazjum Boisko na Dolnej Termomodernizacja przedszkola i sali w szkole nr 5 Mostek na hucie Mostek na Krasińskiego 7 innych mostków remonty dróg remonty domów wyposażenie MZGL Projekty budowlane na nowe przedszkole, budynek socjalny, budynek komunalny, budynek na skwerze Trójki, Orlik na Białej Dolinie Razem ok. 20 mln złotych. Częściowo to są środki zewnętrzne a reszta to pieniądze gminne.
~Dolnoślązak 16-05-2010 0:38
Kupię Szklarską Porębę bez samorządowców.
~Do Dolnoślązaka 16-05-2010 10:53
Twój pomysł nie jest nowy. To tylko inna wersja tego co było, tylko trochę bardziej rynkowa. Poprzednio tacy jak ty zostali samorządowcami i uważali, że Szklarska Poręba im się należy. Za darmo. Ty chcesz Szklarską kupić, ale bez samorządowców. To dobrze, że jednak mówisz "kupić" a nie "wziąć" czyli po prostu "ukraść" albo "podpieprzyć". Z samorządowcami masz jednak problem, bo samorządowcy to wszyscy mieszkańcy a nie tylko burmistrz i radni. Oni (mieszkańcy) nie są do kupienia. Jeszcze jedna uwaga; jak kupisz któryś z budynków i zostaniesz mieszkańcem też będziesz samorządowcem.
~korel 16-05-2010 11:29
Mnie nie interesują słowa tylko kwity.Z tego co wiem Górski został sprzedany za ok.1,5 mln zł,a mieszkaniec szklarskiej pisze mi tu o inwestycjach ,które przekroczyły i to znacznie tą kwotę.A propos spotkań z mieszkańcami byłem na kilku spotkaniach, ale sobie mydlić oczu nie dam tak jak ty.Z tego co tu czytam to wiem ,że napewno będziesz na nich głosował, ale ja nie.
~Do korela 16-05-2010 14:00
Czyli według ciebie jeśli inwestycje "przekroczyły i to znacznie tą kwotę" to jest niedobrze? Powinny wynieść tylko 1,5 mln zł. Czy też chcesz dokładnego wyliczenia co zrobiono za sprzedaż Belwederu Górskiego? Tak masz rację będę na nich głosować ponownie, widzę po prostu jak Szklarska się zmienia na lepsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group