Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11380
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kowary zatrzymane w kadrze dawniej i dziś

Wtorek, 26 lutego 2013, 8:04
Aktualizacja: 8:16
Autor: Mea
Region: Kowary zatrzymane w kadrze dawniej i dziś
Fot. Zbigniew Piepiora
Wystawa w „Gościńcu na Starówce pod tytułem „Kowary zatrzymane w kadrze dawniej i dziś” jest kontynuacją ekspozycji z ubiegłego roku. Zaprezentowano na niej zdjęcia dawnych Kowar z kolekcji Bogdana Andrzejewskiego, opisane przez Roberta Andrzejewskiego i zestawione ze zdjęciami obecnych Kowar, autorstwa Zbigniewa Piepiory.

Na fotografiach można zobaczyć wiele nieistniejących już miejsc. Należą do nich m.in. skwer przed Szkołą Podstawową nr 3, „Plackarnia”, czy kiosk ruchu obok Kościoła im. Najświętszej Marii Panny.

– Robiąc zdjęcia starałem się układać je chronologicznie według ważnych wydarzeń rodzinnych – ślubu, narodzin dzieci itd. Poza tym w swoich zbiorach posiadam też film rodzinny, którego wiele scen dzieje się w dawnych Kowarach – stwierdził Bogdan Andrzejewski.

– Kiedyś przychodziłem do mojego taty pooglądać zdjęcia, które były nie w albumach, lecz „w kilogramach”, ponieważ ze względu na ich dużą ilość były przechowywane w kartonach. Potem sam parałem się czarno-białą fotografią – oznajmił Robert Andrzejewski, syn pana Bogdana.

– Cieszę się, że od momentu, gdy zrobiłem z Robertem Andrzejewskim i Markiem Knychałą wystawę „Kowary zatrzymane w kadrze”, kowarzanie udostępnili kilkaset archiwalnych zdjęć na kowarskim Facebooku. Warto, aby teraz zaczęli miejsca na nich uwiecznione porównywać z ich stanem obecnym – stwierdził Zbigniew Piepiora.

– Cieszy fakt, że odkąd rok temu w mediach ogłosiliśmy, że zaczynamy pracę nad wystawą „Kowary zatrzymane w kadrze dawniej i dziś”, pojawiło się wielu naśladowców także w innych miastach – dodał Robert Andrzejewski.

Podczas wernisażu głos zabrał także Burmistrz Kowar Mirosław Górecki. - Z uwagą śledzę działania Zbigniewa Piepiory. Staram się popierać realizację jego ciekawych pomysłów. Liczę na to, że zdjęcia zaprezentowane na wystawach zorganizowanych w „Gościńcu na Starówce” wzbogacą nasze kowarskie muzeum, tym bardziej, że w 2013 roku obchodzimy jubileusz 500-lecia otrzymania przez Kowary praw miejskich – podkreślił Mirosław Górecki.

Spotkanie z okazji otwarcia wystawy stało się pretekstem do dyskusji o dawnych Kowarach. Wspominano m.in. „Szarotkę”, „Zacisze”, dancingi w „Bratniaku”, korty tenisowe przy drodze na Wojków, kwiaciarnię pana Kalinowskiego, kiosk w centrum Kowar, czy składnicę drewna w Kostrzycy. Wiele wspomnień dotyczyło obiektów dawnego MOKSiR-u, z których część już nie istnieje lub nie funkcjonuje, po likwidacji tej instytucji uchwałą ówczesnej Rady Miejskiej Kowar w 1999 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którego kandydata zamierzasz głosować 7. kwietnia?

Oddanych
głosów
8
Jadwiga Błaszczyk
13%
Anna Korneć-Bartkiewicz
25%
Jerzy Łużniak
0%
Piotr Paczóski
13%
Hubert Papaj
25%
Nie będę wcale głosować
25%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
 
Polityka
Autobusy za darmo?
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group