Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1910
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krajobraz prawem chroniony

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 9 grudnia 2009, 10:49
Aktualizacja: 10:50
Autor: JJ
Fot. ......
Przeciwnicy budowy elektrowni wiatrowych zyskali sprzymierzeńca. Szef jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Wojciech Kapałczyński objął szczególną ochroną krajobraz większej części dawnego województwa jeleniogórskiego.

Siłownie wiatrowe nie pasują do zabytkowego charakteru wielu miejscowości - argumentuje Wojciech Kapałczyński, blokując budowę elektrowni wiatrowych w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Decyzja konserwatora dotyczy mieszkańców całej Kotliny Jeleniogórskiej, gminy Kamienna Góra, Lubawki, Krzeszowa, Chełmska Śląskiego, Lubomierza, obszaru od Bolesławca po Kliczków, Jędrzychowic, Jerzmanek, Łagowa oraz tzw. worka turoszowskiego między Bogatynią a Zgorzelcem. Kapałczyński zakwestionował także niektóre z lokalizacji w okolicach Mirska i Leśnej.

- Dopuszczamy możliwość ich budowy na obszarach, gdzie nagromadzenie zabytków jest mniejsze. Ich lokalizowanie np. w dolinie pałaców Kotliny Jeleniogórskiej lub koło Krzeszowa mogłoby zniweczyć rozwój turystyki kulturowej i nasze zabiegi o wpisanie tych miejsc na listy światowego dziedzictwa UNESCO - tłumaczy Kapałczyński.

Wiatraki budzą wiele emocji. Podobno są niezdrowe, hałasują, szkodzą ptakom i nietoperzom. Szczerze mówiąc elektrownie na węgiel mają podobne wady. I podobnie psują krajobraz – co prawda, może nie na rozproszonych obszarach, ale za to całkowicie Protesty przeciw budowie nowych elektrowni i kopalni węgla brunatnego na Dolnym Śląsku dotarły ostatnio nawet do Warszawy.

Z decyzji konserwatora zadowolony jest m.in. znany jeleniogórski architekt, urbanista, ekolog, założyciel Fundacji Dwór Czarne. – To słuszna decyzja. Choć nasza fundacja poszukuje rozwiązań w dziedzinie energii alternatywnych, to w tym przypadku, sprawa ochrony krajobrazu jest wartością nadrzędną. To przecież nasz jedyny prawdziwy kapitał. Gdy go zmarnujemy, pies z kulawą noga do nas nie zajrzy- powiedział nam Jacek Jakubiec.

Przypomnijmy, że dwie gminy w Kotlinie Kłodzkiej – Bystrzyca i Międzylesie – nie zgodziły się na budowę wiatraków, opierając się na woli mieszkańców i zapisów statutowych. Obie gminy postawiły na dochody z szeroko pojętej turystyki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (78) Dodaj komentarz

ebee 9-12-2009 11:08
Szkoda, że konserwatorowi zabytków nie przeszkadza waląca się , popadająca w ruinę zabytkowa zabudowa miasta. Ulica Wojska Polskiego w Jeleniej Górze to perełka architektoniczna. Może by tak pieniądze uzyskane z podatków od siłowni wiatrowych przeznaczyć na remonty tych budynków ? Gdzie pan konserwator chce wprowadzać turystów ? W to dziadostwo ?
~hahah 9-12-2009 11:12
pies z kulawą nogą i tak do nas nie zagląda, to za stek bzdur ! a kapałczyński to chyba sie z trąbki urwał, kiedy go ktoś w końcu zdegraduje ? jak czytam jakie brednie pier... to się wszystkiego odechciewa. Najlepiej proponuję przeciwników elektrowni wiatrowych odłączyć całkiem od prądu argumentując, że w ramach ochrony środowiska czy z powodu braku energii muszą niektórych odbiorców odłaczyć. jak posiedzą parę dni bez prądu to im protesty przejdą. ja sie pytam do ku... nędzy czy ten kapałczynski jest nienormalny ? skoro taki z niego urzedach ochrony zabytkow to czemu 99% z tych zabytkow popada w ruine ? paranoja! a moze niech ciemniak sam zakasa rękawy i "ratuje" te zabytki!
daria30119 9-12-2009 12:01
Maszty-nie, wiatraki-nie....zaorać wszystko i będzie CUDNY krajobraz!!!!!
Cień 9-12-2009 12:05
Z całą pewnością mogę napisać, że ekolodzy mają głęboko w du... środowisko jak i Wojciech Kapaczyński "swoje" zabytki i w kwestii wiatraków, to oni biorą łapówki od prezesów kopalni, bo przecież ich kura znosząca złote jaja, już ma głowę na pniu. A reporterów Jelonki, zapraszam na przejażdżkę trasą Gorlitz Zittau, koło bogatyni zobaczą kontrast widoków, dymiące kominy po Polskiej stronie i wiatraki po Niemieckiej.
~Yeti 9-12-2009 12:18
Najlepiej nadal produkować prąd w węgla aż UE nałoży na nas gigantyczne kary.
~bat 9-12-2009 12:25
ochrona krajobrazu zagrozona wiatrakami?! kompletne bzdury.. Panie Wojciechu Kapałczyński - kto Pana zrobił szefem jakiejkolwiek instytucji?? partia? wujek, dziadek, tatus? dziura taka jak w bogatynii i smierdzace kominy jak w turowie nie kluja Pana oczu? dziwne..
~Obserwator 9-12-2009 12:30
Wiatraki psują krajobraz......bez komentarza, szkoda, że pana konserwatora nie zainteresowały krzyże!!!!! stawiane gdzie popadnie - one nie psują krajobrazu, a jakie są pożyteczne!!!!!!! ile czystej energii przynoszą.....
~ja 9-12-2009 12:33
Brawo dla p.Kapałczyńskiego ! Przynajmniej raz stanął w obronie niezAprzeczalnych wartości regionu. Choc troche się tą decyzją rehabilituje po tym jak dopuszczado dewastacji niemal obiektów zabytkowych. Podpisuje sie także pod Ebee. Dodać mozna do tego wykazu ulicje Zamenhoffa, Norwida i częścuiowo Matejki.
Ryba 9-12-2009 12:44
To oczywiste ze szef jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków jest przeciwny wiatrakom. Takie wiatraki zagrazaja elektrowniom weglowym a to sa juz przeciez zabytki ;)
~krzysiekM 9-12-2009 12:45
Zwyczajowo już zgadzam sie z ebee.Już dosyć mam po dziurki w nosie wszystkich konserwatorów zabytków.Tych hamulców rozwoju regionu!O zabytki tak naprawdę nie dba nikt!A panom konserwatorom zawsze coś przeszkadza, a to bryła hotelu Gołębiewski nie pasuje do krajobrazu Karkonoszy a to teraz wiatraki zniszczą rozwój turystyki.Jaki rozwój turystyki pytanie tylko???!!! W jaki to jeszcze niby niby sposób wiatraki szkodzą ptakom i nietoperzom?"Ochrona krajobrazu jest sprawa nadrzędną i jeśli go zmarnujemy to pies z kulawą nogą tutaj nie zajrzy" "To nasz jedyny kapitał" ale ,żeby ten kapitał zaczął przynosić dochody trzeba coś w tym kierunku zrobić bo pieniądze nie rosną na drzewach.Wszyscy protestują przeciw budowie kopalni odkrywkowej w okolicy Legnicy,tylko ciekawy jestem skąd kraj będzie czerpał energię(chyba tylko z wiary)jak zabraknie węgla w Turoszowie a to już nastąpi za 28 lat,Bełchatów,Konin i Adamów już nawet w 2030 roku.Ale co tam..krajobraz jest najważniejszy!
~galla 9-12-2009 12:51
albo popadajace w ruine budynki slowackiego
~katja 9-12-2009 13:20
a kominy i cudne bloczyska na zabobrzu nie zeszpeciły krajobrazu? kto pozwolił na ich budowę?
~Ami 9-12-2009 13:32
Ale "piękna" wieża z dzwonami przy kościele na Zabobrzu, przeszkadzająca mieszkańcom, jest ok? ARCHITEKTONICZNIE nawiązuje do całości, tylko nie wiem czego?
~ 9-12-2009 13:53
Dziwna to decyzja....w Niemczech i Holandii wiatraki wbudowane sa (takze w zabytkowa) strukture regionu i nikt sie nie czepia.Polska pchala sie do UE, a teraz podejmuje sie takie nieeuropejskie decyzje.Smiech na sali, jesli mowi sie o ochronie zabytkow! Ile zabytkowych kamienic w Jeleniej Gorze czy Cieplicach niszczeje??!!Smiechu warte.
tom_ 9-12-2009 15:04
Szykują budowę elektrowni atomowej w tym regionie ponieważ Niemcy rezygnują z nich i siebie. Zaczęło się więc urabianie publiki.
kazimierzp 9-12-2009 15:22
Widać po większości wpisów że znajomość prawa, poczucia estetyki itp jest w naszym społeczeństwie bardzo znikoma! Tak jak w d... miały te wartości władze poprzedniego systemu rozbudowując Wiskozę czy umieszczając między innymi na banknotach dymiące i trujące kominy fabryczne, tak i wielu wypowiadających się nie do końca jeszcze wie co jest rzeczywistą wartością tych ziem. Wybacz im Panie bo nie wiedzą co czynią! Najpierw należy edukować grono pedagogiczne, a potem ono przez wiele lat będzie musiało kształtować umysły. Ktoś w tej dyskusji dał przykład Niemców! Umiejscawiają oni wiatraki ale na terenach na których nie niszczą cennych pejzaży! W Bautzen potrafiono wykupić i wyburzyć potężny 16 kondygnacyjny budynek stojący od strony wschodniej starego miasta aby tylko odsłonić przepiękną panoramę miasta. Ciekawe jak taki gest byłby oceniony przez jeleniogórskich internautów, gdyby tak władze miasta Jelenia Góra postanowiły wyburzyć po wykupieniu budynki przy Kopernika? Często z panem Wojciechem się nie zgadzam, tu przy ew. panoszeniu się wiatraków Mu przyklaskuję!
~Schengen 9-12-2009 15:27
W tej kotlinie przydałby się taki wiatrak, żeby WYWIAŁO wszystkich decyzyjnych geniuszy i rewitalizatorów wszystkiego czyli niczego. W związku z tym ,że bronią się przed takowym wiatrakiem, proponuję spławiń ich Młynówką. Warto pamiętać takie nazwiska i partie z namaszczenia których sprawują urzędy!!!! Wszak co jakiś czas mamy prawo wyboru.
~jeż 9-12-2009 15:33
Czy rzeczywiście widok wież z śmigłami na monokulturowych rzepakowo polach po niemickiej stronie jest tak atrakcyjny ? !!Mamy szansę tego uniknąć, tak jak najdroższego prądu z takich inwestycji.
~ 9-12-2009 15:53
Wcale nie jest tak, ze w Niemczech ustawia sie wiatraki POZA "cennymi" pejzazami. Bzdura.Panowie decydenci z Jeleniej Gory jesli tak chronia zabytki, niech zajma sie wspomniana przez ebee ulica Wojska Polskiego, ktora wola o pomste do nieba-a jest zabytkowa i na pewno nalezy do "rzeczywistych wartosci tych ziem"...Ja bede upierac sie przy tym, ze to chora decyzja.Mala Holandia to kraj tysiecy wiatrakow, nie sadze, ze tam komus przeszkadza, ze wiatrak stoi kolo zabytkowego obiektu. Ech.....
~abcd3 9-12-2009 16:00
chore miasto i urzednicy są załośni
~123 9-12-2009 16:26
To kto ma zmiejszac emisje dwutlenku ?? i jakim sposobem ,czy kupowc juz swieczki ?wegiel w kopalniach skonczy sie elektrowni wiatrowych nie bedzie.
~123 9-12-2009 16:31
Wieczorem juz teraz lepiej okna nieotwirac ,bo zadymione powietrze wciska sie do mieszkania.
~ 9-12-2009 16:36
U Niemca widac nowoczesnosc oraz wykorzystanie sil natury,po przejechaniu kilku kilometrow od granicy u nas stoja krzyze,ktore nic nie produkuja i wcale nie sa ladne.Kupa zlomu,ktora niczemu nie sluzy.EE sykoda slow.Niemcy maja papieza i wiatraki,z tym pierwszym tak sie nie obnosza.
~Peter aus Bautzen 9-12-2009 16:38
Windkraftanlagen sind sehr grünen Energiequelle. In Deutschland, rund um Bautzen, gibt es viele solcher Anlagen sehr gut und sie arbeiten gut für Sie. Polen wird die Umwelt vergiften Kohlenstoff-Energetik, kann nicht sehen, wie sie die Landschaft zu zerstören. Polen sind schlau, weil sie ein Kraftwerk in der Nähe Bogatynia gebaut. Es wird von anderen Ländern umgeben, und Gifte sind nicht Polen, sondern Deutschland und die Tschechische Republik. Das ist ein typisches Verhalten der Polen, sehr schlecht gegen die benachbarten Völker. Mit freundlichen Grüßen, Peter
~ 9-12-2009 16:59
Herr Peter ich bin dabei!Mit freundlichen Gruessen henia57@t-online.de
~WOW 9-12-2009 17:22
KOLEJNY KROK "DO PRZODU" !! PEWNIE ZA TE BLOKOWANIE DOSTANIE KILKA MEDALI + CASH OD "SPRZYMIERZONYCH" . Wojciech Kapałczyński NA PREZYDENTA! LUDZIE BEDA MOGLI PODZIWIAC "PIENE" KRAJOBRAZY JELENIEJ GORY WOLNO UMIERAJAC NA RAKA ALBO CHOLERA WIE CO JESZCZE........ GRATULACJE! NAPRAWDE POPISALES SIE CHLOPIE.....
~Do KazimierzaP 9-12-2009 17:36
Jestem za!!! Zacznijmy od wyburzenia budynków Aniluxu. Ilekroć wjeżdżam do Jelonki od strony Zgorzelca nie mogę wyjść ze zdziwienia jak można było zasłonić takim pudełkiem piekną panoramę miasta. W kolejnym etapie proponuję usunąć pudełka z ul. Kopernika. Zdecydowani jestem za. A jak już uprządkuje się trochę miasto to może doczekam w tym życiu równiez wyburzenia "parowca" ZUS-u. Nie żeby coś zasłaniał. Ale jest okropny!!! Skrzyżowanie kotłowni z parowcem. A te bulaje... Makabra.
~? 9-12-2009 18:00
Polecam zobaczcie jak wygladaja okolice z farmami wiatrowymi sami sie przekonacie co to za piekny widok ,pewnie zaden z was nie byl i nie widzial jak to dziala i szumi ze o sp...nym krajobrazie nie wspomne . Jeden wiatrak to nie tragedia ale te wielkie wiatraki ustawiaone w cale kolektory to jest poprostu masakra, Popieram zakaz dla tego typu dzialalnosci w okolicach Jeleniej Gory i mieszkancow.
~Peter aus Bautzen 9-12-2009 18:43
Hallo Henia57! Ich bin froh, dass Sie die gleiche Meinung haben, weil die Polen nur selten ein wenig gesunden Menschenverstand haben. Schade, denn aufgrund ihrer Wirtschaft, verliert unser Land. Ein gutes Beispiel ist einer Kohlengrube in Bogatynia, die für die Hälfte der Sachsen stinkt. Mit freundlichen Grüßen, Peter
~? 9-12-2009 18:43
~(gość portalu) 9-12-2009 19:15
A może postawić wiatraki i nazwać je "Krzyżami Milenijnymi" ? I wilki syty i owca spoliczkowana...
~DOLNOŚLĄZAK 9-12-2009 20:51
Do Sancho - budować wiatraki. Do Don Kichot - walczyć z wiatrakami. Do Peter aus Bautzen - W Bogatyni zainstalowano elektrofiltry. Dzięki temu lasy w Karkonoszach i Izerach odżyły. Lasy Saksoni nie były nigdy zdewastowane. Nawet wtedy, gdy pełną parą działała Hirschfelde. Kotlina Jeleniogórska to perełka sama w sobie. Wiatraki - nie, nie, nie!!! Elektrownie wodne - tak, tak, tak !!! Do "zabytkowego konserwatora": Na obrzeżach Parku Kuturowego Kotliny Jeleniogórskiej w Rudawskim Parku Krajobrazowym ex-Wojewoda Dolnośląski na 2 tygodnie przed swoją dymisją wydał decyzję zezwalającą na ponowne uruchomienie nieczynnej od 25 lat kopalni. Ta decyzja to był hit 2007 roku. Co pan na to panie "zabytkowy"?
~Paweł M. Krzaczkowski 9-12-2009 21:15
Zdecydowanie popieram decyzję Pana Kapałczyńskiego. Nie rozumiem oburzenia tą decyzją. Panowie Jacek Jakubiec i Kazimierz Piotrowski mają niewątpliwie rację. Więcej umiaru drodzy internauci i szacunku dla ludzi, którzy od wielu lat działają na rzecz dobra naszego regionu . Pozdrawiam.
~ 9-12-2009 21:27
Drodzy rodacy dbajacy o zabytki!!!! (tylko nie wiem, o ktore) !zamiast wiatrakow-bo szumia i nieladnie wygladaja-postawcie sobie na Dolnym Slasku pare wysokich kominow, palcie w nich wegiel kamienny, brunatny i produkujcie sobie energie.A sile wiatru, ktora jest na calym swiacie uzywana jako zrodlo energii wykorzystajcie inaczej-niech wam wieje w oczy.Smiechu warte, jesli obstajecie przy zdanu, ze wiatraki psuja zabytkowy krajobraz. Krajobraz i wizerunek psuja wam budy jarmarczne, , kioski, w ktorych sprzedaje sie duperele, reklamowki w rzekach, odrapane elewacje przy najglowniejszych ulicach oraz pijani menele na kazdym kroku.Taki wiatrak ma swoj urok-kto byl w Holandii, ten wie.
aristo 9-12-2009 21:54
Dziwne, że obrońcom walorów kotliny jeleniogórskiej nie przeszkadza takie szkaradztwo, jak fabryka Polcolorit-Marconi w Piechowicach. Ten wrzód wkomponowuje się naprawdę pięknie w całą okolicę. Ale jest wyjście - trzeba dać koncesję ojcu Rydzykowi na budowę krzyżowiatraków i żaden z lokalnych desydentów już się nie sprzeciwi. A takie pieprzenie - "nasza fundacja poszukuje rozwiązań w dziedzinie energii alternatywnych, ..." godne jest tylko ubolewania. Już widzę tych geniuszy stowarzyszenia, którzy wynajdą nieodkryte jeszcze rozwiązanie, które zadowoli specjalistę od zrujnowanych zabytków. Dzięli takim specjalistóm powiedzenie Polnische Wirtshaft ma szansę zrobienia kariery nie tylko w Niemczech.
~gośc 9-12-2009 23:23
Do Pana KapaŁczynskiego naprzeciw pana siedziby w byŁym hotelu Europa na dole koŁo recepcji piękną zabytkową posadzkę przykrywa się szkaradnymi wielkimi płytkami czy pan tego nie widzi >Przecież można było ubytki i pęknięcia zrekonstruować . Czepiacie się byle czego a tam gdzie potrzebna jest interwencja was nie ma. Proszę o szybką interwencję.
~DINO 10-12-2009 0:06
PEWNIE NAJLEPIEJ ZROBIC TU CAŁKOWITY ZASCIANEK JESZCZE SZKOŁY POZAMYKAC BO GŁUPIEMU ŁATWIEJ WYTŁUMACZYC NA CAŁYM ŚWIECIE SĄ TAKIE ELEKTROWNIE WIATROWE A TU NAGLE RUINY SIE POWALĄ I PTASZKI ZESTRESUJĄ JESZCZE TROCHE IPSU DO OGONA SMYCZ BEDZIEMY MOCOWAC BO TO BEDZIE NORMALNY KIERUNEK JEGO WĘDRÓWKI A JELENIA JUŻ JEST ZAPYZIAŁĄ NORĄ KTÓRA BRUDEM I BANDYCTWEM MA PRZYCIĄGAC TURYSTÓW BO SCHODZĄC SCHODAMI PRZY DWORCU PKP TO JAK UPRAWIAC SPORTY EKSTREMALNE A IDĄ 1GO MAJA PEŁNO ŻULIKÓW I BANDZIORKÓW TO ZAKĄTEK WSAM RAZ DLA KARATEKÓW ZAŚ NA DZYMAŁY W ZAKĄTKACH ULICZNE BARY SPOKOJNEJ STAROŚCI GDZIE MOŻNA WYPŁYNĄC NA SZEROKE PŁYNY ALKOCHOLOWE ZAS KOŁO DWORCA PKS TO CHŁOPCY TJUNINGOWCY KAZDE AUTO PRZEROBIĄ ZEBY NIE MIAŁO RADIA I SIE DOBRZE WYWIETRZYŁO A Z OCZYSZCZALI JAKIE ZAPACHY JAK OD CIOTKI STACHY ZAŚ CIEPLICE TAM TO SAMI ARTYŚCI KTÓRZY UPIĘKRZĄ KAZDY MÓR ZEBY NIE BYŁ TAKI PONURY A SOBIESZÓW TO JUŻ NAWET NAJSTARSI GÓRALE GO PRAWIE ZAPOMNIELI POSZEDŁ W ZAPOMNIENIE NAWET PRZEZ RATUSZ I TYLKO JAK KTOS ZASNIE TO TAM ZAJEZDZA BO TAM TO DOPIERO ATRAKCJE I MOZNA BY TAK WIELE ALE PANIE MARKU PORA PRZETRZEC OKULARY I SPOJRZEC NA ŚWIAT RĘKAWKI DO GÓRY I DOGONIC ROSJE BO O MURZYNACH NIEWSPOMNE
Cień 10-12-2009 1:08
Do Paweł M. Krzaczkowski. Jakiego szacunku? Dla kogo? Dla człowieka który myśli tylko o zabytkach (czyt. o swojej kieszeni)? Jak tak dalej pójdzie, to ocieplenie nas zabije, a zabytki będą zwiedzać kosmici.
~Do:Peter-aus-Bautzen 10-12-2009 9:18
Peter, lerne Du erst mal Deutsch, bevor Du anfängst Deutsch zu schreiben. Du kannst nicht mal einen Satz richtig auf Deutsch formulieren. Angeber! Und falls Du nicht verstanden hast, noch mal auf Polnisch: Piotrze, naucz się niemieckiego, nim zaczniesz po niemiecku pisać. Nie potrafisz prawidłowo sformułować po niemiecku nawet jednego zdania. Fanfaron!
~ 10-12-2009 9:26
ZAPRASZAM NA ZABYTKOWOM'' UL. PODGÓRNĄ.....
~michał85 10-12-2009 9:36
W każdym normalnym kraju ten rodzaj elektrowni nikomu nie przeszkadza i nie grozi,tylko u nas państwie wieśniaków!Ludzie to jest 21 wiek-otworzcie oczy wreszcie!!!
~do "Paweł M. Krzaczkowski" 10-12-2009 11:36
~ 10-12-2009 12:38
Do Pana Pawła Krzaczkowskiego. Panie Pawle. Proszę odwiedzić Cieplice, poza Placem Piastowskim, Jelenią Górę poza zabobrzem i ścislym centrum, Sobieszów, Jagniątków. Zapraszam na basen do Cieplic, na wieżę widokowa przy Strzeleckiej Górze w Cieplicach, do Sobieszowa, na Rakownicę. Zapraszam na targowisko Kiliński. Proponuję wycieczkę pociągiem do Wrocławia i .............Karpacza ! Zobaczy Pan wtedy to , co zrobili dla miasta i regionu ludzie, których Pan .............tak broni. Pozdrawiam: EBEE Pozdrawiam : EBEE
~Elektrownietak 10-12-2009 14:54
Elektrownie wiatrowe to wielka szansa dla regionu. Czy ich przeciwnicy myślą....?
~DOLNOŚLĄZAK 10-12-2009 18:26
Do zwolenników wiatraków. Jak będą już w Kotlinie Jeleniogórskiej wiatraki to warto przeprowadzić rewitalizację zabytkowej "Celwiskozy", która zawsze pięknie komponowała się z miejscowym krajobrazem. Brakuje jej strasznie. Blisko 5000 miejsc pracy zostało zlikwidowane w interesie tzw. "ochrony przyrody". Panie "zabytkowy" ratuj pan ten obiekt.
~ 10-12-2009 20:28
Lieber Peter...ich kann auch Deutsch...wahrscheinlich ein wenig besser, als Du, obwohl ich kein Deutscher bin...Der Leitgedanke in Deinem Briefchen an uns, Polen, war schon richtig-Bogatynia ist scheisse...aber, wenn Du hier schreiben willst-tu es auf Polnisch-es handelt sich schliesslich um eine polnische Zeitung. Mit Bildung habt ihr nicht so viel am Hut, wahr???
~ 10-12-2009 20:32
a teraz jeszcze po polsku do Pana Piotra z Bautzen: ja tez umiem po niemiecku-z tego, co Pan widzi, lepiej niz Pan, chociaz nie jestem Niemcem.....jak Pan tu chce gryzmolic-prosze po polsku-to jest polska gazeta.
~do Dolnoslazaka 10-12-2009 21:18
Jesli ty porownujesz wiatrak do celwizkozy, to masz bardzo malo w glowie.Co ma piernik do wiatraka?????? slaby argument z ta celwiskoza. W innych krajach zachodnich jest tak pieknie-krajobrazy Holandii, Niemiec, Belgii, Francji....palce lizac. Oraz zadbane zabytki, jak cukiereczki. Jakos nikt tam nie mowi, ze wiatraki szpeca krajobraz. A z taniej, zdrowej energii korzystaja obywatele tamtych krajow bez wyrzutow sumienia.Tylko Polacy cos zawsze wymysla...domy sie wala, rzeki pelne smieci, a wiatraki im szpeca krajobrazy. Wstyd i hanba na cala Europe.Szkoda, ze nas wpuscili do UE. Chyba po to, zeby sie z nas posmiac....
~Dorota M. 10-12-2009 23:09
do IP: *-125.unitymediagroup.de i innych podobnych osób - nie rozumiem dlaczego tak najeżdzacie na Petera zza Nysy Łużyckiej. jest naszym sąsiadem i chyba dobrze, że czyta tę stronę, prawda? Jak ktoś pisze, ze to polska gazeta, to kto wie czy za chwile nie powie, że to polski kraj, a potem... aż boje się myśleć. Wstyd, że tak najeżdżacie na obcokrajowca, potwierdzacie w ten sposób jego (i nie tylko jego) zła opinie na temat Polaków.
~Do Doroty 11-12-2009 8:21
Ja na niego-niemieckiego Kolegi Petera- nie najezdzam. Ale po pierwsze: pisze w jezyku niezrozumialym dla wiekszosci czytelnikow polskiej gazety a po drugie-piszac po niemiecku wali bledy. Nic do nie go nie mam. Ale jak chce tu pisac-to musi sie troche bardziej postarac. Czy wyobrazasz sobie moze Doroto napisac do niemieckiej gazety po polsku?! zjedliby cie.....
~ 11-12-2009 11:48
Ten Peter z Bautzen to zaden Niemiec.Tak pisze ktos, kto przebywa w Niemczech 3 miesiace. Podszywa sie. Dorota, nie masz kolesia co bronic ani zalowac. Z niego taki Niemiec, jak z koziej dupki saksofon.....
~Dorota M. 11-12-2009 15:49
A z Was zwykłe chamy i tyle! Skąd wiecie, że nie jest Niemcem? Znacie go? Niemieckiego też pewnie nie znacie i dlatego nie rozumiecie co pisze. Wstyd mi za was i zgadzam się z opiniami Petera!
~Do Doroty 11-12-2009 19:39
Hola, hola, panienko! Uwazaj na slowa. On nie moze byc Niemcem, bo pisze po niemiecku jak obcokrajowiec, ktory przebywa w Niemczech od paru miesiecy: zlepek niegramatycznych zwrotow i tyle. Zgadzasz sie z jego opinia? a rozumiesz, co on pisze?-bo jakbys rozumiala, to dotarlo by do ciebie, ze on nie umie pisac.Pisze po niemiecku jak Kali. Ja zyje w Niemczech od 1982 roku; wiem, o czym mowie.Zniz loty, albo zaloz w twojej wsi towarzystwo przyjazni polsko-niemieckiej, pewnie poducza cie jezyka, bo na razie cos podpuszczasz. Oder versuch' es hier auf Deutsch-mal schauen, wie deine Sprache so funktioniert.Momentan bist du für mich unglaubwürdig. Große Klappe-nichts dahinter. Fertig.
~Dorota M. 11-12-2009 21:06
do IP: *-125.unitymediagroup.de - czy to taki wielki problem, czy ktoś pisze poprawnie czy nie? Popatrz na komentarze innych uczestników - niektorzy nawet po polsku nie potrafią pisac poprawnie, a ty się czepiłeś niewiadomo czemu kogoś zza granicy! Najwazniejsze co ktoś pisze, a nie jak. I nie Ci oceniać, czy znam niemiecki czy nie! Żyjesz w Niemczech i podejrzewam, że tam też popisujesz się swoją kulturą jak tutaj. A może odgrywając się na niewinnym człowieku załatwiasz w ten sposób jakieś prywatne porachunki z Niemcami, którzy dają Ci odczuć, że nadal jesteś Polakiem?
kaan 11-12-2009 22:51
Wiatraki - czysta energia? Wiatraki są wysokości Pałacu Kultury! hałas to nic!Emitują szkodliwe dla organizmów niesłyszalne infradżwięki niszczące organa wewnętrzne. Zakłócają też pracę telefonii komórkowej, transmisjęTV! Masz rorusznik serca- uważaj! bezpieczna odlegość od Wiatraka to 3 km.A tak w ogóle- w Kotlinie Jeleniogórskiej są bardzo słabe wiatry o co więc chodzi? Jak nie wiadomo o co chodzi...dotacje. Potem plajta, a potem gminy rozbiorą złom na swój koszt...
kaan 11-12-2009 22:52
Wiatraki - czysta energia? Wiatraki są wysokości Pałacu Kultury! hałas to nic!Emitują szkodliwe dla organizmów niesłyszalne infradżwięki niszczące organa wewnętrzne. Zakłócają też pracę telefonii komórkowej, transmisjęTV! Masz rorusznik serca- uważaj! bezpieczna odlegość od Wiatraka to 3 km.A tak w ogóle- w Kotlinie Jeleniogórskiej są bardzo słabe wiatry o co więc chodzi? Jak nie wiadomo o co chodzi...dotacje. Potem plajta, a potem gminy rozbiorą złom na swój koszt...
ebee 11-12-2009 23:45
Droga Doroto, jeśli życie wśród hamów Polaków Ci nie pasuje, to zmień kraj. To Prawda, że w żadnej niemieckiej gazecie nie napiszesz po polsku. Poinformują cię , zresztą bardzo uprzejmie, że nie każdy Niemiec zna polski język i to, co napiszesz będzie dla czytelnika tej gazety niezrozumiałe. Prawdą jest też to, że część naszych rodaków po kilku miesiącach pobytu, lub pracy w Niemczech uważa się za Niemców. Znam nawet takiego " przedsiebiorcę" który do swoich pracowników zwraca się " polskie świnie". I wcale nie jest to przypadek odosobniony. Tak więc Droga Doroto- hamuj z opiniami o swoich rodakach !!! Pozdrawiam: EBEE
~Dorota M. 12-12-2009 0:30
Drogi ebee! W świetle komentarzy na temat obcokrajowców (dotyczących Petera i nie tylko jego) jakie ostatnio tu przeczytałam, określenie "polskie świnie" wydaje mi się jak najbardziej uzasadnione. Mam tu na mysli osoby, które piętnują niewinnego człowieka tylko dlatego, że pisze w innym języku i popełnił drobne błędy stylistyczne. Mylisz się też w kwesti artykułów w niemieckich gazetach, choćby pod tym względem, że czym innym jest artykuł a czym innym komentarz na forum. Wydawało mi się do tej pory, że w takich sytuacjach do obcokrajowców należy podchodzić ze szczególnym szacunkiem i wyrozumiałością, jak widzę - myliłam się. Jestem jednak głeboko przekonana, że taka sytuacja może mieć tylko miejsce w naszym prowincjonalnym mieście (które -o zgrozo - mieni się być miastem turystycznym), jak więc widać Peter nie wziął swojej opinii z nikąd. Pozdrawiam - Dorota
~? 12-12-2009 6:40
Do DOROTY To moze zacznijmy pisac kazdy w jezyku kraju - w ktorym obecnie przebywamy .Czytamy ze zrozumieniem po polsku a piszemy po Niemiecku ; Angielsku;Francusku itd. A pewnie czytajac Jelonke z niej to wlasnie sie wywodzimy a jesli dobrze pamietam to jezyk obowiazujacy w Jeleniej Gorze od ladnych kilkudziesiecu lat to POLSKI droga Doroto.W okupowanej Polsce takim Polka jak ty to golono glowy na lysa pale .Pozdrawiam
~DOLNOŚLAZAK 12-12-2009 11:28
Do autora postu 10.12 godz. 21.18. Elektro-wiatraki w Kotlinie Jeleniogórskiej komponowałyby się tak jak kominy "Celwiskozy". Od taki kwiatek do kożucha. Jednym z walorow naszego regionu jest krajobraz. Docenili to możni lokując w XVIII i XIX wieku swoje rezydencje na tym terenie. Nie jestem przeciwnikiem postępu technicznego, wdrażania innowacyjnych rozwiązań,chroniących przyrodę, służących mieszkańcom oraz związanych z tworzeniem miejsc pracy. Ale w ramach tzw. "zrównoważonego rozwoju" nie należy niszczyć tego co już mamy. Kotlinę Jeleniogórską warto podziwiać. W Saksoni Szwajcarskiej wieją wspaniałe wiatry - nikt nie odważył się postawic tam wiatraki. Na Jeziorach Plitwickich naturalne cieki wodne stwarzają dogodne warunki do budowy elektrowni wodnych - zaniechano ich budowy na rzecz zachowania krajobrazu. Zniszczyć łatwo -odtworzyć trudno. Przyszłe pokolenia nigdy by nam tego nie wybaczyły
ebee 12-12-2009 13:51
Droga Doroto, zadziwiasz minie. Czy uwaga, że Polak pisze w polskim portalu, ...........po niemiecku- jest piętnowaniem ? Poza tym z treści Twojego komentarza, wywnioskowalem, że w Twoich oczach jestem Polską Swinią. Dlaczego ? Za to że chcę czytać w polskim portalu po polsku ? Najbardziej zdumiewa jednak mnie to, że Polak jest zdolny nazwać Polaka polską świnią ! Sądząc po sposobie wysławiania się wiem, że jesteś osobą wykształconą . Kto dał Ci to wyksztalcenie ? Czy pojęcie PATRIOTYZM jest ci obce. Historia opisuje przypadki, ze Polaków zmuszano do posługiwania się obcym językiem ( germanizacja, rusyfikacja) Niepokorni oddawali za to życie. Ale oprawcami byli Rosjanie , czy też Niemcy. Nigdy Polacy ! Dziś za niepokorę potępia mnie i nie tylko mnie rodak, Polak ! Czy gdyby np Twoją matkę, bez powodu ktoś ( tak jak ty mnie ) nazwał polską świnią- przyznałabyś temu komuś rację ? Nie będę rozwijał tej myśli, bo iak pisze nie na temat, ale na koniec dodam, że .................żal mi Ciebie ! Pozdrawiam: Polska Świnia- EBEE
~krzysiekM 12-12-2009 14:41
Dorota, nie pisze się:"nie Ci oceniać jest",ale "nie Tobie oceniać jest".Co do reszty zgadzam się z ebee.Pozdrawiam
~Dorota M. 12-12-2009 15:08
Drogi ebee, widzę, że argumenty Ci się skończyły więc zaczynasz mnie atakować personalnie tak jak wcześniej Petera, czyz nie? Cóż, pominę milczeniem twoje chamskie zagrywki, jeszcze raz dajesz dowód, że określenie, którego użyłam w stosunku do ciebie jest prawdziwe. Osobie z IP: *.il.comcast.net odpowiem, że nie każdy obcokrajowiec zna dobrze nasz język, a chyba dobrze, że Peter czyta "Jelonkę" i od czasu do czasu zabiera głos? Jak sam pewnie zauwazyłeś wiele osób go rozumie, co chyba nie jest dziwne, skoro mieszkamy o krok od granicy z Niemcami. Dlatego Twoją uwagę muszę uznać za bezzasadną. Efektem waszej nagonki jest to, że Peter od kilku dni już nie zabiera głosu na tej stronie. Czy o to wam chodziło? Jak myslicie, jakie wrażenie wyniesie z tego kolejnego kontaktu z Polakami i co o nas powie swoim znajomuym?
~ 12-12-2009 15:18
ebee...dzieki-w sumie napisales juz wszystko.Zwrocenie koledze uwagi, ze tu piszemy po polsku nie jest napietnowaniem-bynajmniej.I nie ma to nic wspolnego z turystyka Jeleniej Gory. A widze, ze panna Dorota jest jeszcze mloda i nieco glupiutka i kreuje sie na niesamowicie tolerancyjna obywatelke EU. Tylko, ze to nie dziala. Napisz do niemieckiej gazety po polsku-odpisza ci mile , ze bardzo, bardzo przykro...bla...bla..ze to niemiecka gazeta i nie ma takiej mozliwosci. To po pierwsze. A po drugie: nie wiesz, o czym piszesz. Zaufaj mi i uwierz, ze ten caly Peter pisze po niemiecku, tak jak ktos, kto wcale nie jest Niemcem-nie chodzi tu o bledy, ktore nam sie i po polsku zdarzaja-on pisze niegramatycznie, jak obcokrajowiec.Czyli kreuje sie na kogos, kim nie jest i jest nam tu niepotrzebny.A jesli chodzi o mnie-nie martw sie. Po mnie juz nie poznac po mowie, ze jestem Polakiem (chociaz nie ukrywam i jestem dumny). Nikt mi tu w czape nie daje. Wrecz przeciwnie-czuje sie tu wspaniale. Jestem nauczycielem niemieckiego i wiem, kto jak pisze.I badz ostrozniejsza przy wyborze okreslen, bo zachowujesz sie niekulturalnie, mloda panienko.
~ 12-12-2009 16:47
Dziwie sie, ze ta cala Dorota upiera sie przy tym, ze Pan "Niemiec" tu napisal a wszyscy na niego "huzia na Jozia". To tak nie jest. Owszem, ciekawe byloby, gdyby jakis Niemiec tu pisal-do rzeczy i z sensem-moznaby bylo nawet pokusic sie o zabawe w tlumaczenie tekstow itd. Ale tu nie o to chodzi- i w tym sek. Ten pan Peter nie jest Niemcem i Dorotka tego nie pojmuje.One nie zna jezyka albo wcale, albo nie na tyle, by te niuanse pojac. Tu nie chodzi o to, ze ktos-tak jak my czasami po polsku -walniemy sobie blad, piszac mimo wszystko nadal w polskim jezyku. On tworzy zdania i pisze takim DZIWACZNYM jezykiem, ze ja wiem, ze to nie moze byc Niemiec. Czyli- jak wniosek? oszukuje nas, przy tym krytykujac nas, Polakow, jako "Niemiec". To nieszczera zagrywka. Krytyke mozna uprawiac tylko wtedy, gdy pozostanie sie soba. Zastanow sie Doroto: przeciez poznalabys po stylu od razu jakas np. emigrantke, ktora napisalaby tu bedac w Polsce 3 miesiace niby-po-polsku.Tak, czy nie? On ma moze nas troche za wariatow, mysli, ze nikt tu niemieckiego nie pojmuje. A ja pojmuje i pisze po niemiecku lepiej, niz po polsku (czasami ubolewam). Daj sobie pewne sprawy wytlumaczyc. Poza tym jego krytyka, ze "Polacy nie ucza sie jezykow" jest nietrafna .To Niemcy sa jezykowymi inwalidami. Nie znam zadnego Niemca (oprocz Steffena Möllera), ktory mowi po polsku. A odwrotnie-tak. Przemysl, zastanow sie narwana panienko, zanim zaczniesz tu ludzi bardzo, bardzo obrazac.
~Dorota M. 12-12-2009 19:05
Drogi IP: *-125.unitymediagroup.de (zwracam się do ciebie w ten sposób, bo nawet podpisać się nie umiesz): oczywiście Ty wiesz najlepiej, jak się pisze po niemiecku, w końcu mieszkasz w Niemczech od 3 lat! Wybacz, ale mam większe zaufanie w tej kwestii do rodowitego Niemca niż jakiegoś robola, który przyjechał z Polski do prowincjonalnej mieściny w niemczech na budowe, a nauczył się zapewne głownie wulgaryzmów od innych roboli. Pewnie nie przyszło Ci nawet do głowy, że Niemcy sa bardzo różni i inaczej mówi Niemiec z jednego krańca kraju od np . Bawarczyka? Myślę, że to Ty nie dajesz sobie wytłumaczyć pewnych spraw, tak się przejąłeś swoją rolą, a poza tym nie podoba mi się Twój sposób zwracania się do mnie i używania słów typu panienka, glupiutka Dorotka itp. Mylisz się też w kwestii języków - Niemcy wcale nie muszą znać polskiego, tak jak my np. węgierskiego. Masz spaczone pojęcie o nauce języków, podobnie jak o Niemcach. Już Ci napisałam, jakie są prawdopodobne przyczyny tego, prosze Cię - nie załatwiaj publicznie swoich prywatnych interesów w ten sposób, bo szkodzisz tylko sobie, a nie temu obcokrajowcowi.
~ 12-12-2009 21:03
DOLNOŚLĄZAK. Szanowny panie "zabytkowy", gdzie pan był gdy ex-Wojewoda Dolnośląski podejmował decyzję, umożliwiającą Kopalni "Polskal" wznowienie wydobycia skalenia w Rudawskim Parku Krajobrazowym w sąsiedztwie zabytków kompleksu Doliny Pałaców i Ogrodów? Gdzie pan był, gdy urzędnicy i samorządowcy z Piechowic fundowali sobie fabryczkę na wzór "Celwiskozy"? Nadchodzi zima a pan się budzisz z letargu i prawisz coś o zabytkach i krajobrazie. Czyżbyś pan szykował się do jakiejś kolejnej pogaduchy z przeźroczami? Panie "zabytkowy"na prelekcje z pana udziałem proponuję lokalik p.n. Huta Szkła Kryształowego "JULIA" pod Szrenicą.
~Grendal 12-12-2009 22:38
Artykuł, pod którym rozgorzała dyskusja “lingwistyczna” dotyczy sprzeciwu wobec pomysłów na zaśmiecenie krajobrazu kotliny wiatrakami. Tym, którym przeszkadzają wpisy w języku niemieckim proponuję je ignorować albo zwrócić się z tym problemem do wydawcy Jelonki. Petera muszę zmartwić, że wypowiedzi nie zyskują na jakości tylko z tego powodu, że są w innym języku. Wracając do meritum: przeciwnikom stawiania wiatraków w kotlinie zarzuca się zacofanie i niemal bezpośrednią odpowiedzialność za koszmary architektoniczne i brudne rzeki. Trudno nie odnieść wrażenia, że zwolennicy zaśmiecenia krajobrazu mają problem z logicznym myśleniem i rozpoznawaniem związków przyczynowo-skutkowych. Może mnie ktoś oświeci: jaki wpływ na jakość zabudowy, ilość śmieci w rzece i napływ turystów ma postawienie w Kotlinie Jeleniogórskiej elektrowni wiatrowych? Czy od tego rzeki będą czyste, architektura wyższej próby a turystów przybędzie? Co ma piernik do wiatraka? - chciałoby się zapytać. Lata zaniedbań w regionie spowodowały taką zapaść, że spragnionej jakichkolwiek „nowinek” społeczności można wcisnąć każdą ideologię i każdym bublem oczarować. Niczym Indian paciorkami. Każda trzeźwo myśląca osoba, stająca na drodze do biznesu różnych hochsztaplerów żerujących na tym zacofaniu automatycznie okrzyknięta zostaje hamulcowym rozwoju. Jeszcze moment i inwestorzy wmówią mieszkańcom Jelonki, że będą mogli podłączyć się do tych wiatraków przedłużaczem i czerpać ekologiczny prąd za darmo a turyści będą walić do nas ze wszystkich stron żeby podziwiać to cudo… i zapanuje ogólny dobrobyt. :D
~Grendal 12-12-2009 22:54
Dolnoślązaku. Zgodzę się z Tobą, że konserwator "przespał" nie jedną szkodliwą dla regionu inwestycję i transakcję. Chciałbym jednak zauważyć, że zaśmiecenie krajobrazu wiatrakami nie poprawi sytuacji. Odebranie Huty Julia obecnemu właścicielowi nie leżało w rękach Pana Kapałczyńskiego lecz Starosty a ukaranie obecnego właściciela grzywną w skandalicznie niskiej wysokości 300 złotych zawdzięczamy Jeleniogórskiemu Sądowi.
~DOLNOŚLĄZAK 13-12-2009 11:56
do ~Grendal. Pan Kapałczyński - w wielu sprawach - nie jest ostatecznym decydentem. Panu Kapałczyńskiemu nikt nie odebrał możliwości opiniowania decyzji, podejmowanych przez innych "krawato-kołnierzyków". Po za tym: nadajemy na tej samej fali.
~Max35 13-12-2009 15:47
Generalnie jestem za decyzją Konserwatora, jest tylko jedno ale. Dlaczego ma to dotyczyć worka turoszowskiego między Bogatynią a Zgorzelcem? Tego terenu nie da się mocniej oszpecić. Wiatraki po niemieckiej stronie widać cały czas.A może pokopalniane pustkowia to nowe zabytki? Jestem szalenie ciekaw czym uzasadnia Pan Kapelczyński objęcie szczególną ochroną krajobraz tego terenu.
~Max35 13-12-2009 16:06
Generalnie jestem za decyzją Konserwatora, jest tylko jedno ale. Dlaczego ma to dotyczyć worka turoszowskiego między Bogatynią a Zgorzelcem? Tego terenu nie da się mocniej oszpecić. Wiatraki po niemieckiej stronie widać cały czas.A może pokopalniane pustkowia to nowe zabytki? Jestem szalenie ciekaw czym uzasadnia Pan Kapelczyński objęcie szczególną ochroną krajobraz tego terenu.
~ 15-12-2009 8:30
Dziwne to....panna Dorota zlosci sie, gdy na nia möwic "panna" a nas nazywa "polskimi swiniami". Nieladnie, niekonsekwentnie i po prostu...glupkowato. Ja zyje w Niemczech od 1982 roku-prawdopodobnie nie bylas jeszcze wtedy w planie-wnioskujac po twoich wpisach. I nie jestem robolem.Wypraszam sobie. A to, ze Niemcy röznie möwia nie ma nic do tego, jak "Pan Peter" tu pisal. Pouczasz, dyskutujesz, a nie wiesz o czym. Smieszna jestes z tymi twoimi wywodami: "Kazdy Niemiec möwi inaczej". Ameryki nie odkrylas-ale po prostu nie znasz jezyka i polemizujesz. Jakie to zalosne.Zrozum wreszcie: tak jak on pisal, nie ma nic wspölnego z röznymi dialektami-on nie jest Niemcem, a pröbuje sie podszywac.I nie obrazaj tu ludzi. Za malo znasz zycie, a jezyka, o ktörym tak zawziecie dyskutujesz nie znasz wcale.Zamknij juz jadaczke, wez tornister i idz do szkoly.Jak podrosniesz-pogadamy. A "pan Niemiec" tu juz nie pisze-poczul sie zdemaskowany.Gdyby byl Niemcem, zachowalbym sie zupelnie inaczej-wsröd nich zyje, pracuje, jest mi tu bardzo dobrze.Pisalbym z nim, moze bym mu tawet parez kwestii przetlumaczyl. Niemcy sa fajni i niefajni-jak wszedzie.Ale nie lubie podszywaczy-krytykantöw. Zawstydzil sie i uciekl.Czego i tobie zycze, Dorota.Poucz sie jezyka i za pare lat (nauka jezyka nie trwa 3 lata-jak sie tobie zdaje; trwa o wiele, wiele dluzej)pogadamy na temat dialektöw, Niemca-podszywaczy i na temat "polskich swin" (nie pisz juz tu tak nigdy!!!).I na temat twojego wychowania. I o tym, ze twoim rodzicom zabraklo gdzies i czasu i pomyslu na wychowanie dziecka.Dzis zbieraja zniwo. Gratulacje.
atrox 29-12-2009 10:36
~do atrox 29-12-2009 11:35
atrox: prawdopodobnie masz racje-ale mi nie przystoi krytykowac polskiej polityki. Zyje juz bardzo dlugo poza granicami kraju i nie chce prowokowac kolejnych chorych komentarzy, ze jestem...zdrajca (!?). Ale obserwujac i porownujac bardzo trafnie ujete.Jakos dziwnym jest, ze wiatraki stoja wszedzie na "Zachodzie", ludzie czerpia korzysci z taniej energii i nikomu nie doskwiera "brzydota i niewkomponowanie" w krajobraz.Przeczytajcie jedna z najnowszych wiadomosci o remontach walacych sie budynkow w Jeleniej. Czy one nikomu nie doskwieraja?Ja powiem wam tylko jedno: w lecie byla ze mna w PL kolezanka, ktora nie jest Polka. Nie mogla uwierzyc, ze w niektorych budynkach mieszkaja jeszcze ludzie, dopiero jak pokazalam jej firanki i swiatlo w oknach uwierzyla mi. A taki wiatrak ma byc niby uszczerbkiem w naturze. Cos tu nie tak.....Panie Kapalczynski, niechpan pojedzie na ul. Weigla albo Kozia.I sam przekona sie, co psuje krajobrazy naszego miasta.
~ 29-12-2009 13:38
Wyc mi sie chce, jak to wszystko czytam...smiechu warte . Debata na temat wiatrakow, ze niby psuja krajobraz poparta byla komentarzami idiotow, ktorzy byli przeciw. Tak im bardzo szkoda pieknego krajobrazu jeleniogorskiego. A te chalupy walace sie? nie przynosza wam wstydu? Wladze miasta Jeleniej powinny podac sie do dymisji albo od razu strzelic sobie w leb. Ciekawe, ktory z tych panow/pan decydentow mieszka w chalupie na Weigla albo w Cieplicach kolo bylego szpitala.
~ 4-01-2010 12:42
Brawo - obejdziemy się bez wiatraków. A krajobrazem możemy chwalić sie przed całą Europą. Jestem za ochroną krajobrazu i zadziwia mnie krótkowzroczność naszego społeczeństwa.
~ 4-01-2010 14:04
hahaha!!!!!!!!!!!!!!!! i KTO tu mowi o krotkowzrocznosci...wiatraki to tania energia. Ale moze jednak lepiej do walbrzyskich lasow? tam mozna spod ziemi ze starych kopalni wiaderkami troche wegla na poklad wyniesc.Tylko policja sciga...lepiej niech moj poprzednik kopie noca.TO JEST ENERGIA DLA MYSLACYCH POLAKOW-ta we Walbrzychu. Po co wam glupie wiatraki. Popsuja wam sliczne karjobrazy....kon by sie usmial.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group