Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6376
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Losy MDK znów w rękach radnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 24 czerwca 2016, 8:00
Aktualizacja: Sobota, 25 czerwca 2016, 7:47
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Kilka lat temu pojawił się pomysł zamknięcia MDK. Po protestach wycofano się z tych planów. Co będzie teraz?
Fot. Archiwum Jelonki.com
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na wtorek (28.06), radni wyrażą swoje zdanie na temat planów połączenia Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie w Jeleniej Górze z Miejskim Ośrodkiem Sportu. Wczoraj (23.06) projekt tej ustawy negatywnie zaopiniowała komisja oświaty. Przeciwni są też pracownicy obu placówek.

W planach połączenia Młodzieżowego Domu Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu są nie tylko wspólnie prowadzone działania przez pracowników tych jednostek, ale przede wszystkim zmiany warunków oraz miejsca pracy. I to te kwestie budzą największe kontrowersje.

- Po cichutku próbuje się nas przenieść do Szkoły Podstawowej nr 13 argumentując, że z zajęć prowadzonych przez nas będą korzystali uczniowie tej placówki – mówi nam jeden z pracowników, który chce pozostać anonimowy. – A przecież obecnie uczniowie tej szkoły mają do nas kilkaset metrów i nie przychodzi tu żadne dziecko z „Trzynastki”. To chyba o czymś świadczy. Natomiast w budynku przy ul. M. Skłodowskiej- Curie mamy takie warunki, jakie są nam potrzebne do prowadzenia działań. Nikt nie wziął pod uwagę tego, że do zajęć potrzebne są np. sztalugi, stojaki czy instrumenty. Gdzie my to będziemy trzymać, kiedy będziemy to rozkładać? W przerwie między jedną, a drugą lekcją? – pytają pracownicy MDK.

Nauczyciele tej placówki otwarcie mówią, że nie zgadzają się na przeniesienie. Podkreślają też, że to „początek końca” działalności Młodzieżowego Domu Kultury. – Już wielokrotnie mówiono o tym, by zamknąć MDK, ale te plany spotkały się z ogromnym sprzeciwem, dlatego teraz działania są subtelniejsze, ale mają przynieść taki sam efekt, to przecież oczywiste – dodaje pracownica MDK.

Co do łączenia MDK z MOS-em zdania podzielone są zarówno wśród pracowników, jak i radnych.
- Ja nie jestem przeciwna połączeniu tych placówek – mówi Anna Ragiel, przewodnicząca komisji oświaty RM, która opiniując projekt łączenia placówek wstrzymała się od głosu. – Moje zastrzeżenia budzi jednak nowy regulamin, według którego wieloletni nauczyciele MDK byliby po zmianach zwykłymi pracownikami, których nie obowiązywałaby Karta Nauczyciela. Teraz pracują oni po 18 godzin i za każdą nadgodzinę Miasto im płaci, a według nowych wytycznych, obowiązkowo musieliby pracować 40 godzin. To nie jest sprawiedliwe, dlatego zgłosiłam ten zapis do poprawki – dodaje A. Ragiel.

Za połączeniem placówek na posiedzeniu komisji oświaty zagłosowała jedynie Anna Bałkowska. Przeciwni byli: Leszek Wrotniewski, Piotr Iwaniec, Janina Ziętek, Józef Rypiński i Alicja Szklarska. Jednak, jak podkreśla wiceprezydent Mirosława Dzika, to cała rada zadecyduje o dalszych losach MDK.

- We wszystkich szkołach jest coraz mniej dzieci, a coraz więcej miejsca. Stąd pomysł, by zajęcia MDK zostały przeniesione do jednej z tych szkół – wyjaśnia Mirosława Dzika. – Wskazaliśmy SP nr 13, bo uczęszczają do niej dzieci z mniej zamożnych rodzin, w których nie ma środków na dodatkowe, płatne zajęcia. Natomiast obecny budynek MDK jest bardzo finezyjny, ale jednocześnie wysłużony i w złym stanie technicznym. Jego remont kosztowałby kilka milionów złotych, a na to Miasta nie stać. Szukamy pieniędzy na remont zabobrzańskiego pałacyku, więc nie ma szans, by podjąć się remontu drugiego takiego budynku. W Trzynastce natomiast są dzieci, którym zajęcia dodatkowe są bardzo potrzebne – dodaje M. Dzika.
Co zatem stanie się z budynkiem przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie? Nieoficjalnie mówi się o jego sprzedaży, ale nikt tego nie potwierdza. – To będzie strategiczna decyzja prezydent Marcina Zawiły, zatem poczekajmy na opinię rady – dodaje M. Dzika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~zosia 24-06-2016 9:40
..."Teraz pracują oni po 18 godzin i za każdą nadgodzinę Miasto im płaci" ............ pracuje w Mdk 10 lat w życiu nie dostaliśmy ani jednej płatnej nadgodziny ........... pracujemy ponad 40 godzin........... może pora się o te pieniądze upomnieć? bo jak nie my bierzemy to kto?????????
~ 24-06-2016 11:15
likwidacja nie oznacza szkodzeniu kulturze w Jeleniej Gorze, chodzi o lepsze gospodarowanie pieniedzmi
~gluś 24-06-2016 11:48
czas podjąć męskie decyzje, bo ten temat wraca jak bumerang, faktycznie budynek jest w okropnym stanie technicznym więc nie ma na co czekać
~sarna 24-06-2016 11:49
A dlaczego nie przenieść MDK do budynku po dawnej szkole nr 7 na ul. Okrzei tam jest dużo miejsca :) i budynek po remoncie :) Ale cóż lepiej zlikwidować niech dzieciaki się szwendają po ulicach
~aania 24-06-2016 12:05
Może radni powinni zobaczyć jak świetnie działa Przystań Twórcza przy Szkole nr 6 w Cieplicach. Świetne warunki pracy, bogata oferta dla dzieci, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Warto więc było i są pozytywne efekty takiego działania. Obecny budynek MDK wymaga remontu,nie ma tam dobrych warunków do pracy. Zmiany wyjdą na korzyść przede wszystkim dzieciom i młodzieży i chyba głównie o to chodzi.
~gość 24-06-2016 14:50
nie to jak lokować placówkę zajęć pozaszkolnych w szkołach ! gratuluję pomysłu ! A Przystań twórcza? owszem stała się placówką dla emerytów i jedynie dzieci z SP 6 ! " aaniu" bzdury pro polityczne piszesz
~bora bora 24-06-2016 15:03
widac aania to jakis przydupas compleksa bo rzeczywiscie przystan to paru emerytów i to wszystko pewnie juz jest chetny na kupno tego miejsca i jak ze wszystkim w jelonce ludzie dowiduja sie pofakcie tak było z przedszkolem przy termach i ntesko w cieplicach biedronka w sobieszowie
~ 24-06-2016 16:04
to powinien byc poczatek reformy kultury w Jeleniej Gorze miasto w ktorym sie wydaje najwiecej pieniedzy w przeliczeniu na 1 mieszkanca w Polsce generalnie te pieniadze marnotrawi.Nalezy polaczyc JCK z ODK oraz Muflonem.
~wściekły 24-06-2016 21:01
wszystko do likwidacji, Urząd Miasta ,radnych, będzie spokój. Nie będą swoich interesów kręcić bo tylko po to się pchają i kolesiowatość uprawiają
~anonim 24-06-2016 21:08
likwidacji chce complex to i dlateko białkowska głosuje jak zawilawtesreberka
~+ 24-06-2016 21:39
Pani Dzika nie wie co mówi !!!! W 13 dzieci mają taką potrzebę chodzenia na dodatkowe zajęcia, że jest problem z naborem na zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez tamtejszych nauczycieli. MDK powinno być placówką w dalszym ciągu dla wszystkich mniej i bardziej zamożnych z całego miasta. Radni otrząśnijcie się i nie niszczcie wieloletniej tradycji i miejsca, które naprawdę promuje nasze miasto w Polsce. Nie bądźcie sprzedajni !!!!!!!!!!
~ 24-06-2016 22:11
Ale po co zdejmować autonomię MDK? Przenieść do innego budynku. Faktycznie, brakuje w mieście obiektów niezagospodarowanych. No madafaka
~limo 24-06-2016 23:52
Ta cała dzika i ten tam kompleks to duet egzotyczny a razem z bałkowską/ kiedyś w-f prowadził niejaki Bałkowski-chyba to rodzinka/ to już tercet egzotyczny i to bardzo egzotyczny w naszym ratuszu . Wszystkim takim ,,artystom" miasto już dziękuje.MDK przenieść do gabi , do muzeum tam dobra akustyka i zawsze taka pustka i tyle tam ubogich dzieci w okolicy
Ewa Dawiec 27-06-2016 8:41
Mdk,filharmonia potem teatr brawo dla jeleniogórskiej władzy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group