Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4691
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lotem bliżej nie w Karkonosze

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Sobota, 5 lipca 2008, 13:11
Aktualizacja: 13:11
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Wiele wskazuje na to, że Jelenia Góra będzie miała konkurenta w walce o rynek powietrzny: budowę lotniska planuje się w… Bolesławcu.

Takie wieści anonsuje Polska Gazeta Wrocławska. Prywatny przedsiębiorca planuje wybudować w Bolesławcu lotnisko dla śmigłowców. A miasto ma szansę stać się drugim po Warszawie centrum helikopterowych taksówek dla biznesmenów – czytamy.

Inwestor ma na oku teren, gdzie kiedyś stacjonowały śmigłowce Armii Czerwonej a obecnie jest lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Argumentuje, że komunikacja lotnicza to przyszłość nie tylko dla ludzi interesu.

Póki co jest to tylko pomysł, ale władze drugiego co do wielkości miasta nad Bobrem w Jeleniogórskiem są entuzjastycznie nastawione. Tymczasem w Jeleniej Górze o budowie utwardzonego pasa startowego dla małych samolotów pasażerskich mówi się od kilku lat. I niewiele z tego wynika. Powstanie obiektu jest jednym z elementów programu wyborczego prezydenta Marka Obrębalskiego, dla którego lotnisko jest „oczkiem w głowie”.

Tymczasem w regionie nie śpią. Wybudowanie lotniska w Bolesławcu (koszt około dwóch milionów złotych) uczyni konkurenta Jeleniej Góry bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Stolicę Karkonoszy może także wyprzedzić Stara Kamienica. Tam do wykorzystania jest poniemieckie lądowisko umożliwiające budowę długich pasów startowych, które będą mogły przyjąć większe samoloty pasażerskie. Inwestor jest także zainteresowany budową elektrowni wiatrowych w podjeleniogórskiej gminie, i na razie nie kwapi się do szybkiego rozpoczęcia załatwiania skomplikowanych procedur.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~kierowca bombowca 5-07-2008 13:57
dla Prezydenta Jeleniej Góry wybudowanie lotniska to pikuś; celewo nie rozpoczyna już dzisiaj a to dlatego żeby ostatni pasażerowie z miasta nie wylecieli
kazimierzp 5-07-2008 14:06
Jeżeli w Starej Kamienicy powstałoby lotnisko mogące przyjmować samoloty duże, o wiekszej ilości pasażerów, to dobrze bo jeleniogórskie nawet po wykonaniu betonowego pasa startowego nie mogłoby przyjmowac większych niż kilkunastoosobowe!!! Po prostu długość możliwego do wykonania pasa jest zbyt krótka. Miasto to co do niego nalezy wykonało: wszelkie strefy odlotu i dolotu są pouzgadniane z urzędem lotnictwa, plany zagospodarowania przyjęte, nie pozwala się w strefach dolotu i odlotu budowac obiektów (o co pieklą się sąsiedzi lotniska mający tu działki). Kwestia jest aby Aeroklub Jeleniogórski jako właściciel tego lotniska potrafił znaleźć finanse na wykonanie pasa. Jeżeli to jest opłacalne to nie powinien miec z tym problemu. Miasto nie może komuś budować lotniska, choć przypuszczam, że do tej inwestycji by dołożyło!!!
~ahoj 5-07-2008 15:33
Jasne, lotnisko w kazdej gminie i port dla transatlantykow w Kowarach. Prosze was, przestancie. Czym tu sie podniecac. W Niemczech takie "taksowki" sa na kazdym kroku. Pytanie do inwestora, znowu tajemniczy inwestor. Ilu to panie biznesmenow musi sie pilnie dostac z Boleslawca do Warszawy, czy z Boleslawca do Berlina, Pragi, Wiednia itp? No ilu? Trzech w tygodniu? Czterech? Pytanie nastepne, ilu potencalnych pasazerow przyleci na lotnisko do Starej Kamienicy rocznie? Ilu miesiecznie? Jakie linie beda je obslugiwac? Jaka droga tam prowadzi itd, itp. I na koniec o jeleniej gorze, kiedys na gorze szybowcowej byl glowny punkt szkolenia szybonikow w III Rzeszy a na zboczach gory stalo ze 100 szybowcow. I moze od tego zacznijmy, albo do tego wrocmy.
~fan komury z kowar 5-07-2008 19:11
mamy lotnisko we wrocku , my potrzebujemy drogi do wroclawia i szypkiej koleji , a nie lotniska .
~I 5-07-2008 20:12
Lotnisko nie jest wcale takie krótkie.Obecnie całkowita długość wynosi ponad 800m, a gdyby je przedłużyć aż do Bobru,a nawet za to wynosiło by ono około 1,3km z czego 1km jest długością na której samolot ma czas na hamowanie.
~prawda czasu prawda ekranu 5-07-2008 20:35
Nasz prezydent nie ma czasu na takie drobiazgi jak lotnisko, teraz buduje Klińskiego, aquapark, obwodnicę i stadion.
~ 5-07-2008 21:44
Jelenia Dziura !!
KochaSJG1983 6-07-2008 7:09
Dokładnie, bo Pan prezydent ma "ważniejsze" inwestycje niż lotnisko, a dokładniej Kilińskiego, aquapark, obwodnicę i stadion...
nol_ 6-07-2008 7:45
W MS Flight Simulator lotnisko w Jeleniej jest malutkie. Na żywo wydaje się znacznie większe.
~do kazimierza 6-07-2008 11:50
niech "miasto" (urząd) zrobi plan na wszystkie pożądane inwestycje i czeka cierpliwie na tłumy inwestorów z walizkami pieniędzy bo przecież zrobi już wszystko co do niego należy; czy wszyscy pracownicy urzędu myślą tak twórczo i kreatywnie ???!!! do ahoj: w Polsce mały ruch lotniczy to ok. 5-7% tego co ma miejsce na zachód od Odry i lotnisko (pas startowy) w mieście o takim potencjale to jest standard

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group