Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5273
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lingwistyczne zmagania na szlakach

Sobota, 21 listopada 2009, 19:51
Aktualizacja: 20:44
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Lingwistyczne zmagania na szlakach
Fot. AD REM
Wczoraj reprezentanci jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy przystąpili do projektu "Moja Mała Ojczyzna", zmierzyli się na Rajdzie Lingwistyczno–Krajoznawczym. Uczestnicy pokonali dwie trasy językowe: pierwsza z językiem niemieckim wiodła szlakiem czarnym z Podgórzyna, druga z językiem angielskim przebiegała szlakiem zielonym z Jagniątkowa.

Szkoły reprezentowane były przez sześcioosobowe zespoły: po trzy osoby na trasie z językiem niemieckim i angielskim. Każda z drużyn w obcym języku wygłosiła slogan reklamujący turystykę, anegdotę oraz odpowiadała na pytania dotyczące tras i samego zamku Chojnik.

Po wejściu na zamek zawodnicy mogli się posilić już polskimi potrawami, bigosem rycerskim przygotowanym przez ZSLiZ nr 2 oraz herbatą serwowaną przez miejscowe schronisko. Następnie w zespołach sześcioosobowych wylosowali zestawy pytań dotyczących zamków objętych projektem, w tym Bolków, Bolczów, Chojnik, Czocha i Wieża Rycerska. Zaprezentowano też inscenizację legendy. Poza tym musieli też wykazać się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.

Zanim ogłoszono wyniki rywalizacji Romuald Witczak zaprezentował uczestnikom rajdu książki Małgorzaty Lutowskiej, stanowiące obowiązkowy element projektu „Moja Mała Ojczyzna”. Ostatnia z nich „Skarby drzewa” wraz z płytą, na której znajdują się fragmenty historyczne nagrane przez uczniów szkół uczestniczących w projekcie została wydana dzień wcześniej tj. 19 listopada i jeszcze „ciepłe” jej egzemplarze otrzymali wszyscy uczestnicy rajdu. Przy wręczaniu książki obecni byli „wizualni bohaterowie” Mateusz i Szymon znajdujący się na okładce „Skarbów drzewa”. Książka ta obok książki tej samej autorki „Dla siebie znalezioną ścieżką” stanowiła lekturę obowiązkową dla uczestników projektu.

Na zakończenie imprezy Kazimiera Pitera, komandor rajdu wraz z Alicją Raczek, zastępcą dyrektora Książnicy Karkonoskiej i Heleną Kasperczyk, dyrektorem ZSLiZ ogłosiły wyniki rywalizacji i wręczyły dyplomy i nagrody.
Wiadomości i umiejętności językowe reprezentacji poszczególnych szkół były bardzo wyrównane.

Mimo bardzo trudnego zadania Jury rajdu przyznało: I miejsce - ZSLiZ nr 2, II miejsce - ZSLiZ Nr 1 oraz III miejsce - ZST „Mechanik”. Każda szkoła otrzymała także do biblioteki jeden egzemplarz „Skarbów drzewa” podarowany przez Wydawnictwo „Ad Rem” i materiały informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego.

Nad prawidłowym przebiegiem rajdu czuwała Barbara Zając, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, głównego organizatora rajdu, a pobyt na zamku i na boisku szkolnym ZSLiZ Nr 1 umilała grupa uczniów z ZSET śpiewająca piosenki turystyczne przy akompaniamencie gitary.

Organizatorzy projektu to Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 i Oddział "Sudety Zachodnie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group