Niedziela, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 6199
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kurator oświaty do maturzystów

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 20:30
Aktualizacja: Wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:47
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Roman Kowalczyk – dolnośląski kurator oświaty wystosował list do tegorocznych maturzystów, ich rodziców i nauczycieli.

Drodzy Maturzyści!
Szanowni Państwo Rodzice, Dyrektorzy i Nauczyciele!

W piątek, 24 kwietnia br. dla uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników kończy się rok szkolny 2019/2020. Rok trudny - epidemia koronawirusa spowodowała zawieszenie zajęć w szkołach od 12 marca i konieczność prowadzenia nauczania na odległość. Tym goręcej gratuluję młodzieży ukończenia szkoły. Serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich, którzy przyłożyli rękę do tego sukcesu, zwłaszcza do rodziców, dyrektorów, wychowawców i nauczycieli. Dobra robota - wszyscy Państwo możecie być z siebie dumni! Termin i sposób wydania świadectw ukończenia szkoły określą dyrektorzy dbając o zasady bezpieczeństwa i higieny.

Koleżanki i Koledzy Dyrektorzy i Nauczyciele!
Nam, kadrze pedagogicznej, przypadło w udziale ważne i odpowiedzialne zadanie wychowywania i kształcenia młodego pokolenia. Przekazywania umiejętności i wiedzy, formowania osobowości, hartowania charakterów. Wychowania uczniów na ludzi mądrych, dobrych, samodzielnych, pomocnych, aktywnych. Ludzi o otwartych głowach, gorących sercach, czystych rękach i prostych moralnych kręgosłupach. Kochających Polskę i naszą małą ojczyznę Dolny Śląsk. Szanujących innych ludzi, inne nacje i inne państwa. Takich, którzy śmiało krocząc przez życie wiele osiągną, będą kimś, przerosną swoich mistrzów.
Serdecznie dziękując za zaangażowanie i wszystkie dotychczasowe działania bardzo proszę, byście Koleżanki i Koledzy w dalszym ciągu wspierali swoich podopiecznych w przygotowaniach do egzaminu maturalnego oraz egzaminu zawodowego. Uczyli ich zdalnie, utrzymywali żywy kontakt, służyli radą i pomocą, pokrzepiali dobrym słowem, dodawali energii i nadziei.

Drodzy Maturzyści!
Przed wami wymagający egzamin maturalny, nie bez kozery nazywany egzaminem dojrzałości. W tym roku trudniejszy, ponieważ będzie odbywał się w czasie pandemii koronawirusa.
Nie zostaniecie sami z wyzwaniem, jakim jest przygotowanie się do przesuniętego egzaminu maturalnego. Nie wątpię, że wychowawcy
i nauczyciele w dalszym ciągu będą Was wspierać i pospieszą Wam z pomocą. Opieką otaczać Was będą bliscy i przyjaciele. Warto oglądać lekcje w Telewizji Polskiej (w ramach projektu „Szkoła z TVP” realizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej) adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Dużo się uczcie i sporo czytajcie, gdyż kto się dużo uczy
i sporo czyta, ten dużo wie i więcej rozumie. Nie darmo starożytni Rzymianie powiadali: „Non scholae, sed vitae discimus” (Uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia) oraz „ Qidquid discis, tibi discis” (Czegokolwiek się uczysz, dla siebie się uczysz). Ucząc się, nie zapominajcie o śnie, zdrowym jedzeniu, chwilach odpoczynku, relaksu i rozrywki. Wiem, że łatwo jest mówić, a trudniej zrobić, ale może moje rady Wam się przydadzą. Gra toczy się o bardzo wysoką stawkę, bowiem od wyniku na maturze zależy otrzymanie indeksu na wymarzone studia i Wasze dalsze losy.

Młodzi Przyjaciele!
Jesteście naszą dumą i chlubą, przyszłością i nadzieją. Zrywacie się do lotu w dorosłość, dojrzałość, samodzielność. Bądźcie jak orły, polskie, królewskie, zwycięskie ptaki, które szybują wysoko. Wypływacie na otwarte morze, na głębię. Bądźcie jak okręty pod pełnymi żaglami, które prują fale znając cel podróży i port przeznaczenia (rzymski poeta, pisarz, filozof i retor Seneka Młodszy pisał: „Jeśli nie wiesz dokąd płyniesz, żaden wiatr nie będzie Ci sprzyjał”). Bądźcie cierpliwi, wytrwali, konsekwentni i odważni - wszak do odważnych świat należy. I nie zniechęcajcie się, albowiem przeszkody są po to, aby je pokonywać, a trudności, żeby hartowały.
Z całego serca życzę Wam znakomitych wyników na maturze. Długie życie przed Wami, więc życzę, aby było udane i spełnione, pełne pięknych chwil. Abyście odnaleźli w nim swoje miejsce, żeby się zrealizowały Wasze plany i spełniły marzenia. Jestem święcie przekonany, że sprostacie wyzwaniu, jakim jest egzamin maturalny w czasie zarazy.

Z życzeniami zdrowia i słowami otuchy
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
1
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
17%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 27-04-2020 23:57
Wspaniałe słowa kuratora! Widać ze reforma edukacji przynosi tylko pozytywne efekty. Cieszę się ze nawet w tak trudnym czasie ministerstwo edukacji potrafi przeprowadzić tak trudne egzaminy. A maturzyści maja teraz czas się do nich przygotować! Poza tym matura obejmuje cały okres nauki w szkole średniej wiec miesiąc bez szkoły nie powinien wpłynąć na wyniki... BA, MOGĄ BYĆ TYLKO LEPSZE!!! Zobaczcie ze rząd PiS przeprowadzi nawet wybory prezydenckie co również jest nie lada wyczynem. To świadczy jedynie o tym ze Polska w końcu stała się dojrzałą demokracją!! Dziękuje lokalnym samorządowcom oraz senatorowi Mrozowi za prace i poświęcenie w tym trudnym czasie.
~gość 28-04-2020 9:06
Widać wykształcenie i kulturę bycia Pana Kuratora. Szanowni dyrektorzy- trzeba brać przykład, a nie na stronie internetowej szkoły zamieszczać tekst żegnający maturzystów z tyloma błędami ( patrz- Rzemiosła).
~kobitazgór 28-04-2020 10:32
żenujące

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group