Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6321
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Które logo dla Karpacza?

Wiadomości: Region
Środa, 22 maja 2013, 7:06
Aktualizacja: Czwartek, 23 maja 2013, 6:44
Autor: Mea
Fot. UM Karpacz
Śnieżka ze słońcem nad lasem, szczyty gór, kwiaty, trójkąt, a może historyczne zdobienia? Każdy może wyrazić swoje zdanie na temat pięciu proponowanych znaków, które mają charakteryzować nową jakość Karpacza. Po zamknięciu dla ruchu samochodowego centrum miasta, jego władze chcą promować je nowoczesnymi sposobami.

Pierwsze spotkanie w sprawie logo Karpacza poprowadził Szymon Sikorski z wrocławskiej firmy Publicon. Na bazie zebranych dotychczas informacji, posiłkując się m.in. strategią rozwoju Karpacza na lata 2013-2020 i wcześniejszymi spotkaniami z mieszkańcami, przedstawił pięć propozycji logotypów.

- Chcemy zdefiniować nasze miasto poprzez logo i nową markę oraz jego rozwój, dlatego czekamy na opinie mieszkańców i turystów, która z przedstawionych propozycji mamy wybrać. Logo powinno być rozpoznawalne i charakteryzować zmiany, jakie w Karpaczu zachodzą, czyli utworzenie deptaka w jego centrum, który ma stać się głównym ośrodkiem życia w tym górskim kurorcie – powiedział Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Po cyklu warsztatów przeprowadzonych wraz z przedstawicielami władz, lokalnego biznesu, gestorami i mieszkańcami przedstawiono propozycje pięciu logo. Pierwsza koncepcja dotyczy Karpacza, jako „miasta pod Śnieżką” i przygotowana została w oparciu o zarys tej dobrze znanej wszystkim turystom góry.
Propozycje 2 i 3 powstały w oparciu o elementy folkowe obecne w architekturze drewnianej regionu. Charakterystyczne zdobienia domów zostały przeniesione do znaku budując doświadczenie resortu turystycznego. W zależności od kontekstu, zaproponowane znaki mogą być odczytywane na dwa sposoby: bezpośrednio, jako nawiązanie do tradycji i kultury regionu, ale też jako przejaw tęsknoty za stylistyką retro, obecnej w popularnym w ostatnim czasie trendzie retronowoczesności. Dzięki temu znaki mają szansę spodobać się różnym pokoleniom i grupom odbiorców - od hipsterów po konserwatywnych przedstawicieli grupy 50+.

Koncepcja nr 4 powstała w oparciu o kształt trójkąta równobocznego, który przedstawia górę poprzecinaną szlakami. Trójkąt do oznaczania góry jest również wykorzystywany w systemie tzw. niemych znaków czeskich Karkonoszy, służącym do zimowego znakowania szlaków turystycznych. Propozycja zakłada odważną, nowoczesną stylistykę, podkreślającą dynamiczne zmiany, jakie przechodzi właśnie miasto. Logo komunikuje nowe otwarcie, dynamizm i rozwój.
Ostatnia propozycja - nr 5 - to nawiązanie do zdobień obecnych we wnętrzach jednej z najpopularniejszych atrakcji regionu - świątyni Wang. Nordycki kościół z XII wieku to ewenement, ciało obce wbite w regionie, które jednak w dużym stopniu buduje rozpoznawalność miasta.

- Żadna z przedstawionych koncepcji nie jest finalnym logo, dlatego zachęcamy mieszkańców i turystów do wyrażania swoich opinii na ich temat m.in. na funpagu Karpacza na facebooku. W czerwcu chcemy też zorganizować kolejne spotkanie z mieszkańcami i turystami w sprawie marki Karpacza – mówił Ryszard Rzepczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~arus 22-05-2013 7:48
5 i 10 proste a jednak ma coś w sobie
~eeee 22-05-2013 8:18
2 jest najlepsza
~Grześ 22-05-2013 8:24
Pięknie pomyślane . Jest jednak coś co stoi w sprzeczności z najlepiej wymyślonym graficznym wizerunkiem. To rzeczywiste działania promujące. Negatywnych przykładów złej promocji jest wiele. Ja chcę zwrócić uwagę na trzy . Pierwszy to chaos w zabudowie i koncepcjach architektonicznych - casus Hotel Gołębiewski i nie tylko on, drugi to wszechobecny bród - pobocza, trawniki i elewacje domów, pełne kubły na śmieci, śmieci w górach i rzece, trzeci - brak logicznego pomysłu na udostępnianie regionu - sobiewładztwo np KPN, Nadleśnictwa (zamykaja np. drogę Sudecką nawet dla rowerzystów przy głoszonych hasłach o przyjazności Karkonoszy temu sportowi . Pewnie nie jest to wszystko, ale pocóż wydawać pieniądze na logo gdy są takie niedociągnięcia lub brak koordynacji w podejmowanych działaniach.
BógWojny 22-05-2013 9:33
Mi się osobiście żadne nie podoba, no może poza wyjątkiem nr 3. Zreszta Grześ dobrze napisał w karpaczu buduje sie coraz wiecej ludzi, teraz juz nie ma takich ladnych widoczków czy też natury. Zreszta każdy kto miał rozum już dawno stąd wyjechał. Jeszcze z tymi śmieciami to rzeczywiście plaga, dawno nie widziałem aby tak były zaśmiecone lasy i góry.
~18 sqandal 22-05-2013 9:36
tak se patrze i ........... ano amatorszczyzna taka , logo powinno przyciagac , oko > i uwage a tu co? .... ano nic , takie nico
rymcycymcy 22-05-2013 10:48
| ~Grześ | ...nie musisz się wstydzić, że napisałeś ...bród ! :) ...takie słowo istnieje i tylko pozostaje kwestia wytłumaczenia, że właśnie zostało użyte celowo i ma w tym miejscu sens ! :)
~grass 22-05-2013 11:45
Generalnie jak dla mnie żadne * nie urywa : ( A nie jedno w życiu logo zrobiłem. Pewnie jak to w Karpaczu znajomy musi trochę kasy zarobić ...
~mycha 22-05-2013 12:05
a może zostawić dotychczasowe logo-jest dużo ładniejsze i nie trzeba kasy wydawać.
~BB 22-05-2013 12:07
Jak dla mnie, logo powinno zostać to, które jest. Owszem - wizerunek Karpacza zmienić należy bezdyskusyjnie! Wyprowadzić pseudo Zakopane do Zakopanego i zrobić nowy, niepowtarzalny, naturalny klimat. W zgodzie z naturą.
~>. 22-05-2013 13:48
proponuje logo, gębę naszego słoneczka.
~Obserwer 22-05-2013 13:49
5-10 Logo musi byc czytelna forma o Miscie jestem za logiem na zdjeciu 10.
~az 22-05-2013 15:23
5 i 10
~borowiczanka 22-05-2013 15:48
Na Drodze Sudeckiej z Borowic zawsze był zakaz. Proponuję ci Grzesiu, abyś coś sobie poczytał, zanim następnym razem napiszesz podobną bzdurę. Akurat większość mieszkańców Borowic nie popiera postulatów pana Łuszpińskiego (pseudoborowiczanina), który próbuje forsować prywatne interesiki kosztem ogólnospołecznym.
~ 22-05-2013 15:50
"Poprzecinaną szlakami"? Chyba płotami KPN-u.
~3d 22-05-2013 16:04
10
~Grześ 22-05-2013 16:55
Przepraszam za błąd ort.- oczywiście brud pisze sie z u otwartym, Bród to nieco inna bajka. A jeżeli chodzi o zakaz wjazdu na Drogę Sudecką. Owszem kiedyś obowiązywał zakaz wjazdu na ten szlak. Był czas że pilnowany bardzo rygorystycznie przez KBW, ale jest to obecnie uznana droga rowerowa prowadząca na Odrodzenie i Przełęcz Karkonoską i pamiętam jakim sukcesem było jej odblokowanie dla ruchu. Był czas że do "petli" jeździły mikrobusy PKS i były plany dokończenia budowy tej drogi. Była o tym seria artykułów m/innymi na łamach Jelonki. Teraz administracyjnymi decyzjami dyrektora Nadleśnictwa Snieżka w Kowarach zamykane są pod groźbą kary kolejne drogi (droga do Leśnego Banku Genów i Szkółki Lesnej w Kostrzycy no i ta na Odrodzenie. To dlatego o tym wspominam. Pozdrawiam myślacych inaczej.
~do grzesia 22-05-2013 18:40
Grzesiu, Grzesiu, jakiś ty mało rozgarnięty... Znowu wydaje ci się, że coś wiesz, a tak naprawdę nic nie wiesz. Droga na Odrodzenie zawsze była zamknięta dla ruchu kołowego - od momentu jej wyasfaltowania w latach 70. Plany dokończenia drogi były co najwyżej w głowach takich jak ty - ale nikt nigdy nie brał ich na poważnie. Co do wjazdu rowerów na Odrodzenie, to posłuchaj sobie materiału na stronie radia Wrocław: http://www.prw.pl/articles/view/28736/miedzynarodowy-skandal-w-gorach- Pan leśniczy wyraźnie mówi, że nikt nie będzie łapał rowerzystów. A tak w ogóle co ma Droga Sudecka do Karpacza? Inny teren, nawet inna gmina. Ta Droga Sudecka najwyraźniej nie daje ci spokoju, skoro przy każdej okazji o niej piszesz. Więc sam widzisz, że to jednak ty jesteś "myślący inaczej".
~qawsed 22-05-2013 21:33
oczywiście że 12
~super 22-05-2013 22:32
12 jest zaje...
Piipi Jelonkowa 22-05-2013 23:06
..do - [~Autora postu z godz.18:40] .. Grzesiu to swoj czlowiek ! ale logo ze zdj.nr.02 moze przedstawia .. Smoka wawelskiego,ktory pozera nasz Karpacz !
~......... 22-05-2013 23:08
tylko 12 jest podobne do logo, chociaż jak na logo za dużo elementów,kiepskie.... myślę ,że Snieżka z Rybecalem będzie rozpoznawalna jako logo Karpacza, trzeba tylko dobrze to uprościć nie gubiąc rozpoznawalności ........te kwiatki albo wywijasy "w stylu staronorweskim" to jakieś żarty...............
giersdorf 23-05-2013 7:52
Witam, Super pomysł z logiem nr8 - lwy ze świątyni Wang. Proste, jednobarwne, pełne symboliki logo!!! /Jednak nie każdy turysta będzie rozumiał tej symboliki chyba, że pierwszym punktem zwiedzania będzie Wang lub pod logiem musiałby być zamieszczony opis... bo co to za smoki, co to, kto to???/ Dlatego skłaniam się do loga nr 10 - trzy Kopy, nic nie trzeba dodawać. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group