Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 6086
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Magia symetrii” w Handlówce

Czwartek, 30 maja 2013, 7:09
Aktualizacja: Piątek, 31 maja 2013, 13:20
Autor: Org
Jelenia Góra: „Magia symetrii” w Handlówce
Fot. Robert Moszak
Nietypowa impreza pod hasłem "Magia Symetrii" odbyła się w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze czyli popularnej "Handlówce". Swoją pasją z uczniami i nauczycielami szkoły dzielił się nauczyciel matematyki Adam Stolicki.

Nauczyciel od kilku lat wykonuje kartonowe modele geometrycznych wielościanów . Pokaz modeli poprzedził multimedialny wykład z użyciem programu komputerowego "great stella"

Omówione zostały m.in. foremne wielościany platońskie, foremne niewypukłe wielościany Keplera Poinsota, półforemne wielościany archimedesowe, dualne wielościany Catalana, wielościany jednorodne i ich stellacje czy kompozycje wielościanów.

Najwięcej zainteresowania wzbudziły jednak kolorowe modele wykonane przez Adama Stolickiego.

- Mam nadzieję, że uda mi się kogoś zarazić moją pasją – mówił autor modeli. - Będzie to trudne w czasach gdy mamy do dyspozycji tyle atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu, a może wśród uczniów lub… Czytelników jest ktoś z podobnym hobby? – dodaje.

A jakie były inne cele imprezy?

- Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie, matematycy - fascynujące własności geometrii i okazję, by się zastanowić, co zyskują, a co tracą pracując wyłącznie pod kątem egzaminacyjnych testów. Majsterkowicze mogli analizować użyte materiały: papier i klej. Artyści i esteci mogli krytykować formę modelu i dobór kolorów, a ci z zacięciem filozoficznym zapytać, czy wielościany są przez matematyków wymyślane, czy też istnieją od zawsze w platońskim świecie – wylicza Adam Stolicki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group