Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3492
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lifting Wzgórza Kościuszki

Niedziela, 2 maja 2010, 8:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 maja 2010, 8:07
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Lifting Wzgórza Kościuszki
Fot. TEJO
Dwa nowe przystanki ścieżki przyrodniczej wytyczonej w 2006 roku w parku na Wzgórzu Kościuszki, remonty szlaków komunikacyjnych i montaż systemu oświetlenia – oto najważniejsze założenia projektu, którego realizacja ma poprawić wygląd popularnego miejsca wypoczynku jeleniogórzan. Koszt: prawie dwa miliony złotych.

Wzgórze Kościuszki to jedno z piękniejszych założeń parkowych w mieście. Początki parku sięgają przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to na Wzgórzu Szubienicznym, po likwidacji miejsca egzekucji oraz zburzeniu fortyfikacji miejskich, ówczesny burmistrz Johannes Schoennau wytyczył parkowe alejki, zadbał o nasadzenia oraz o inne atrakcje.

Przez lata park rozwijał się oferując przybyłym coraz więcej ciekawych zakątków, w tym ufundowany przez Towarzystwo Karkonoskie geologiczny profil Karkonoszy. Stojąc przy nim można było sobie porównać linię oddalonego pasma do precyzyjnie odtworzonych kształtów. Do budowy tej osobliwej rzeźby wykorzystano zresztą naturalne skały będące budulcem karkonoskich szczytów.

Z dawnego uroku pozostało stosunkowo niewiele. Mimo pobieżnych remontów i modernizacji, park zaniedbano. I choć w latach 70. XX wieku zainstalowano oświetlenie alejek, to w późniejszym okresie zostało ono zdewastowane i zapomniane. Światełkiem w tunelu zmian było wytyczenie i oznakowanie ścieżki przyrodniczej, która od 2006 roku służy mieszkańcom. Spacerując wśród dziewięciu przystanków można poznać historię poszczególnych zakątków parku i zapoznać się z miejscową fauną i florą.

– Chcemy rozbudować tę ścieżkę o kolejne pięćset metrów i dwa nowe przystanki – mówi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Planowane stacje to: Aleja Modrzewiowa i Pnącza leśne. Te zadania wpisane są w projekt: rozbudowa i doposażenie ścieżki przyrodniczej w parku na Wzgórzu Kościuszki’. Na liście zadań ponadto jest remont istniejących szlaków, naprawa zniszczonych schodów kamiennych oraz wymiana tablic informacyjnych. Utworzone zostaną też wejścia na ścieżkę od strony ulic: Chełmońskiego, Mickiewicza i Sudeckiej.

Do parku będzie można chodzić na spacery także po zapadnięciu zmroku. Zardzewiałe i zdekompletowane latarnie zostaną zastąpione 100 nowymi, stylizowanymi słupami wraz z oprawami. Powstanie też mała architektura: 30 sztuk ławek i koszy. Niestety, w projekcie nie przewidziano „odsłonięcia” widoków rozciągających się ze wzgórz parkowych, choćby tego przy Profilu Karkonoszy, czy też panoramy miasta ze Wzgórza Szubienicznego. Wymagałoby to wycięcia części drzew.

Wartość projektu to 1 999 092 złote. Planuje się pozyskać 1 699 228 złotych dofinansowania z funduszy unijnych. Jeśli to się uda, prace zaczną się w trzecim kwartale tego roku i potrwają dwanaście miesięcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group