Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8324
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Losy MDK znów w rękach radnych

Piątek, 24 czerwca 2016, 8:00
Aktualizacja: Sobota, 25 czerwca 2016, 7:47
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Losy MDK znów w rękach radnych
Kilka lat temu pojawił się pomysł zamknięcia MDK. Po protestach wycofano się z tych planów. Co będzie teraz?
Fot. Archiwum Jelonki.com
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na wtorek (28.06), radni wyrażą swoje zdanie na temat planów połączenia Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie w Jeleniej Górze z Miejskim Ośrodkiem Sportu. Wczoraj (23.06) projekt tej ustawy negatywnie zaopiniowała komisja oświaty. Przeciwni są też pracownicy obu placówek.

W planach połączenia Młodzieżowego Domu Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu są nie tylko wspólnie prowadzone działania przez pracowników tych jednostek, ale przede wszystkim zmiany warunków oraz miejsca pracy. I to te kwestie budzą największe kontrowersje.

- Po cichutku próbuje się nas przenieść do Szkoły Podstawowej nr 13 argumentując, że z zajęć prowadzonych przez nas będą korzystali uczniowie tej placówki – mówi nam jeden z pracowników, który chce pozostać anonimowy. – A przecież obecnie uczniowie tej szkoły mają do nas kilkaset metrów i nie przychodzi tu żadne dziecko z „Trzynastki”. To chyba o czymś świadczy. Natomiast w budynku przy ul. M. Skłodowskiej- Curie mamy takie warunki, jakie są nam potrzebne do prowadzenia działań. Nikt nie wziął pod uwagę tego, że do zajęć potrzebne są np. sztalugi, stojaki czy instrumenty. Gdzie my to będziemy trzymać, kiedy będziemy to rozkładać? W przerwie między jedną, a drugą lekcją? – pytają pracownicy MDK.

Nauczyciele tej placówki otwarcie mówią, że nie zgadzają się na przeniesienie. Podkreślają też, że to „początek końca” działalności Młodzieżowego Domu Kultury. – Już wielokrotnie mówiono o tym, by zamknąć MDK, ale te plany spotkały się z ogromnym sprzeciwem, dlatego teraz działania są subtelniejsze, ale mają przynieść taki sam efekt, to przecież oczywiste – dodaje pracownica MDK.

Co do łączenia MDK z MOS-em zdania podzielone są zarówno wśród pracowników, jak i radnych.
- Ja nie jestem przeciwna połączeniu tych placówek – mówi Anna Ragiel, przewodnicząca komisji oświaty RM, która opiniując projekt łączenia placówek wstrzymała się od głosu. – Moje zastrzeżenia budzi jednak nowy regulamin, według którego wieloletni nauczyciele MDK byliby po zmianach zwykłymi pracownikami, których nie obowiązywałaby Karta Nauczyciela. Teraz pracują oni po 18 godzin i za każdą nadgodzinę Miasto im płaci, a według nowych wytycznych, obowiązkowo musieliby pracować 40 godzin. To nie jest sprawiedliwe, dlatego zgłosiłam ten zapis do poprawki – dodaje A. Ragiel.

Za połączeniem placówek na posiedzeniu komisji oświaty zagłosowała jedynie Anna Bałkowska. Przeciwni byli: Leszek Wrotniewski, Piotr Iwaniec, Janina Ziętek, Józef Rypiński i Alicja Szklarska. Jednak, jak podkreśla wiceprezydent Mirosława Dzika, to cała rada zadecyduje o dalszych losach MDK.

- We wszystkich szkołach jest coraz mniej dzieci, a coraz więcej miejsca. Stąd pomysł, by zajęcia MDK zostały przeniesione do jednej z tych szkół – wyjaśnia Mirosława Dzika. – Wskazaliśmy SP nr 13, bo uczęszczają do niej dzieci z mniej zamożnych rodzin, w których nie ma środków na dodatkowe, płatne zajęcia. Natomiast obecny budynek MDK jest bardzo finezyjny, ale jednocześnie wysłużony i w złym stanie technicznym. Jego remont kosztowałby kilka milionów złotych, a na to Miasta nie stać. Szukamy pieniędzy na remont zabobrzańskiego pałacyku, więc nie ma szans, by podjąć się remontu drugiego takiego budynku. W Trzynastce natomiast są dzieci, którym zajęcia dodatkowe są bardzo potrzebne – dodaje M. Dzika.
Co zatem stanie się z budynkiem przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie? Nieoficjalnie mówi się o jego sprzedaży, ale nikt tego nie potwierdza. – To będzie strategiczna decyzja prezydent Marcina Zawiły, zatem poczekajmy na opinię rady – dodaje M. Dzika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group