JELENIA GÓRA: Koszykarze Sudetów pokonali efektownie faworyta po dramatycznym boju!

Sobota, 11 października 2008, 22:33
Aktualizacja: Niedziela, 12 października 2008, 21:37
Autor: JEN
Nasz beniaminek I ligi wygrał z kandydatem do awansu do ekstraklasy, czyli Zastalem Zielona Góra, który tylko dziwnym trafem w tamtym sezonie nie znalazł się w tym gronie. W stolicy polskiej części Karkonoszy musiał uznać wyższość młodej i ambitnej ponad wyraz drużyny Sudetów.

Bardzo się podobało wszystkim (było ponad tysiąc widzów) zachowanie rutynowanych zawodników z Zielonej Góry (w tym Pawła Wiekiery), którzy po przegranym meczu bili razem z kibicami Jeleniej Góry brawo naszym koszykarzom za wygrany mecz. Bo w tym spotkaniu pełnym dramatów, szczególnie w końcówce było wszystko, co kochają kibice: zmieniające się sytuacje, po których nie był pewny wynik meczu, efektowne zagrania, twarda walka o każdy metr parkietu i rozpacz kibiców obydwu drużyn (było ponad 100 z Zielonej Góry) po straconych okazjach do zdobycia ważnych punktów oraz radość graniczącą a euforią po zaliczeniu „oczek ” w sytuacjach niemożliwych, wydawałoby się, do ich zdobycia. Tu brylował dynamiczny Jakub Czech i Tomasz Wojdyła, który imponował spokojem i skutecznością.
Zresztą każdy z zawodników Sudetów po wejściu na parkiet realizował założenia taktyczne Ireneusza Taraszkiewicza i sztabu szkoleniowego jeleniogórskiej ekipy i w tym tkwi sedno ich zwycięstwa w tym meczu pełnym dramatycznych zwrotów, szczególnie w końcówce spotkania.
Mecz rozpoczął się nie po myśli miejscowych, bo po 5 min. przegrywali 4:8. Rywale utrzymali też przewagę do końca pierwszej kwarty (17:21) i w drugiej części meczu nadal dominowali aż do 13 min (23:25). Zaraz potem wyrównał na 25:25 Łukasz Niesobski, a następnie dorzucił „trzy oczka” Piotr Tarasewicz, który nieco wcześniej wszedł na parkiet. Było: 28:25. Jednak w 19 min. zrobiło się: 32:33, ale druga kwarta zakończyła się wynikiem; 35:33 dla gospodarzy po kolejnej i efektownej akcji w wykonaniu J. Czecha.
W trzeciej kwarcie zaczęli przeważać miejscowi, którzy po akcjach braci Niesobskich Artura Grygiela i niesamowitego J. Czecha w 25 min. prowadzili: 47:39 i trzecią część starcia zakończyli wynikiem: 55:48, ponownie po efektownej akcji J. Czecha w ostatniej sekundzie.

To, co się wydarzyło w czwartej kwarcie tego spotkania przejdzie zapewne do historii jeleniogórskiej koszykówki, bo goście postanowili ten mecz wygrać i byli bliscy tego, bo na 3 min i 39 sek. do końcowej syreny doprowadzili do wyniku:63:62. Potem co prawda Ł. Niesobski zaliczył „dwa oczka” i było: 65:62, ale przyjezdni zaliczyli „trójkę” i zrobiło się: 65:65 na 2 i pół minuty do końca meczu!
Potem T. Wojdyła zdobył 2 pkt. i Jędrzej Jankowiak zaliczył „trójkę”. Było: 70:65 i nie można było tego meczu przegrać na 1 min. i 23 sek. do końcowej syreny. Goście próbowali na różne sposoby odmienić losy meczu, ale im się to nie udało., bo faulowani jeleniogórzanie zdobywali punkty z osobistych i zasłużenia wygrali mecz.
Ponad tysiąc widzów zgotowało na stojąco zasłużoną owację dla naszych koszykarzy!

Sudety Jelenia Góra - Zastal Zielona Góra 77:71 (17:21, 18:12, 20:15, 22:23)

Sudety:Jakub Czech 20, Tomasz Wojdyła 14, Rafał Niesobski 10, Artur Grygiel 8, Jędrzej Jankowiak 7, Mariusz Matczak 7, Łukasz Niesobski 6, Piotr Tarasiewicz 4 i Krzysztof Samiec 1.
Zastal: Paweł Wiekiera i Łukasz Wiśniewski po 14, Marcin Chodkiewicz 13, Rafał Rajewicz 12, Bartosz Szarzało 9, Marcin Wróbel 4, Grzegorz Taberski i Łukasz Wilczek 2.