Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8848
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Które logo dla Karpacza?

Środa, 22 maja 2013, 7:06
Aktualizacja: Czwartek, 23 maja 2013, 6:44
Autor: Mea
Region: Które logo dla Karpacza?
Fot. UM Karpacz
Śnieżka ze słońcem nad lasem, szczyty gór, kwiaty, trójkąt, a może historyczne zdobienia? Każdy może wyrazić swoje zdanie na temat pięciu proponowanych znaków, które mają charakteryzować nową jakość Karpacza. Po zamknięciu dla ruchu samochodowego centrum miasta, jego władze chcą promować je nowoczesnymi sposobami.

Pierwsze spotkanie w sprawie logo Karpacza poprowadził Szymon Sikorski z wrocławskiej firmy Publicon. Na bazie zebranych dotychczas informacji, posiłkując się m.in. strategią rozwoju Karpacza na lata 2013-2020 i wcześniejszymi spotkaniami z mieszkańcami, przedstawił pięć propozycji logotypów.

- Chcemy zdefiniować nasze miasto poprzez logo i nową markę oraz jego rozwój, dlatego czekamy na opinie mieszkańców i turystów, która z przedstawionych propozycji mamy wybrać. Logo powinno być rozpoznawalne i charakteryzować zmiany, jakie w Karpaczu zachodzą, czyli utworzenie deptaka w jego centrum, który ma stać się głównym ośrodkiem życia w tym górskim kurorcie – powiedział Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Po cyklu warsztatów przeprowadzonych wraz z przedstawicielami władz, lokalnego biznesu, gestorami i mieszkańcami przedstawiono propozycje pięciu logo. Pierwsza koncepcja dotyczy Karpacza, jako „miasta pod Śnieżką” i przygotowana została w oparciu o zarys tej dobrze znanej wszystkim turystom góry.
Propozycje 2 i 3 powstały w oparciu o elementy folkowe obecne w architekturze drewnianej regionu. Charakterystyczne zdobienia domów zostały przeniesione do znaku budując doświadczenie resortu turystycznego. W zależności od kontekstu, zaproponowane znaki mogą być odczytywane na dwa sposoby: bezpośrednio, jako nawiązanie do tradycji i kultury regionu, ale też jako przejaw tęsknoty za stylistyką retro, obecnej w popularnym w ostatnim czasie trendzie retronowoczesności. Dzięki temu znaki mają szansę spodobać się różnym pokoleniom i grupom odbiorców - od hipsterów po konserwatywnych przedstawicieli grupy 50+.

Koncepcja nr 4 powstała w oparciu o kształt trójkąta równobocznego, który przedstawia górę poprzecinaną szlakami. Trójkąt do oznaczania góry jest również wykorzystywany w systemie tzw. niemych znaków czeskich Karkonoszy, służącym do zimowego znakowania szlaków turystycznych. Propozycja zakłada odważną, nowoczesną stylistykę, podkreślającą dynamiczne zmiany, jakie przechodzi właśnie miasto. Logo komunikuje nowe otwarcie, dynamizm i rozwój.
Ostatnia propozycja - nr 5 - to nawiązanie do zdobień obecnych we wnętrzach jednej z najpopularniejszych atrakcji regionu - świątyni Wang. Nordycki kościół z XII wieku to ewenement, ciało obce wbite w regionie, które jednak w dużym stopniu buduje rozpoznawalność miasta.

- Żadna z przedstawionych koncepcji nie jest finalnym logo, dlatego zachęcamy mieszkańców i turystów do wyrażania swoich opinii na ich temat m.in. na funpagu Karpacza na facebooku. W czerwcu chcemy też zorganizować kolejne spotkanie z mieszkańcami i turystami w sprawie marki Karpacza – mówił Ryszard Rzepczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
412
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group