Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6190
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Krąg przesiedleńców powstaje w Pławnej

Środa, 4 lutego 2009, 12:53
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2009, 8:27
Autor: Mar/tejo
REGION: Krąg przesiedleńców powstaje w Pławnej
Fot. TEJO
Peregrynacja artystyczno–historyczna, którą wymyślił Dariusz Miliński, twórca zaczarowanego zakątka i Zamku Legend Śląskich w Pławnej Dolnej pod Lwówkiem, będzie kolejną atrakcją nie tylko do oglądania, lecz także do przemyślenia.

Chodzi o „Krąg przesiedleńców”, instalację rzeźbiarską autorstwa czeskiego artysty rzeźbiarza Joszki, która symbolicznie nawiąże do dziejowych losów Polaków i Niemców zamieszkujących do 1946 roku ziemie dolnośląskie. Ówcześni mieszkańcy zostali, wówczas dziejowo zmuszeni do opuszczenia swojej małej ojczyzny i znalezienia sobie miejsca w zdruzgotanych wojną Niemczech. Z kolei Polacy, którzy tu przyjechali, zastali niespotykane na ziemiach, gdzie przebywali wcześniej, warunki cywilizacyjne. Niejednokrotnie nie docenili tego dziejowego daru…

Instalacja składa się z kilku rzeźb symboli, które powstają właśnie na podwórku w Pławnej Górnej. Joszka, Czech z Brna, przyjechał tu w ubiegłym roku na wakacyjny plener artystyczny. Wówczas nawiązał współpracę z Darkiem Milińskim, której owocem jest tworzona przez niego instalacja artystyczna. Rzeźbiarz pracował w pocie czoła nie zaważając na mróz i śnieg. W tym tygodniu ma skończyć swoje dzieło.

Reszty dopełni sam Darek Miliński, który całość uformuje w krąg. – Czekam tylko, aż ziemia odtaje – mówi.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu Jelonki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group