Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3903
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Ks. Zenon Stoń honorowym obywatelem Karpacza

Czwartek, 22 marca 2018, 8:39
Aktualizacja: Piątek, 23 marca 2018, 5:37
Autor: WAC
Karpacz: Ks. Zenon Stoń honorowym obywatelem Karpacza
Fot. Użyczone/UM Karpacz, fot. ks. Michał Marszałek
Do grona Honorowych Obywateli Miasta Karpacza dołączył proboszcz miejscowej parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ks. Zenon Stoń. Kapłan został uhonorowany w ten sposób w uznaniu zasług dla gminy Karpacz oraz pracy na rzecz rozwoju miasta i dobra mieszkańców.

Wręczenie Aktu Nadania oraz legitymacji „Honorowy Obywatel Gminy Karpacz” miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w Hotelu Mercure. W uroczystości poza władzami miasta i radnymi uczestniczyli między innymi: starosta jeleniogórska Anna Konieczyńska, były starosta Jacek Włodyga, członek Zarządu Powiatu Andrzej Walczak i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Wiśniewski.

Ks. Zenon Stoń jest proboszczem parafii w Karpaczu od 1996 roku. Kapłan urodził się 4 kwietnia 1952 r. w Wałbrzychu. Po studiach w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu został wyświęcony na kapłana przez Biskupa Henryka Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako duszpasterz w parafii p.w. św. Jacka w Legnicy, później w parafii p.w. św. Rodziny na wrocławskim Biskupinie. Przez 5 lat odbywał studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończywszy studia pracował ze studentami w Duszpasterstwie Akademickim „Pod Czwórką”, prowadząc zajęcia z religiologii oraz nauczania papieskiego. W tym czasie prowadził rekolekcje dla młodzieży, spotkania z ludźmi gór, współtworzył Wrocławskie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, działał w Towarzystwie im. Edyty Stein. Był przewodnikiem Grupy Akademickiej, Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz współprowadził obozy adaptacyjne dla studentów w Białym Dunajcu.

Górskie zamiłowania ks. Zenona Stonia objawiały się wędrówkami po szlakach, wspinaczką w Górach Sokolich czy Tatrach, aż po duszpastersko-trekingowe wyprawy w Himalaje. Ks. Zenon był także jednym z inicjatorów, dzisiejszej tradycji odprawiania Mszy św. „Zaduszkowej” w Górach Sokolich, podczas której polecani są ci, którzy „z gór odeszli do wieczności”. Przez szereg lat ksiądz był także Diecezjalnym Duszpasterzem Przewodników i Ratowników Górskich. Często odwiedzał karkonoskie schroniska, m.in. raz w roku z „nietypową, bo górską kolędą”.

Po utworzeniu Diecezji Legnickiej ks. Zenon Stoń został powołany na wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Prowadził zajęcia z religiologii, antropologii filozoficznej i teodycei (filozofii Boga). W roku 1992 został skierowany do pracy duszpasterskiej jako proboszcz w Karpnikach, skąd po czterech latach został skierowany do Parafii w Karpaczu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group