Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6587
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Majątek Szklarskiej na sprzedaż

Piątek, 14 maja 2010, 8:58
Aktualizacja: 9:00
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Majątek Szklarskiej na sprzedaż
Fot. UM
Władze Szklarskiej Poręby ogłosiły wielką wyprzedaż majątku miasta. Na przetargi trafi łącznie kilkanaście pensjonatów, w ofercie znalazły się także niezabudowane działki. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na realizację kolejnych projektów inwestycyjnych w gminie. Między 14 a 15 maja br. miasto pod Szrenicą zaprezentuje swoją ofertę podczas targów nieruchomości we Wrocławiu.

Nieruchomości przeznaczone na sprzedaż to dawne budynki FWP, które w 1992 r. skomunalizowano. Wówczas wszystkie zostały wydzierżawione. W czasie tych osiemnastu lat do budżetu miasta nie wpływały zbyt duże pieniądze z tytułu dzierżaw. Paradoksalnie czynsz za metr kwadratowy w wielkopowierzchniowych pensjonatach był niższy od czynszu w mieszkaniach komunalnych. – Kierowaliśmy się rachunkiem ekonomicznym. To nie jest normalna sytuacja, że do budżetu miasta z dzierżaw 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej prawie 5,5 tysiąca metrów kwadratowych wpływało zaledwie 120 tysięcy złotych rocznie – powiedział przewodniczący rady miejskiej, Grzegorz Sokoliński.

Władze Szklarskiej Poręby postanowiły wypowiedzieć umowy dzierżawy, które wygasły w lutym tego roku. Wszystkim dzierżawcom zaproponowano zmianę dotychczasowych umów, wraz z podniesieniem stawki za czynsz. Na nowe warunki zgodziło się tylko dwóch najemców, pozostali musieli opuścić zajmowane budynki. Niektórzy byli dzierżawcy nie mają się gdzie podziać i nadal zajmują mienie miasta. Tego typu sytuacje będą miały swój finał w sądzie. Pozostałe, wolne budynki zostały wystawione na sprzedaż. Władze miasta liczą, iż w ten sposób uda się uzyskać nawet 20 mln złotych. Pieniądze gmina chce przeznaczyć na realizację kolejnych inwestycji drogowych, turystycznych i oświatowych.

Potrzeb, jak zawsze, jest więcej niż środków finansowych w budżecie miasta. Planowana jest budowa nowego przedszkola oraz remonty kolejnych dróg. Potrzebne są także nowe mieszkania, zarówno komunalne, jak i socjalne. Nieruchomości wystawione na sprzedaż mają zazwyczaj kilkusetmetrowe powierzchnie, a do tego duże działki. Ich ceny nie są małe, liczone raczej w milionach niż tysiącach złotych. Mimo to, inwestorzy są zainteresowani ich kupnem. Pierwsze budynki, np. dawny Belweder Górski w pobliżu Urzędu Miasta, zyskują już nowych właścicieli. – Czekamy na inwestorów, którzy uczynią z tych nieruchomości świetne pensjonaty i hotele, odpowiadające współczesnym oczekiwaniom – podkreślają przedstawiciele władz miasta.

Kolejnym pomysłem na zaprezentowanie swojej oferty jest udział we wrocławskich Targach Nieruchomości „Mieszkanie Inwestycje Dom”. Gmina Szklarska Poręba w dniach 14 i 15 maja, od godz. 10.00 do 17.00 będzie tam miała swoje stoisko. Targi MID są renomowanym wydarzeniem biznesowym, skierowanym do przedstawicieli rynku nieruchomości i finansów. W tym czasie Wrocław odwiedzają zarówno inwestorzy zainteresowani biznesem komercyjnym, jak i chętni do kupna mieszkania czy domu w pięknych zakątkach Dolnego Śląska. Bez wątpienia jest to jedna z największych imprez w Polsce, poświęconych rynkowi nieruchomości. Pełna oferta nieruchomości wystawionych na sprzedaż dostępna jest na oficjalnej stronie miasta Szklarska Poręba.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1152
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group