Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 6249
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Kręte torowisko z Czech do Polski

Środa, 2 lipca 2008, 18:14
Aktualizacja: Piątek, 4 lipca 2008, 7:41
Autor: Mar
Region Jeleniogórski: Kręte torowisko z Czech do Polski
Czy polskie torowiska okażą się gościnne dla składów z Republiki Czeskiej? Okaże się w piątek.
Fot. TEJO
W sobotę ma ruszyć nowe kolejowe połączenie Lwówek Śląski – Trutnov przez Jelenią Górę. Po kilkudziesięciu latach przerwy regularna linia ma się stać kolejną atrakcją turystyczną i ważnym komunikacyjnym szlakiem. Okazuje się jednak, że pomysłodawcy napotykają na niespodziewane kłopoty.

- Od pewnego czasu docierały do mnie niepokojące sygnały, że Urząd Marszałkowski chce się z tej inicjatywy wycofać. Gdyby tak się stało, Czesi stracą do nas zaufanie – tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej starosta lwówecki, Artur Zych, który od wielu lat walczył z PKP o utrzymanie linii do Lwówka Śląskiego

– W przeciwieństwie do polskich urzędników kolejowych i innych, Czesi poszli na wiele kompromisów, zgodzili się, żeby trasę obsługiwał polski tabor, gdy okazało się, że czeskie szynobusy należące do firmy Viamont są za drogie w eksploatacji. Jeśli nie pojedziemy w sobotę, zerwą współpracę.
-Nie możemy zaprzepaścić wielomiesięcznych zabiegów i starań o uruchomienie tej linii - mówiła poseł Marzena Machałek, która również zabiegała o uruchomienie tego połaczenia.

Starosta lwówecki zabiegał w Polskich Liniach Kolejowych, spółce córce PKP, zarządzającą torowiskiem, żeby przy wiadukcie na Zabobrzu i w Nielestnie powstały nowe przystanki kolejowe. – Ale dla urzędników z PLK jest to problem nie do przeskoczenia, mam wrażenie, że ci ludzie nie mają interesu w tym, żeby powstały jakiekolwiek nowe przystanki, nawet najbardziej uzasadnione – mówił starosta Zych.

– Obawy pana starosty są przesadzone - usłyszeliśmy w urzędzie marszałkowskim. – Wszystko toczy się zgodnie z harmonogramem, ale szczegóły poznacie państwo w piątek w Jeleniej Górze.
Oby były to szczegóły o godzinach odjazdów do i z Czech. Z wstępnych ustaleń wynika, że na tej trasie pociągi będą jeździły trzy razy na dobę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group