Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 2656
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Łakomy kąsek na Przedmieściu Nyskim

Czwartek, 28 lipca 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 stycznia 2006, 22:20
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Czy zabytkowy Dom Studzienny, stojący u stóp repliki Słupa Poczty Polsko-Saskiej w Zgorzelcu, stanie się przedmiotem przepychanek?

Punkt stoi w doskonałym miejscu, vis a vis przejścia granicznego na Moście Staromiejskim, i aż się prosi, żeby robić w nim interes.
Latami całymi kamienna piwnica stała zdewastowana i zabita dechami. Nie powinno tak być, bowiem obiekt jest zabytkiem. Jak wynika z zachowanych dokumentów, właśnie w tym miejscu znajdował się punkt przystankowy kurierów konnych, służących w królewskiej Poczcie Polsko-Saskiej.

Dom Studzienny odkopało z zapomnienia Polskie Stowarzyszenie Euroopera, które powzięło plan odtworzenia słupa pocztowego. Przygotowanie trwałej podstawy dla kilkutonowej repliki słupa było czaso- i kosztochłonne. Euroopera wystąpiła do Urzędu Miasta o przekazanie DS w użytkowanie. Z formalnego punktu widzenia stowarzyszenie nadal pozostaje użytkownikiem obiektu - ale najwyraźniej tego użytkownika nie traktuje się poważnie.

Urząd Miasta Zgorzelec ogłosił niedawno konkurs na prowadzenie Punktu Informacji Turystycznej, właśnie w Domu Studziennym. Pomysł sam w sobie znakomity. W mieście nad Nysą nie było dotąd profesjonalnego biura turystycznego. Tak więc ten, kto dostanie klucz od Domu Studziennego, wejdzie na gotowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group