Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 4161
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Kościół Wang najpiękniejszą świątynią w Polsce, zaraz po krakowskim Kościele Mariackim

Sobota, 27 sierpnia 2011, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Kościół Wang najpiękniejszą świątynią w Polsce, zaraz po krakowskim Kościele Mariackim
Fot. Archiwum
Położony w Karpaczu Górnym XII–wieczny drewniany kościółek zwany Świątynią Wang zajął prestiżowe drugie miejsce w ostatecznym rezultacie głosowania na facebookowym profilu historycznego portalu histmag.org w konkursie „Które świątynie w Polsce uważasz za najpiękniejsze?”. W plebiscycie tym konkurowało ze sobą ponad sto świątyń wszystkich wyznań.

O ile Kościół Mariacki w Krakowie jako zwycięzca plebiscytu na najpiękniejszą świątynię w Polsce nie był zaskoczeniem dla organizatorów przedsięwzięcia, o tyle największą niespodzianką głosowania internautów było drugie miejsce, na którym uplasowała się Świątynia Wang z Karpacza. I trudno stwierdzić, czy kościółek Wang zachwycił swoim malowniczym położeniem na wysokości 885 m n.p.m. w połowie drogi między Karpaczem a szczytem Śnieżki, czy też swoją bogatą historią.

W tej walce o najwyższą lokatę Świątynia Wang o mały włos nie wyprzedziłaby krakowskiej bazyliki. Ten „czarny koń” plebiscytu przebił się z piątego miejsca na półmetku na drugie miejsce na podium w ostatnim tygodniu głosowania. Tym samym pozostawił w tyle takie popularne krajowe obiekty jak: katedra wawelska, katedra w Gdańsku-Oliwie, klasztor na Jasnej Górze, Kościół Mariacki w Gdańsku, opactwo benedyktyńskie w Tyńcu, katedra we Wrocławiu, kaplica zamkowa w Lublinie oraz klasztor franciszkanów na Górze św. Anny.

Kościół Wang rocznie odwiedza 200 tys. turystów. Zarządzający zabytkiem ściśle współpracują z ambasadą Królestwa Norwegii – niedawno obok Wangu wystawiono tablicę informującą o budowlach typu stavkirke. Koszty utrzymania kościoła są jednak bardzo duże. Społeczność ewangelicka Karpacza liczy zaledwie około 60 osób, a konieczne wydatki są pokrywane m.in. z pieniędzy zarobionych w ramach działalności gospodarczej i funduszy unijnych. Obecnie trwa remont muru oporowego, natomiast w planach jest zainstalowanie nowoczesnej aparatury przeciwpożarowej i przeciwwłamaniowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group