Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8124
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Letnie koncerty organowe dobiegły końca

Poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 7:47
Aktualizacja: Wtorek, 27 sierpnia 2013, 6:51
Autor: Manu
Jelenia Góra: Letnie koncerty organowe dobiegły końca
Fot. EM
W niedzielę (25 sierpnia) w Kościele Zbawiciela odbył się ostatni koncert w ramach XI „Cieplickich Koncertów Organowych”. Wirtuozerię w grze na organach zaprezentował Marcin Armański. Było stylowo i klimatycznie.

Letnie spotkania z zabytkowym instrumentem w Cieplicach od 11 lat gromadzą w zabytkowej świątyni ewangelicko-augsburskiej wielu miejscowych melomanów, a także polskich i zagranicznych turystów. Stwarzają niepowtarzalną okazją do zapoznania się z muzycznym dziedzictwem wspaniałych twórców oraz nieprzemijającą muzyką na trwale zapisaną w kanonach światowej twórczości artystycznej. Ponadto uzupełniają wakacyjną ofertę turystyczną regionu.

Sylwetkę organisty przedstawił ks. Sebastian Kozieł, proboszcz parafii kościoła Zbawiciela. Dla wielu Marcin Armański (5 czerwca skończył 30 lat) to postać właściwie znana. Od roku 2006 związany jest z Dolnym Śląskiem. Pochodzi z Kielc, gdzie uczył się gry na organach pod kierunkiem ks. Zbigniewa Rogali. Ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Muzyczną im. Ludomira Różyckiego w klasie fortepianu. Studia odbył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów Juliana Gembalskiego. Swoje umiejętności doskonalił także u Wolfganga Zerera w Hamburgu i Guy'a Boveta. W Świdnicy na co dzień pełni obowiązki organisty w kościele klasztornym św. Józefa oraz ewangelickiego Kościoła Pokoju. Prowadzi także działalność pedagogiczną, jest organizatorem serii dorocznych koncertów organowych, m.in. w Bolkowie, Kaczorowie, Karpaczu i Jeleniej Górze.

Marcin Armański jest wszechstronnie uzdolnionym muzykiem, gra na organach, fortepianie i fisharmonii. Jego niebanalna technika, oparta na historycznych zasadach artykulacji oraz frazowania, wzbudza zachwyt nie tylko u melomanów, ale także i u krytyków. Dlatego też trzecia nagroda w konkursie muzyki organowej w Rumii (2000) czy druga nagroda za kompozycje na organy w Legnicy (2001) nie mogą dziwić. Młody organista koncertował nie tylko w kraju, zaliczył też kilka podróży po Europie jako solista i kameralista. Zajmuje się wykonawstwem muzyki XIX wieku na fisharmonii artystycznej.

Podczas koncertu artysta zaproponował słuchaczom dzieła powstałe od XVII do początków XIX wieku. Recital zainaugurowały kompozycje Johanna Sebastiana Bacha: preludium i fuga F-dur; Schmücke dich, o liebe Seele (BWV 654) oraz preludium i fuga d-moll. Następnie organista mistrzowsko wykonał utwory takich kompozytorów jak Gluck Christoph Willibald (melodia z opery „Orfeusz i Eurydyka”), Felix Mendelssohn (sonata f-moll) czy César Franck („Pièce Héroïque”). Program koncertu został tak ułożony, aby jak najlepiej oddać atmosferę, klimat i charakter organów. Bogaty repertuar oraz precyzyjne wykonanie przygotowanych utworów publiczność doceniła głośnymi brawami. Marcin Armański podziękował za ciepłe przyjęcie i możliwość zagrania na zabytkowych organach, które jak już niejeden ekspert z dziedziny muzyki stwierdził, powinny być dumą dla Cieplic i jego mieszkańców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group