Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 12744
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kościół Łaski już nie garnizonowy

Sobota, 18 maja 2013, 8:33
Aktualizacja: 8:39
Autor: UM
Jelenia Góra: Kościół Łaski już nie garnizonowy
Komisje podczas pracy
Fot. UM Jelenia Góra
Zakończył się ostatni etap przekazywania mienia kościoła Łaski w Jeleniej Górze we władanie parafii. Trzy komisje dokonały wszelkich formalności, by kościół Łaski został przekazany Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, reprezentowanej przez proboszcza, ks. Andrzeja Bokieja.

Formalnie od lat 50-tych ub. wieku ten obiekt sakralny wraz z gruntem i przyległymi zabudowaniami był własnością Wojska Polskiego. – Zarządzała nim ostatnio jednostka wojskowa w Świętoszowie, która oddała kościół w tzw. użytkowanie proboszczowi Parafii, ks. Andrzejowi Bokiejowi – wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

- W sytuacji, kiedy wojsko chciało oddać kościół cywilom, procedura okazała się złożona, bowiem pierwszym krokiem było przekazanie tego mienia przez użytkownika w ręce zarządcy. Zarządca – jednostka w Świętoszowie – musiała dokonać kolejnego przekazania świątyni agencji wojskowej, która ma uprawnienia, żeby podjąć proces komunalizacji. To oznacza następne jej przekazanie samorządowi. Samorząd (w tym przypadku Prezydent Jeleniej Góry) mógł – w porozumieniu z Kurią Biskupią – oddać obiekt kościoła oraz cały majątek w nim istniejący na rzecz parafii i to uczynił – informuje rzecznik.

- Te procedury mogą wyglądać na niepotrzebne komplikacje, ale są niezbędne, m.in. dlatego, żeby za jakiś czas nie okazało się, że jakiś fragment majątku został nieopisany i w przypadku konieczności remontu czy przebudowy wzbudzi kontrowersje lub spory sądowe – twierdzi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
555
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group