Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 5286
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Księżna Lilli dla hospicjum

Niedziela, 20 grudnia 2020, 8:07
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ
Wałbrzych: Księżna Lilli dla hospicjum
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Księżna Lilli von Pless, żona księcia Bolko przekazała pod koniec roku hojny datek na rzecz hospicjum w Wałbrzychu. W ramach permanentnego projektu Princess Lilli’s Help, książęca rodzina Hochberg von Pless wspiera finansowo wałbrzyskie Hospicjum im. Św. Jana Pawła II. Z przekazanych środków zostanie sfinansowany zakup niezbędnego hospicjum ultrasonografu.

Odwiedziny w wałbrzyskim Hospicjum im. Św. Jana Pawła II są obowiązkowym punktem w programie dorocznej, książęcej wizyty po Śląsku. Ostatni raz księżna Marie Elisabeth von Pless (używająca imienia Lilli) spotkała się z zarządem, lekarzami i pacjentami placówki we wrześniu. Obostrzenia związane z pandemią sprawiły, że rozmowy z tymi ostatnimi odbyły się ze sporego dystansu.

Księżnej Lilli podczas wizyty towarzyszył córka baronówna Johanna Schenk von Stauffenberg i wnuczka Marie Stander. Wsparcie finansowe trafia do Wałbrzycha w ramach projektu Princess Lilli’s Help, który na terenie Polski koordynuje Fundacja Księżnej Daisy von Pless.

Podczas każdej wizyty jestem pod ogromnym wrażeniem atmosfery panującej w Hospicjum w Wałbrzychu. Czuje się tutaj miłość i poświecenie do pacjentów. Także warunki są doskonałe. Nie mamy żadnych wątpliwości, że ta instytucja zasługuje na nasze wsparcie - wyjaśnia księżna Lilli von Pless.

Przewodnikiem księżnej podczas odwiedzin w hospicjum była jego prezes Renata Wierzbicka.

Jesteśmy bardzo wdzięczni księżnej Lilli i wszystkim pozostałym darczyńcom za ich okazane serce. Dzięki Pomocy Księżnej Lilli możemy w końcu zakupić bardzo nam potrzebny ultrasonograf – mówi Renata Wierzbicka. - Wałbrzyska placówka w hospicjum stacjonarnym opiekuję się obecnie 18 pacjentami. Prowadzi także opiekę w domach oraz sprawuje pieczę nad dziećmi, które straciły rodziców w wyniku przewlekłych chorób. W tym tygodniu jednostka ogłosiła jak co roku listę „Aniołów Hospicjum” gdzie przedstawiono 55 instytucji, firm i osób prywatnych które jej pomagają. Księżne von Pless, szczególnie Daisy i Ida zapisały swoją działalnością społeczną na ziemi wałbrzyskiej piękną kartę historii. Dziękujemy rodzinie książęcej za zaufanie i zaangażowanie do projektu Princess Lilli’s Help – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn rzecznik prasowy Zamku Książ w Wałbrzychu i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Nie chce on zdradzić jaką kwotę przekazali w tym roku na rzecz hospicjum Hochbergowie, ale potwierdza, że przelew został wykonany w euro i miał kilka zer.

Potrzebę prowadzenia dzielności charytatywnej na ziemi przodków wyraził i urzeczywistnił honorowy obywatel Wałbrzycha - książe Bolko von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu. Wynika ona z historycznych patronatów książęcych nad potrzebującymi. Zamieszkali w Monachium arystokraci reprezentują rodzinę, która rezydowała na zamku Książ przez ponad 430 lat. Książe Bolko von Pless jest wnukiem księcia Jana Henryka XV von Hochberga i słynnej księżnej Daisy. Urodził się w 1936 roku w Monachium, a wczesne dzieciństwo spędził na zamku w Pszczynie. Księżna Lilli ( z domu Marie Elisabeth von Malaise) jest jego drugą żoną. W Niemczech prowadzi działalność charytatywną z ramienia Zakonu Rycerzy Maltańskich.

Twoja reakcja na artykuł?

20
91%
Cieszy
1
5%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
973
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group