Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ogłasza nabór uzupełniający do projektu „Seniorzy – ambasadorzy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu” realizowanego w ramach INTERREG Polska–Saksonia 2021–2027.
– Serdecznie zapraszam wszystkich seniorów, którzy chcą aktywnie spędzać czas, nauczyć się języka niemieckiego i nawiązać nowe znajomości. Ten kurs to nie tylko nauka, ale też okazja do spotkań i wymiany doświadczeń. – mówi Hubert Papaj, Prezes Zarządu KARR S.A. – W projekcie oprócz warsztatów językowych zaplanowane są wizyty studyjne i wycieczki pozwalające lepiej poznać dziedzictwo kulturowe regionu. Zachęcam do zapisów i do dołączenia do grona naszych aktywnych seniorów-ambasadorów.
Nabór skierowany jest do seniorów (osób w wieku 60+) zamieszkałych w Jeleniej Górze lub na terenie powiatu karkonoskiego.
Zapraszamy na stacjonarny kurs języka niemieckiego zorganizowany przez Karkonoską Akademię Nauk Stosowanych. To już ostatnia szansa, aby wziąć udział w działaniach trwającego projektu, w przyjaznej atmosferze poznawać język niemiecki i poszerzać horyzonty.
Nabór trwa do 31. sierpnia 2025 r., ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność wpływania zgłoszeń.
Szczegółowe informacje dotyczące bieżącego naboru uzyskają Państwo
pod nr tel. +48 75 75 27 523 oraz +48 539 537 323.
Projekt „Seniorzy – ambasadorzy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu” realizujemy we współpracy z Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal z Ostritz oraz z Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych z Jeleniej Góry. Działania projektowe rozpoczęły się w marcu 2024 roku konferencją otwierającą w Ostritz. Do tej pory zrealizowanych zostało 15 dwudniowych warsztatów na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu. Seniorzy w 20-osobowych grupach (10 osób z Polski i 10 osób z Saksonii) spotykali się w Ostritz i poznawali historie artystów, którzy mieli wpływ na kształtowanie regionu. Wspólne przygotowywanie posiłków oraz rozmowy o podobieństwach naszych okołoświątecznych tradycji ułatwiały międzynarodową, sąsiedzką integrację.
Niemieccy uczestnicy uczą się języka polskiego, a polscy seniorzy – języka niemieckiego. Kurs języka niemieckiego organizuje KANS. Dwie kilkunastoosobowe grupy kończą już swoje szkolenia, trzecia (i ostatnia) grupa rozpocznie naukę od nowego roku akademickiego, w październiku 2025 r. Tutaj mamy jeszcze kilka miejsc wolnych.
W ramach projektu planujemy jeszcze trzy dwudniowe warsztaty językowe w Ostritz, podczas których polscy i niemieccy seniorzy będą mieli okazję wykorzystać w praktyce zdobyte kompetencje językowe.