Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 8901
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Książ od kuchni

Środa, 16 czerwca 2021, 15:01
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ/jel
Wałbrzych: Książ od kuchni
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na spotkanie autorskie z Beatą Lejman i Mateuszem Mykytyszynem. Autorzy wydawnictwa „Z Albumu Księcia/ Książ” od kuchni podpowiedzią na wszystkie pytania 22 czerwca o godzinie 18:00 w Sali Maksymiliana w Książu. Podczas spotkania będzie można kupić książkę oraz uzyskać podpisy autorów.

Tego albumu nie może zabraknąć w bibliotece każdego prawdziwego wielbiciela Zamku Książ w Wałbrzychu i jego dawnych właścicieli z książęcego rodu Hochberg von Pless. Nieznane zdjęcia z kolekcji księżnej Daisy przekazane przez jej wnuki, honorowego obywatela Wałbrzycha księcia Bolko von Pless i jego siostry posłużyły Mateuszowi Mykytyszynowi do stworzenia wyjątkowej wizualnej opowieści o życiu książęcej rodziny Hochberg von Pless w ostatnich latach funkcjonowania dworu Książu. Unikatowe, w wielu przypadkach nigdy wcześniej niepublikowane fotografie zostały pokazane na wystawie „Z albumu księcia”, którą możemy oglądać w Apartamentach Cesarskich na pierwszym piętrze zamku. W książce ten wyjątkowy materiał został wzbogacony o liczne zdjęcia z cyfrowego archiwum Fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz kolekcji autora.

„Z albumu Księcia" to także książka niespodzianka. Wystarczy udać się na zakupy do sklepu online Zamku Książ , aby odkryć co znajduje się "od kuchni" tego pięknego albumu.

Jego poprzednią wersję czytelnicy pokochali w 2017 roku, kiedy ukazał się jako wydawnictwo towarzyszące wystawie fotografii nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina z lat 1909-1932. Licząca ponad tysiąc fotografii unikatowa kolacja została odnaleziona w 2016 roku w Kanadzie przez ówczesnego prezesa Zamku Książ w Wałbrzychu, Krzysztofa Urbańskiego, prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna i nieżyjącego już redaktora Polskiego Radia Wrocław Michała Wyszowskiego. Nieznane zdjęcia przekazane Zamkowi Książ w Wałbrzychu przez wnuczkę Hardouina, Jean Wessel posłużyły dr Beacie Lejman z Muzeum Narodowego we Wrocławiu (przy współpracy Magdaleny Woch i Mateusza Mykytyszyna) do stworzenia wyjątkowej wizualnej opowieści o ostatnich latach książęcego dworu w Książu. Publikację słowem wstępnym opatrzyła prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska. Nowe wydanie albumu „Książ od kuchni” wzbogacone zostało o dziesiątki nieznanych wcześniej zdjęć z kolekcji kolejnego wnuka utalentowanego kucharza, Davida Hardouina . „Książ od kuchni” w wydaniu z 2021 roku to także książka niespodzianka. W rozbudowanej wersji, z alternatywną okładką i towarzyszącą opowieścią pt. "Z albumu Księcia" liczy w sumie ponad 400 stron. Wydawnictwo o podwójnym tytule "Książ od kuchni/Z albumu Księcia" stanowi najobszerniejsze jak do tej pory kompendium fotograficzne na temat najpiękniejszego zamku w Polsce i jego historii w pierwszej połowie XX wieku.

Podczas spotkania w Sali Maksymiliana autorzy opowiedzą najciekawsze historie zamkowe, podzielą się swoimi wrażeniami z przygotowywania publikacji, a także odpowiedzą na pytania gości. Spotkanie poprowadzi kierowniczka Działu Muzealno-Edukacyjnego Magdalena Woch. Liczba miejsc na spotkanie jest ograniczona. Zapisy: info@ksiaz.walbrzych.pl

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
1
25%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
889
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group