Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9080
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Krystian Adamczak znalazł szkołę z pasją

Czwartek, 8 marca 2018, 9:17
Aktualizacja: 19:21
Autor: Rzemiosła
Jelenia Góra: Krystian Adamczak znalazł szkołę z pasją
Fot. Maria Kulpińska, użyczone
Uczeń technikum technologii drewna w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze Krystian Adamczak otrzymał w tym roku szkolnym stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w Szczawnie–Zdroju, a jej gospodarzem był dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.

Krystian uczęszcza do Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze na kierunku technika technologii drewna. Wybrał tę szkołę i ten kierunek, gdyż stolarstwo jest jego pasją, a szkół oferujących naukę na tym kierunku ze świecą szukać. Ma 18 lat. Mieszka w Czarnym Borze, małej wiosce między Wałbrzychem a Kamienną Górą. Oprócz stolarstwa interesuje się także motoryzacją. Bardzo lubi kulturę góralską. Gra na skrzypcach, tańczy i śpiewa w zespole „Janicki”. W ostatnim czasie zespół przygotował przedstawienie „Wesele Góralskie”, które było doskonałą okazją do zapoznania się ze zwyczajami i tradycją góralską.

W szkole podczas zajęć praktycznych wykonuje różne przedmioty: taborety, stoliki okolicznościowe, gazetniki, świeczniki, ramki na zdjęcia, jak również dużo innych drobnych wyrobów galanteryjnych. Pracuje z drewnem jak i materiałami drewnopochodnymi (sklejka, płyta wiórowa, mdf, hdf), lecz jego ulubionym materiałem jest drewno.

Oprócz tworzenia nowych przedmiotów na zajęciach praktycznych wykonuje również renowację np. płaskorzeźb, skrzyń, krzeseł, stołów i elementów wyposażenia kościołów. Zajmuje się również wytwarzaniem przedmiotów potrzebnych dla szkoły np. gablot, zabudowy ram do luster, drewnianych pucharów. Wykonuje także różne stolarskie naprawy i ulepszenia na terenie szkoły np. naprawa krzeseł, zamontowanie drzwiczek do szafki, wzmocnienie obrzeży blatów w ławkach dla uczniów. Podczas wykonywania różnych projektów najbardziej lubi wykonywać połączenia stolarskie lecz nie są to połączenia, jakie występują we współczesnych meblach czyli: wkręty, konfirmaty i łączniki metalowe, lecz tradycyjne połączenia stolarskie takie jak wykonywali stolarze od dawien dawna np. połączenie płetwowe.

Niedawno szkoła z pomocą Unii europejskiej zakupiła nowe maszyny. Są to pilarka formatowa, frezarka dolnowrzecionowa, tokarko-kopiarka, wiertarka pozioma i wiertarka pionowa. Są to nowoczesne maszyny dzięki, którym możemy pracować szybciej, łatwiej, dokładniej i co najważniejsze bezpieczniej.

Zdaniem Krystiana Adamczaka kluczem do sukcesu jest robienie tego, co nas interesuje i tego, co jest naszą pasją. - Ucząc się i robiąc to, co nas pasjonuje i dokładając do tego wytrwałość i ciężką pracę, jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wysokie wyniki i otrzymywać różne nagrody jak np. stypendia. Trzeba pamiętać, że choćbyśmy się starali z całych sił coś osiągnąć, nie uda nam się to bez pomocy i wsparcia znajomych, kolegów, przyjaciół, rodziny i zaangażowanych w swoją pracę nauczycieli, wykładowców i opiekunów. Jednak jeśli nawet nie uda się nam otrzymać prestiżowych nagród, najważniejsze jest to byśmy byli zadowoleni z tego, co zrobiliśmy- podkreśla zdolny i pracowity stypendysta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group