Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6950
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lokalny Picasso na rocznicę Lasu Rzeczy

Piątek, 12 grudnia 2008, 22:18
Aktualizacja: Sobota, 13 grudnia 2008, 9:52
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Lokalny Picasso na rocznicę Lasu Rzeczy
Fot. TEJO
Uroczyście, ale i w domowej atmosferze minęły pierwsze urodziny Antykwariatu pod Arkadami i Galerii Silva Rerum. Nie zabrakło Artysty gwiazdy, który eksponował swoje dzieła. Była też licytacja obrazu i okazja do rozmowy.

– Dokładnie rok temu zaczęliśmy naszą działalność spotkaniem z malarzem Ryszardem Taraszkiewiczem i Tomoto Nagahama, japońską ilustratorką – powiedział Grzegorz Nowicki, który z Beatą Czystołowską prowadzą te magiczne cztery kąty w jeleniogórskim rynku.

Antykwariat i galeria stały się przez te minione miesiące nie tylko jeszcze jednym sklepem w ofercie handlowej miasta. Są czymś jeszcze: wypełniły brakującą lukę jeśli chodzi o miłe miejsce, gdzie można porozmawiać o sztuce, o jej nowościach i starociach w otoczeniu przedmiotów z duszą. Poszwędać się pomiędzy regałami z pachnącymi kurzem czasu wydawnictwami. Upolować rarytasy lub także – pozbyć się rzeczy, które uważane są za niepotrzebne, a gospodarzom placówki bardzo się spodobają.

Dziś w galerii Silva Rerum zawisły prace Tadeusza Gałdy, jednego z bardziej znanych i wybitnych malarzy regionalnych – określanym jako współczesny Picasso – którego promienie sławy sięgają daleko poza Jelenią Górę. – Prezentowane prace pochodzą z kolekcji znanego jeleniogórskiego kolekcjonera sztuki nowoczesnej Michała Głowni – tłumaczy Beata Czystołowska. Sam twórca jest człowiekiem niezwykle skromnym. Tworzy geometryczne kompozycje z dużą dozą abstrakcji i ciekawą kolorystyką.

Ma spore wzięcie w świecie marszandów i kolekcjonerów dzieł sztuki współczesnej. Sam Gałda podkreślił, że najważniejsza jest dla niego kompozycja dzieła. Jest bardzo pracowity, a jak podkreślił w jednym z wywiadów, zawiódł się myśląc, że jako malarz będzie wiódł sielankowy żywot. Dziś zlicytowano jeden z obrazów pana Tadeusza, a chętni mogą obejrzeć niektóre przykłady jego twórczości (brakuje aktów) przez najbliższe tygodnie w Silva Rerum.

Z okazji pierwszych urodzin Beacie Czystołowskiej najlepsze życzenia składało liczne grono przyjaciół Antykwariatu i Galerii. Był Grzegorz Jędrasiewicz z Biura Wystaw Artystycznych, Małgorzata Nauka z Teatru Jeleniogórskiego Sceny Animacji, znana malarka Bogumiła Twardowska-Rogacewicz, społecznik Józef Liebersbach, Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego, Krzysztof Błażejczyk, prezes TV Dami, Kazimierz Piotrowski, były wiceprezydent miasta oraz wielu, wielu innych znanych i mniej znanych jeleniogórzan. A do życzeń „sto lat!” przyłącza się Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group