Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 2579
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Łabędzia rodzinka atrakcją na Bobrze

Poniedziałek, 17 maja 2021, 12:03
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Łabędzia rodzinka atrakcją na Bobrze
Fot. Przemek Kaczałko
Wielu przechodniów zatrzymuje się przy zakolu rzeki Bóbr w okolicach ulicy Wiejskiej w Jeleniej Górze, aby obserwować łabędzią rodzinkę, która doczekała się potomstwa. Na stronie internetowej miasta można nawet śledzić losy ptaków dzięki transmisji na żywo.

Jak opowiadają okoliczni mieszkańcy, łabędzie co roku w tych okolicach budują gniazdo i wychowują potomstwo. Jeden z Czytelników zwrócił też uwagę, że przy brzegu porzucono wiele odpadów, co jest kiepskim otoczeniem niewątpliwej atrakcji.

Pary łabędzi dobierają się jesienią i zazwyczaj dochowują sobie wierności. Oboje na początku wiosny obierają swoje terytorium, którego samiec gwałtownie broni. Odstrasza intruzów groźną postawą z wyciągniętą głową do tyłu i podniesionymi skrzydłami. W ciągu roku odbywa się jeden lęg, gdzie samica składa od 5 do 9 jaj (oswojone łabędzice nawet do 12) w kwietniu lub maju. Następnie przychodzi czas na wysiadywanie - jaja wysiadywane są przez okres ok. 35 dni głównie przez samicę, podczas gdy samiec z reguły pozostaje w pobliżu, broniąc w razie potrzeby gniazda, zastępując samicę na krótkie okresy. Pisklęta są zagniazdownikami, opiekują się nimi zarówno samiec, jak i samica. Zdolność do lotu uzyskują po około 4–5 miesiącach. Przy ul. Wiejskiej można obserwować rodziców z sześcioma młodymi.

Link do transmisji:
https://jeleniagora.pl/news/link-do-kamery-przy-ulicy-wiejskiej

Twoja reakcja na artykuł?

46
92%
Cieszy
2
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group