Wtorek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 3233
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Łamanie barier

Czwartek, 6 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 6 września 2007, 6:53
Autor: Angela
Jelenia Góra: Łamanie barier
Fot. Angela
Wbrew własnym słabościom i ograniczeniom niepełnosprawni „podbijają” Europę.

Już po raz dziewiąty Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Jeleniej Górze zorganizował wyjazd dla niepełnosprawnych. To dowód, że można przełamać własne słabości i żyć jak normalni ludzie. W tym roku niepełnosprawni zwiedzą Wenecję, Rzym, Watykan, Monte Casino, Pompeje, Capri, San Giovanni Rotondo, Rimini, San Marino i Florencję.

Dwunastodniowy turnus rehabilitacyjny połączony jest z wycieczką.
– Eskapada różni się od zwykłej rehabilitacji, ponieważ jest czymś więcej, czymś co mobilizuje osoby niepełnosprawne do podejmowania nowych wyzwań i dlatego jest ona taka istotna dla każdego z nas – powiedział Leszek Karbowski, prezes zarządu Oddziału Terenowego TWK w Jeleniej Górze.

Udział osób niepełnosprawnych o różnym stopniu dysfunkcji organizmu we wspólnej wycieczce ma ogromny wpływ na podnoszenie ich wiary w siebie każdego z uczestników, a co za tym idzie sprawniejszego funkcjonowania tych osób w codziennym życiu.

– Turystyka podnosi sprawność fizyczną do poziomu gwarantującego samodzielność życiową, pomaga przy pokonywaniu bólów, urazów i niewiary we własne siły – wymienia Leszek Karbowski. – Dodatkowo rozwija osobowość tych ludzi przez zmianę środowiska, rytmu życia. Łączy pożyteczne z przyjemnym, bo uczestnicy eskapad poznają najciekawsze miejsca Europy.

Jak podkreśla Leszek Karbowski dzięki tej wycieczce uczestnicy pozbędą się przynajmniej części stresów jakie niesie im codzienne życie.
– Po niektórych uczestnikach nie widać, że są niepełnosprawni. W życiu muszą radzić sobie jak sprawni w pełni. Jest to trudne zadanie i jednocześnie bardzo stresujące. Te dwanaście dni jest dla nich co roku pewnego rodzaju odskocznią od tych problemów – dodaje L. Karbowski.

Wyjazd jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu PFRON, PPH ”PROINVAL”, Przedsiębiorstwu Simet, WTZ przy PTWK oraz OT PTWK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group