Wtorek, 9 marca
Imieniny: Franciszki, Katarzyny
Czytających: 3345
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kucharz pasjonatem starych jeleniogórskich fotografii

Wtorek, 13 grudnia 2011, 8:45
Aktualizacja: 9:42
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Kucharz pasjonatem starych jeleniogórskich fotografii
Fot. Agrafka
W pizzerii „Gazownia” można nie tylko posilić się, lecz także podziwiać ciekawą kolekcję starych zdjęć i archiwalnych pocztówek przedstawiających głównie centrum Jeleniej Góry oraz tabliczek z nazwami ulic naszego miasta i numerami domów.

Ponad 200 zdjęć w swojej kolekcji posiada szef kuchni Piotr Maćków pracujący w Pizza Bar Żywiec. 70 z nich zawisło na ścianach lokalu. Stare fotografie i pocztówki kolekcjoner zbiera już od ośmiu lat i stało się to jego wielką pasją.
Dzięki zbiorom można przenieść się w dawne dzieje naszego miasta i zobaczyć, jak wyglądał ratusz lub kto pracował przy rozbudowie węzła kolejowego.

– Różne zdjęcia ukazujące przeszłość naszego miasta kupuję na jarmarku staroci lub od innych kolekcjonerów np. z Niemiec. Najstarsze ze zdjęć, którego autorem był kowarzanin, pochodzi z 1892 r. i widać na nim dopiero zarys ulicy Matejki. Bardzo ciekawe jest też zdjęcie tramwajów i bryczki mknących przez dzisiejszą ulicę 1 Maja, dawną Banhoffstrasse. Wiele z tych fotografii przedstawia okolicę pizzerii, czyli ulicę Pocztową – powiedział Piotr Maćków.

Zdjęcia, z których część zdobiła już wcześniej ściany pizzerii zostały oryginalnie oprawione i pięknie wyeksponowane, a te atrakcyjniejsze są powiększone do nietypowych rozmiarów. Dzięki temu można przyjrzeć się dokładniej starówce sprzed lat. Prawdziwą gratką jest oryginalna tablica ze sklepu motorowego NSU, który istniał niegdyś na ul. Pocztowej 7 w miejscu, gdzie teraz ma swoją siedzibę fotograf.

Warto podkreślić, że pizzeria została wyremontowana, poszerzyła swoją ofertę gastronomiczną, prowadzi również sprzedaż pocztówek z ośmioma reprodukcjami starych fotografii z ulicy Pocztowej, które w powiększeniu można podziwiać właśnie na ścianach lokalu. Szef kuchni dysponuje również oryginalną pieczątką ze starym herbem Hirschbergu, który był ważny do 1945 r. Ten sam herb w widnieje także na jednym z kartuszy Bramy Wojanowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group