Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8728
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kurort się sypie na oczach turystów

Poniedziałek, 20 lipca 2009, 8:19
Aktualizacja: Sobota, 1 sierpnia 2009, 10:49
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Kurort się sypie na oczach turystów
Fot. TEJO
Wizytówką Szklarskiej Poręby stały się stare, nie wyremontowane kamienice, które zdobią centrum miasta. Okazuje się jednak, że włodarze nie mają wpływa na ich wygląd, bo w większości należą one do prywatnych właścicieli.

Powstał nawet plan rewitalizacji centrum miasta pod Szrenicą, ale zrealizować go można jedynie przy aprobacie wspólnot mieszkaniowych, które mają prawie całościowe udziały w domach przy głównej ulicy w Szklarskiej Porębie. Problem polega jednak na tym, że nie tworzą ich sami majętni ludzie, a niekiedy wręcz osoby ubogie, albo emeryci i renciści. Mają więc inne priorytety niż remont domu, w którym mieszkają. Wiąże się on z tak ogromnymi kosztami, że konieczne jest zaciągnięcie ogromnej pożyczki, a to z kolei wymaga przygotowania dokumentów i podwyższenia funduszu remontowego, a w konsekwencji samego czynszu.

Samorządowcy podczas nieoficjalnych rozmów przyznają, że starają się wspierać mieszkańców, a niekiedy przymuszać ich do remontu obiektów, których wygląd, delikatnie mówiąc odstrasza turystów. Oficjalnie podkreślają jednak, że tak naprawdę nie mają na to wpływu i mogą ingerować tylko wtedy, gdy nadzór budowlany stwierdzi, że stan budynku zagraża bezpieczeństwu ludzi, którzy w nim mieszkają.

– Większość budynków w centrum miasta należy do prywatnych właścicieli. Miasto ma zazwyczaj pięć procent udziałów. Nie możemy więc finansować ich remontu, bo byłoby to niezgodne z prawem. – tłumaczy Grzegorz Sokoliński, przewodniczący Rady Miasta Szklarska Poręba.- Mieszkańcy muszą się więc porozumieć i dołożyć wszelkich starań, żeby ich budynki ładnie się prezentowały – dodaje.

Nie wiadomo więc, kiedy centrum miasta pod Szrenicą odzyska dawny blask. Wygląda na to, że wszystko zależy od mieszkańców, którym niekoniecznie zależy na opinii turystów. Czy sprzedaż mieszkań komunalnych ich lokatorom, jest korzystna dla miasta. Z jednej strony nie trzeba pokrywać z jego budżetu drogich remontów. Z drugiej powinno się liczyć z tym, że zanim wspólnoty wyremontują stare i zrujnowane kamienice minie przynajmniej kilka, a nawet kilkanaście lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group