Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9248
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kowary zatrzymane w kadrze dawniej i dziś

Wtorek, 26 lutego 2013, 8:04
Aktualizacja: 8:16
Autor: Mea
Region: Kowary zatrzymane w kadrze dawniej i dziś
Fot. Zbigniew Piepiora
Wystawa w „Gościńcu na Starówce pod tytułem „Kowary zatrzymane w kadrze dawniej i dziś” jest kontynuacją ekspozycji z ubiegłego roku. Zaprezentowano na niej zdjęcia dawnych Kowar z kolekcji Bogdana Andrzejewskiego, opisane przez Roberta Andrzejewskiego i zestawione ze zdjęciami obecnych Kowar, autorstwa Zbigniewa Piepiory.

Na fotografiach można zobaczyć wiele nieistniejących już miejsc. Należą do nich m.in. skwer przed Szkołą Podstawową nr 3, „Plackarnia”, czy kiosk ruchu obok Kościoła im. Najświętszej Marii Panny.

– Robiąc zdjęcia starałem się układać je chronologicznie według ważnych wydarzeń rodzinnych – ślubu, narodzin dzieci itd. Poza tym w swoich zbiorach posiadam też film rodzinny, którego wiele scen dzieje się w dawnych Kowarach – stwierdził Bogdan Andrzejewski.

– Kiedyś przychodziłem do mojego taty pooglądać zdjęcia, które były nie w albumach, lecz „w kilogramach”, ponieważ ze względu na ich dużą ilość były przechowywane w kartonach. Potem sam parałem się czarno-białą fotografią – oznajmił Robert Andrzejewski, syn pana Bogdana.

– Cieszę się, że od momentu, gdy zrobiłem z Robertem Andrzejewskim i Markiem Knychałą wystawę „Kowary zatrzymane w kadrze”, kowarzanie udostępnili kilkaset archiwalnych zdjęć na kowarskim Facebooku. Warto, aby teraz zaczęli miejsca na nich uwiecznione porównywać z ich stanem obecnym – stwierdził Zbigniew Piepiora.

– Cieszy fakt, że odkąd rok temu w mediach ogłosiliśmy, że zaczynamy pracę nad wystawą „Kowary zatrzymane w kadrze dawniej i dziś”, pojawiło się wielu naśladowców także w innych miastach – dodał Robert Andrzejewski.

Podczas wernisażu głos zabrał także Burmistrz Kowar Mirosław Górecki. - Z uwagą śledzę działania Zbigniewa Piepiory. Staram się popierać realizację jego ciekawych pomysłów. Liczę na to, że zdjęcia zaprezentowane na wystawach zorganizowanych w „Gościńcu na Starówce” wzbogacą nasze kowarskie muzeum, tym bardziej, że w 2013 roku obchodzimy jubileusz 500-lecia otrzymania przez Kowary praw miejskich – podkreślił Mirosław Górecki.

Spotkanie z okazji otwarcia wystawy stało się pretekstem do dyskusji o dawnych Kowarach. Wspominano m.in. „Szarotkę”, „Zacisze”, dancingi w „Bratniaku”, korty tenisowe przy drodze na Wojków, kwiaciarnię pana Kalinowskiego, kiosk w centrum Kowar, czy składnicę drewna w Kostrzycy. Wiele wspomnień dotyczyło obiektów dawnego MOKSiR-u, z których część już nie istnieje lub nie funkcjonuje, po likwidacji tej instytucji uchwałą ówczesnej Rady Miejskiej Kowar w 1999 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
362
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group