Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5944
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łowczy ryczeli jak jelenie

Wiadomości: REGION
Piątek, 30 października 2009, 8:39
Aktualizacja: 8:48
Autor: jrams, legniczka.com
Fot. jrams
Po raz ósmy na Zamku Kliczków uroczyście obchodzono wspomnienie patrona łowczych, św. Huberta. Jednak dopiero pierwszy raz rozegrano tutaj turniej drużyn w wabieniu jelenia, co podniosło rangę całej imprezy.
3 listopada przypada wspomnienia świętego Huberta. Jednak na Zamku Kliczków niedaleko Bolesławca, już zorganizowano tradycyjną imprezę poświeconą wszystkiemu, co dotyczy myślistwa i łowiectwa.

– Podjęta przed kilkoma laty inicjatywa wskrzeszania przepięknej i szlachetnej kultury łowiectwa przyjęła się w okolicy – mówi Magdalena Piasecka-Ludwin, prezes zarządu Zamku Kliczków. – W ten sposób z jednej strony budujemy lokalna tradycję Borów Dolnośląskich, a z drugiej – pielęgnujemy odwieczną tradycję szacunku do przyrody – dodaje.

Organizacja dnia św. Huberta jest jedną z kilku inicjatyw organizowanych przez Zamek. Wszystkie jednak starają się zwracać uwagę na Bory Dolnośląskie i ich bogactwo, które jest wielką siłą marketingową dla Zamku. Dlatego Zamek Kliczków jest jednym z ważniejszych członków Fundacji Borów Dolnośląskich, która stawia sobie za cel zachowanie tych lasów od zagłady.

W tegorocznej imprezie po raz pierwszy rozegrano turniej drużynowy w wabieniu jelenia. Konkurs ten po raz pierwszy rozegrano w zeszłym roku w Węglińcu na Święcie Grzybów. – Wydaje się on jednak bardziej bliski świętemu Hubertowi, a i organizatorzy bardzo przychylnie popatrzyli na propozycję zorganizowania go na Zamku – opowiada Jacek Pielichowski, organizator konkursu wabienia.

Konkursów wabienia jelenia jest w Polsce kilka, lecz żaden nie jest walką drużynową. Najprawdopodobniej jest to również jedyny taki turniej w Europie. - Ćwiczymy wabienie, ponieważ, takie dogadywanie się z jeleniem, jeżeli można to opisać obrazowo, pozwala myśliwym wywabiać jelenie z lasu i oceniać potrzebę ich odstrzału – tłumaczy Pielichowski. – Zwierzyny jest wbrew pozorom co raz więcej w naszych lasach. Przez to myśliwi i związki łowieckie mają co raz więcej pracy - dodaje.

W czasie konkursu, podczas którego trzeba umiejętnie udawać ryk np. młodego jelenia czy też jelenia na koniec rui, używane są specyficzne instrumenty. Korzysta się np. z muszli Trytona czy szlifowanych rogów jelenia. Walczących oceniali sędziowie zamknięci w kabinach, tak aby mogli tylko i wyłącznie słyszeć grających, bez zbędnego oglądania ich. Tę konkurencję wygrali przedstawiciele Nadleśnictwa Ruszów z 58 pkt.. Drugie miejsce przypadło Polskiemu Związkowi Łowieckiemu z Piły z 57 pkt a trzecie Nadleśnictwu Sarbia z 56 pkt.

Walki między myśliwymi zakończył pokaz umiejętności sygnalistów i hejnalistów łowczych. Zagrali oni najważniejsze sygnały polowań tj. początek czy koniec polowania, sygnał na posiłek czy ku czci zabitej zwierzyny.

Bogaty program hubertowego święta zawierał też pokazy zmagań średniowiecznych rycerzy, pogoń za lisem czy konkurs dla dzieci w szukaniu lisiej kity. Ten ostatni wygrała Weronika Sylwestrzak z Pieńska. Hubertusowe polowania i obchody tego święta wśród jeleniogórskich myśliwych odbędą się w nadchodzącym tygodniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ulyssenardin 30-10-2009 8:55
super, szkoda, że mnie nie było.
Cień 30-10-2009 9:20
Niektórzy, to są stu procentowymi jeleniami, co polowanie to im rogi rosną.
~olo 30-10-2009 9:58
Przychodzi nad ranem pijany myśliwy do domu i woła do żony " kochanie od jutra nie kupuj mięsa”, „a co upolowałeś coś " pyta żona "nie przepiłem wypłatę" odpowiada myśliwy
~HansKloss 30-10-2009 10:19
Darz bór, ~ulyssenardin!
~Tomy M. 30-10-2009 13:05
"Farba znaczy krew" Zenon Kruczyński ... polecam tą książkę byłego myśliwego. Po jej przeczytaniu nic nie jest takie jak dawniej.
~ulyssenardin 30-10-2009 13:09
darz darz
~ 30-10-2009 19:33
Trochę brak wiedzy.Na pewno nikt nie grał na rogach jelenia bo on takich nie posiada.Jeleń nosi poroże i zrzuca je co roku a rogi rosną zwierzęciu całe życie np.krowie.Na zdjęciach widać że niektórzy sygnaliści używają rogów woła bądź bawolich.
~ 30-10-2009 19:54
Trochę brak wiedzy.Na pewno nikt nie grał na rogach jelenia bo on takich nie posiada.Jeleń nosi poroże i zrzuca je co roku a rogi rosną zwierzęciu całe życie np.krowie.Na zdjęciach widać że niektórzy sygnaliści używają rogów woła bądź bawolich.
~Matylda 30-10-2009 20:25
...Przepiękna i szlachetna kultura łowiectwa.....dla mnie jest to morderstwo.Chcesz żreć mięcho,to idź do sklepu i kup.Jak można patrzeć na śmierć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~pancio 1-11-2009 9:14
ad.Matylda A jak żresz mięso ze sklepu to wszystko ok. To mięso ze sklepu też nie wyrosło na drzewie. Głupoa krowa....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group