Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 7507
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Łowczy ryczeli jak jelenie

Piątek, 30 października 2009, 8:39
Aktualizacja: 8:48
Autor: jrams, legniczka.com
REGION: Łowczy ryczeli jak jelenie
Fot. jrams
Po raz ósmy na Zamku Kliczków uroczyście obchodzono wspomnienie patrona łowczych, św. Huberta. Jednak dopiero pierwszy raz rozegrano tutaj turniej drużyn w wabieniu jelenia, co podniosło rangę całej imprezy.
3 listopada przypada wspomnienia świętego Huberta. Jednak na Zamku Kliczków niedaleko Bolesławca, już zorganizowano tradycyjną imprezę poświeconą wszystkiemu, co dotyczy myślistwa i łowiectwa.

– Podjęta przed kilkoma laty inicjatywa wskrzeszania przepięknej i szlachetnej kultury łowiectwa przyjęła się w okolicy – mówi Magdalena Piasecka-Ludwin, prezes zarządu Zamku Kliczków. – W ten sposób z jednej strony budujemy lokalna tradycję Borów Dolnośląskich, a z drugiej – pielęgnujemy odwieczną tradycję szacunku do przyrody – dodaje.

Organizacja dnia św. Huberta jest jedną z kilku inicjatyw organizowanych przez Zamek. Wszystkie jednak starają się zwracać uwagę na Bory Dolnośląskie i ich bogactwo, które jest wielką siłą marketingową dla Zamku. Dlatego Zamek Kliczków jest jednym z ważniejszych członków Fundacji Borów Dolnośląskich, która stawia sobie za cel zachowanie tych lasów od zagłady.

W tegorocznej imprezie po raz pierwszy rozegrano turniej drużynowy w wabieniu jelenia. Konkurs ten po raz pierwszy rozegrano w zeszłym roku w Węglińcu na Święcie Grzybów. – Wydaje się on jednak bardziej bliski świętemu Hubertowi, a i organizatorzy bardzo przychylnie popatrzyli na propozycję zorganizowania go na Zamku – opowiada Jacek Pielichowski, organizator konkursu wabienia.

Konkursów wabienia jelenia jest w Polsce kilka, lecz żaden nie jest walką drużynową. Najprawdopodobniej jest to również jedyny taki turniej w Europie. - Ćwiczymy wabienie, ponieważ, takie dogadywanie się z jeleniem, jeżeli można to opisać obrazowo, pozwala myśliwym wywabiać jelenie z lasu i oceniać potrzebę ich odstrzału – tłumaczy Pielichowski. – Zwierzyny jest wbrew pozorom co raz więcej w naszych lasach. Przez to myśliwi i związki łowieckie mają co raz więcej pracy - dodaje.

W czasie konkursu, podczas którego trzeba umiejętnie udawać ryk np. młodego jelenia czy też jelenia na koniec rui, używane są specyficzne instrumenty. Korzysta się np. z muszli Trytona czy szlifowanych rogów jelenia. Walczących oceniali sędziowie zamknięci w kabinach, tak aby mogli tylko i wyłącznie słyszeć grających, bez zbędnego oglądania ich. Tę konkurencję wygrali przedstawiciele Nadleśnictwa Ruszów z 58 pkt.. Drugie miejsce przypadło Polskiemu Związkowi Łowieckiemu z Piły z 57 pkt a trzecie Nadleśnictwu Sarbia z 56 pkt.

Walki między myśliwymi zakończył pokaz umiejętności sygnalistów i hejnalistów łowczych. Zagrali oni najważniejsze sygnały polowań tj. początek czy koniec polowania, sygnał na posiłek czy ku czci zabitej zwierzyny.

Bogaty program hubertowego święta zawierał też pokazy zmagań średniowiecznych rycerzy, pogoń za lisem czy konkurs dla dzieci w szukaniu lisiej kity. Ten ostatni wygrała Weronika Sylwestrzak z Pieńska. Hubertusowe polowania i obchody tego święta wśród jeleniogórskich myśliwych odbędą się w nadchodzącym tygodniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
327
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group