Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7285
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 14 września 2020, 13:29
Aktualizacja: 13:32
Autor: DKO
Szanowni Państwo! 1 września rozpoczął się rok szkolny 2020/2021. Rok wyjątkowo trudny, stojący bowiem pod znakiem bezprecedensowego wyzwania jakim są zmagania z pandemią koronawirusa. Wróciliśmy do nauczania stacjonarnego, które jest bardziej efektywne, służy uspołecznieniu dzieci i młodzieży, zabezpiecza przed negatywnymi skutkami długotrwałej izolacji. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom większości społeczeństwa, o czym bezspornie zaświadczają sondaże opinii publicznej. Postępujemy jak wiele innych krajów na świecie i ogół państw Unii Europejskiej.

Po dwóch tygodniach nauki można pokusić się o pierwsze podsumowania i wnioski:
1. Z radością informuję, że na dzień 14 września br. rano w naszym województwie nauczaniem zdalnym zostało objętych 4 jednostek oświaty, zaś nauczanie hybrydowe (częściowo stacjonarne, częściowo zdalne) odbywa się
w 8 jednostkach. To zaledwie ułamek wszystkich szkół, przedszkoli i placówek tak publicznych jak i niepublicznych, których łącznie jest 2759.
2. Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek przygotowali i wprowadzili regulaminy funkcjonowania swoich jednostek w czasie pandemii koronawirusa. Regulaminy te uwzględniają specyfikę poszczególnych szkół, przedszkoli i placówek oraz lokalne uwarunkowania.
3. Organy prowadzące, wśród których lwią część stanowią samorządy, odpowiednio wyposażyły i zabezpieczyły podległe sobie jednostki oświatowe. Prowadzenie jednostek oświatowych jest zadaniem własnym samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich (gminy prowadzą przedszkola i szkoły podstawowe, powiaty placówki i szkoły ponadpodstawowe, województwa placówki i szkoły ponadpodstawowe o zasięgu wojewódzkim). Na ten cel mają zagwarantowane udziały w podatkach, zaś w ramach wsparcia z budżetu centralnego otrzymują
z Ministerstwa Edukacji Narodowej subwencje (na uczniów oraz dzieci 6-letnie
w „zerówkach” w szkołach i przedszkolach) oraz dotacje.
4. Organom prowadzącym i dyrektorom pospieszyły z pomocą centralne władze państwowe i ich lokalne ekspozytury:
• Główny Inspektor Sanitarny, Minister Zdrowia i Minister Edukacji Narodowej przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego przygotowali wytyczne dla dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek - w strefie zielonej, a także żółtej i czerwonej (w powiatach z większą liczbą zakażeń).
• Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło dla jednostek oświaty 4 mln litrów płynu dezynfekującego, 50 mln maseczek oraz 75 tys. termometrów bezdotykowych. W systematycznej dystrybucji pomagają Wojska Obrony Terytorialnej („terytorialsi”).
• Przed rozpoczęciem roku szkolnego we wszystkich powiatach odbyły się spotkania dyrektorów szkół z przedstawicielami Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
• Każdy dyrektor otrzymał specjalny numer telefonu („gorącą linię”) umożliwiający szybki kontakt z pracownikiem Sanepidu.
• W dniu 24 sierpnia br. skierowałem do dyrektorów list zawierający ważne informacje, sugestie i praktyczne podpowiedzi.
• Kuratorium Oświaty przygotowało elektroniczny formularz, za pośrednictwem którego dyrektorzy mogą kierować pytania do Kuratorium Oświaty oraz właściwych czyli Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych (od ich opinii zależy przejście jednostki oświatowej na tryb nauczania hybrydowego lub zdalnego).
• Wizytatorzy Kuratorium Oświaty w swoich rejonach wizytacyjnych służą dyrektorom radą i pomocą, ważne informacje są rozsyłane elektronicznie do szkół, przedszkoli i placówek oraz umieszczane na stronie internetowej www.kuratorium.wroclaw.pl
5. To, że sytuacja jest pod kontrolą i prawie 100% jednostek oświatowych pracuje stacjonarnie nie może skłaniać do popadania w euforię i huraoptymizm. Walka
z koronawirusem będzie trwała przez najbliższe miesiące, zaś sezon jesienno-zimowy tradycyjnie obfitujący w przeziębienia i zachorowania na grypę może przynieść także przyrost zakażeń koronawirusem, a tym samym wzrost liczby jednostek oświatowych objętych nauczaniem hybrydowym bądź zdalnym. Zapewniam, że działania osób oraz instytucji odpowiedzialnych za zdrowie
i bezpieczeństwo w szkołach, przedszkolach i placówkach będą szybkie
i adekwatne do sytuacji.
6. Dziś jesteśmy dużo lepiej przygotowani do nauczania zdalnego niż kilka miesięcy temu:
• Nauczycielom przybyło wiedzy i praktycznych umiejętności. Mają oni możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach jak efektywnie uczyć na odległość. Informacje o takich nieodpłatnych (w tym finansowanych
z funduszy unijnych) formach podnoszenia kwalifikacji są umieszczane na stronie MEN wwww.men.gov.pl i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu www.kuratorium.wroclaw.pl oraz rozsyłane do szkół, przedszkoli
i placówek. W podobny sposób do nauczycieli docierają informatory jak uczyć na odległość oraz poradniki dobrych praktyk w zdalnym nauczaniu.
• Zwiększyła się ilość komputerowego sprzętu. Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczyło jeszcze w r. szk. 2019/2020 kwotę 367 mln. zł na zakup komputerów, laptopów i tabletów do szkół w całym kraju, na początku
r. szk. 2020/2021 trafi do szkół kolejnych 40 tys. laptopów. Zakupów
z własnych środków dokonują też organy prowadzące oraz fundacje
i stowarzyszenia wspierające szkoły.
• Ministerstwo Edukacji Narodowej jeszcze wiosną br. uruchomiło platformę edukacyjną e-podręczniki.pl. Umożliwia ona bezpłatne prowadzenie zajęć on-line, zawiera cenne materiały dydaktyczne, jest systematycznie wzbogacana. Niektóre samorządy uruchomiły własne platformy cyfrowe do zdalnego nauczania.
7. Wszystkim instytucjom i osobom - z dyrektorami szkół, przedszkoli i placówek na czele - dzięki którym w jednostkach oświatowych w naszym województwie jest bezpiecznie należy się serdeczne podziękowanie i szacunek. Bardzo, ale to bardzo dziękuję!

Szanowni Państwo!
Bardzo proszę o zrozumienie dla rygorów sanitarnych i zasad wprowadzonych przez dyrektorów w szkołach, przedszkolach i placówkach. Proszę, abyście Państwo je respektowali, a do ich przestrzegania i stosowania motywowali swoje pociechy. Regulaminy obowiązujące w szkołach w czasie pandemii koronawirusa mogą być modyfikowane. Państwa wnioski i postulaty czy to indywidualne, czy formułowane przez Radę Rodziców
i Radę Szkoły (społeczny organ złożony w równych częściach z uczniów, nauczycieli
i rodziców; działa w niektórych szkołach na Dolnym Śląsku) bez wątpienia zostaną wzięte pod uwagę przez dyrektorów.

Proszę o konsekwencję i wytrwałość w stosowaniu się do zasad sanitarnych (w szczególności częste mycie i dezynfekowanie rąk; zachowywanie dystansu tam, gdzie jest to możliwe; noszenie maseczek i przyłbic, tam gdzie jest to zalecane). Bezcenna i niezbędna jest odpowiedzialność za siebie i innych (gdy jestem chory - kontaktuję się telefonicznie z lekarzem, nie idę do pracy; kiedy mam dziecko chore - kontaktuję się telefonicznie z lekarzem, nie wysyłam dziecka do przedszkola, szkoły, placówki).

Zachęcam do odwiedzania stron internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, strony te są bogatym źródłem aktualnych i wiarygodnych informacji, dostarczają zainteresowanym użytecznej wiedzy. W ważnych sprawach i z problemami, które z różnych powodów nie są rozwiązywane w szkole, przedszkolu czy placówce, proszę o kontakt z pracownikami Kuratorium Oświaty zarówno we Wrocławiu, jak i w Delegaturach Kuratorium w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu.
Z powodu pandemii koronawirusa preferowany jest kontakt telefoniczny i e-mailowy.

Jestem święcie przekonany, że jako jedna wielka oświatowa rodzina podołamy wyzwaniu, zdamy egzamin z solidarności, odpowiedzialności i dyscypliny. W tych trudnych chwilach wspierając się - bądźmy razem!

Z życzeniami zdrowia i wyrazami szacunku - Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty

Twoja reakcja na artykuł?

1
10%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
70%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~J.F.K. 14-09-2020 13:44
Nigdy nie było i nie ma żadnego żadnego realnego zagrożenia - nie powielajcie bzdur, nie twórzcie alternatywnej rzeczywistości, nie twórzcie psychozy strachu, by robić ludziom wodę z mózgu, podajcie statystyki całkowite dla całego kraju lub danego województwa (w tym przypadku dolnośląskiego) w zestawieniu z umieralnością wg poszczególnych chorób i schorzeń!!! Przestańcie siać w ten sposób manipulację i niszczyć ludzi psychicznie, programować małe, bezbronne istoty!! Przypomnijcie sobie jeden z programów w TVP bodaj, gdzie jeden z lekarzy powiedział o co chodzi tak naprawdę ze zgonami na covid i ile się za to płaci i gdzie...pokazują jeszcze w ogóle ten odcinek programu w tv ?? zapewne nie...a domyślacie się chyba dlaczego ?? Może niech ktoś wspomni jeszcze o przykładach osób, które zwolniono bo mówiły to, co faktycznie się dzieje...bo świadczyły prawdę...pod płaszczykiem tej pandemii w szpitalach przeprowadza się czystki kadrowe, zmienia dyrekcje, kierownictwa, itd..tylko dlatego, że są niewygodni ludzie na stanowiskach, którzy nie są podatni na bzdury...nikt o tym nie powie ???
~Noki 14-09-2020 14:22
Chyba ta jednostka jak kurator razem z ministerstwem urwało się z kosmosu, reguły, zasady, za bezpodstawne wysyłanie dzieci do domu bo robiło kupę, bo kichnęlo, bo kaszlnelo powinny być kary finansowe ponieważ my rodzice mamy płacone na zasiłku opiekuńczym 80%,na zwolnieniu też tyle, co mamy brać z urlopu-nie mamy tyle urlopu 100% jak nauczyciele którzy teraz przyszli po 6 miesiącach do pracy strasznie zmęczeni wysyłaniem linków do filmów na YouTube i dostali we wrześniu za to 6%podwyzki.A zasady? Straszenie dzieci izolatką? To są wasze zasady!
~Do Noki 14-09-2020 14:52
do: ~Noki (14:22)
Podkreślam nie jestem nauczycielem ale co ty człowieku za kocoboły piszesz 100% urlopu nauczyciele ? co za bzdura. Kary finansowe owszem powinny być dla rodziców bąbelka który przeziębiony lub chory przyjdzie do szkoły.A i jeszcze jedno nauczycielom współczuję tych rozpuszczonych bachorów wszechwiedzących rodziców za 10 tysięcy miesięcznie nie poszedłbym w takie coś pracować HA TFU
~Tola 14-09-2020 20:52
do: ~Do Noki (14:52)
Ciekawe czy masz człowieku dziecko i czy musisz zarobić na chleb dla niego bo narazie nie wiesz co piszesz, a do twojej wiadomości tak nauczyciele za urlop mają płatne 100%,za peace na online też mieli 100%,tyljo zwylo zjadacze chleba pracowali w kwietniu i maju za 70% lub 80% pensji bo wielka pandemia
~Do tola 14-09-2020 21:22
do: ~Tola (20:52)
A widzisz było się kształcić pisałabyś po polsku poprawnie i tak mam dziecko i codziennie narażam swoje zdrowie i życie pracując ciężko.Nie broniąc nauczycieli ale szanuję ich pracę i poświęcenie a szkoły zamknął w marcu rząd nie nauczyciele a co do płatnych urlopów przeczytaj od początku nie teczki to woreczki jo :)
~J.F.K. 15-09-2020 1:34
do: ~Tola (20:52)
Prawda...masz rację w tym, co napisałaś...poza tym pandemia to fałsz i zręczna manipulacja i tyle..co do pensji to obawiam się, że nie wzrosną już za bardzo. Wczoraj wieczorem władze Izraela ogłosiły jako pierwsze na świecie drugi lockdown, który zacznie się od tego piątku...w Europie to już kwestia czasu tylko
~ 14-09-2020 17:03
Długo jeszcze zamierzacie nas straszyć i ograniczać wolność obywatelską od przykrywką korona świrusa ?
~Wrr 15-09-2020 9:17
Jaka pandemia??? Jedna wielka manipulacja !!!
~Helios 15-09-2020 12:01
Pryma a prylis. Jak 1 Kwiecień. Ciekawe kto to pisał u gory i kazal przysłać nizej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group