Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7029
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kościół Łaski już nie garnizonowy

Sobota, 18 maja 2013, 8:33
Aktualizacja: 8:39
Autor: UM
Jelenia Góra: Kościół Łaski już nie garnizonowy
Komisje podczas pracy
Fot. UM Jelenia Góra
Zakończył się ostatni etap przekazywania mienia kościoła Łaski w Jeleniej Górze we władanie parafii. Trzy komisje dokonały wszelkich formalności, by kościół Łaski został przekazany Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, reprezentowanej przez proboszcza, ks. Andrzeja Bokieja.

Formalnie od lat 50-tych ub. wieku ten obiekt sakralny wraz z gruntem i przyległymi zabudowaniami był własnością Wojska Polskiego. – Zarządzała nim ostatnio jednostka wojskowa w Świętoszowie, która oddała kościół w tzw. użytkowanie proboszczowi Parafii, ks. Andrzejowi Bokiejowi – wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

- W sytuacji, kiedy wojsko chciało oddać kościół cywilom, procedura okazała się złożona, bowiem pierwszym krokiem było przekazanie tego mienia przez użytkownika w ręce zarządcy. Zarządca – jednostka w Świętoszowie – musiała dokonać kolejnego przekazania świątyni agencji wojskowej, która ma uprawnienia, żeby podjąć proces komunalizacji. To oznacza następne jej przekazanie samorządowi. Samorząd (w tym przypadku Prezydent Jeleniej Góry) mógł – w porozumieniu z Kurią Biskupią – oddać obiekt kościoła oraz cały majątek w nim istniejący na rzecz parafii i to uczynił – informuje rzecznik.

- Te procedury mogą wyglądać na niepotrzebne komplikacje, ale są niezbędne, m.in. dlatego, żeby za jakiś czas nie okazało się, że jakiś fragment majątku został nieopisany i w przypadku konieczności remontu czy przebudowy wzbudzi kontrowersje lub spory sądowe – twierdzi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group