Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6113
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Korupcja w WORD–zie wciąż na wokandzie

Wiadomości: Jelenia Góra/Region
Środa, 27 listopada 2013, 6:47
Aktualizacja: Czwartek, 28 listopada 2013, 7:23
Autor: Angela
Fot. Mea
Sześć lat trwał proces dotyczący korupcji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze i mimo że sąd zakończył postępowanie w sierpniu br. sprawa się nie zakończyła. Wyrok usłyszało 11. z 16. oskarżonych. Strony odwołały się jednak od decyzji sądu i akta trafią do drugiej instancji. – Realny termin rozstrzygnięć to pierwszy kwartał przyszłego roku – mówi sędzia Andrzej Wieja, rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Sprawa jeleniogórskiego WORD-u rozpoczęła się listopadzie 2007. Do sierpnia br. odbyło się aż 36 rozpraw, przesłuchano kilkudziesięciu świadków, a podczas postępowania powstało kilkanaście tomów akt.

- Początkowo w sprawie występowało 16. oskarżonych, ostatecznie wyrok usłyszało 11. z nich – mówi sędzia Andrzej Wieja. – Jeden z oskarżonych, Antonii P. posiadający tylko jeden zarzut, został całkowicie uniewinniony, pozostałe osoby zostały tylko w części uniewinnione, ale w większości nastąpiły skazania od sześciu miesięcy do dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okresy próby od dwóch do pięciu lat. Dodatkowo otrzymali oni grzywny od 600 zł do 4 tys. zł, zakazy wykonywania zawodu, sprawowania funkcji od dwóch do pięciu lat.

- Łącznie postawiono 53 zarzuty. Główni oskarżeni mieli po 16 i 15 z tych zarzutów. Dotyczyły one przede wszystkim obiecania ułatwienia zdania egzaminu na prawo jazdy i wręczania korzyści majątkowych. Oskarżonych było też pięciu egzaminatorów – dodaje sędzia Andrzej Wieja.

Jednym ze skazanych egzaminatorów jest 65-letni Józef D. oskarżony o trzykrotne wzięcie łapówki po 800 zł. Z dwóch zarzutów sąd go uniewinnił, a za trzeci skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata próby i 2 tys. zł grzywny. Dostał on również zakaz wykonywania zawodu przez trzy lata.

Kolejny egzaminator, 51-letni Jerzy P., miał siedem zarzutów, z czego z trzech został uniewinniony i otrzymał karę dwóch lat więzienia z zawieszeniem na cztery lata próby i 4 tys. zł grzywny. 73-letni Jan G. był oskarżony o dwa czyny i za nie został skazany na 1 rok w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę 3 tys. zł. Obaj egzaminatorzy otrzymali również zakaz wykonywania zawodu i prowadzenia szkół jazdy przez pięć lat.

Egzaminatora Jana D. (56 l.) sąd skazał na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwuletni okres próby, a 73-letniego Antoniego P. uniewinnił z jedynego stawianego mu zarzutu.

Na ławie oskarżonych zasiadł również właściciel jednej z jeleniogórskich szkół jazdy, 69-letni Jan B. Usłyszał on zarzut utrudniania postępowania i namawiania do obciążenia policjantów oraz tworzenia fałszywych dowodów. Za to otrzymał łączna karę jednego roku więzienia na dwa lata próby.

Za wręczanie łapówek odpowiadał 55-letni Waldemar J., który łącznie usłyszał aż 15 zarzutów (z dwóch został uniewinniony). Otrzymał on łączną karę dwóch lat więzienia na pięć lat próby, 4 tys. zł grzywny i zakaz wykonywania zawodu przez 5 lat.

Za 15 zarzutów wręczania łapówek (z jednego zarzutu został uniewinniony) skazany 59-letni Paweł B., który otrzymał tylko karę w zawieszeniu na pięć lat i 4 tys. zł grzywny. Otrzymał on również zakaz wykonywania działalności i prowadzenia szkół jazdy do 2018 roku.

Za wręczanie łapówek sąd skazał również 57-letniego Stanisława K., który dostał osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 600 zł grzywny.

Dwie z 11. osób otrzymały kary grzywny: 57-letni Jerzy R. za danie łapówki dostał 1 tys. zł grzywny, a 27-letni Łukasz P. za sfałszowanie badania lekarskiego - 600 zł grzywny.

- Wyrok jest nieprawomocny – mówi sędzia Andrzej Wieja. - Został zaskarżony przez strony postępowania i w najbliższym czasie, czyli na przełomie listopada i grudnia, trafi do sądu II instancji, który po zapoznaniu się z aktami wyznaczy termin rozprawy. Realnie oceniając będzie to nie wcześniej niż w I kwartale 2014 roku, bo akta są bardzo obszerne. Takie sprawy dotyczące wręczania korzyści majątkowych z reguły są bardzo trudne, bo żadnej ze stron nie zależy na ujawnianiu tego „układu”. W tym przypadku wiele osób wręczających korzyści dobrowolnie zgłosiło ten fakt i skorzystało z możliwości łagodniejszego potraktowania czyli umorzenia wobec nich postępowania lub odstąpienia od wymierzenia kary – dodaje sędzia Andrzej Wieja.

Sędzia wyjaśnia również, że postępowanie trwało tak długo, bo wiele z osób zdających egzamin w 2004 i 2005 r. (bo tego okresu dotyczyły zarzuty) wyjechała z Jeleniej Góry i trzeba ich było przesłuchiwać nawet poza granicami kraju.

- W takich przypadkach konieczna była pomoc prawna i przesłuchanie w miejscu pobytu, dlatego niektóre z tych czynności wymagały wielomiesięcznych starań i ustaleń, a następnie ściągnięcia tych protokołów do Polski. Sprawa, która rzeczywiście toczyła się bardzo długo, była objęta nadzorem prezesa sądu rejonowego i okręgowego oraz sędziego wizytatora. W końcowej fazie terminy kolejnych rozpraw były ustalane co miesiąc, a nawet dwa razy w miesiącu - tłumaczy sędzia Andrzej Wieja.

Teraz Sąd Okręgowy może utrzymać wyrok w mocy lub w części go uchylić i przekazać do ponownego rozpoznania. Decyzja zapadnie nie wcześniej niż na początku przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~ 27-11-2013 8:12
Cieszę się, że panow nie zamknęli na stałe. Przy tych sposobach prowadzenia egzaminu najłatwiej zdac za łapówke
~ 27-11-2013 9:12
Widac jak jeżdżą niektóre DJ.
~XYZ 27-11-2013 9:14
Brawo dla pana Jana B. W końcu taki zarzut to najlepsza reklama dla szkoły. Potencjalni kandydaci na kierowców wreszcie wiedzą z kim mają do czynienia. To druga strona medalu tak pięknie reklamowanej na lekcjach PO w różnych liceach szkoły jazdy L-B .
~ 27-11-2013 9:27
a lekarz który wydawał lewe zaświadczenia kursantom (bez oglądania pacjenta) został ukarany czy mu się smyknęło bo lekarz.
CН.W.D.P. 27-11-2013 9:44
Art. 42 ust. 3 Konstytucji RP stanowi, że każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. Podobnie stanowi Kodeksu postępowania karnego: Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem (art. 5 § 1 k.p.k.). Założeniem tej zasady jest domniemanie uczciwości każdego obywatela, chyba że dowiedziona zostanie jego nieuczciwość. http://pl.wikipedia.org/wiki/Domniemanie_niewinności
~Pigeon 27-11-2013 9:51
Dobrze ze mam juz egzamin za sobą :) takiego stresu to nawet na maturze nie miałam
CН.W.D.P. 27-11-2013 10:00
POWIEM WAM TAK: ŻE KORUPCJA BYŁA, TO JA WIEM, BO SAM UCZESTNICZYŁEM W PROCEDERZE, TYLKO ŻE JA MĄDRZE TO ROBIŁEM, DLATEGO MNIE PRZYPAŁ OMINĄŁ, ALE PRAWDA JEST TAKA, JAK ZACYTOWAŁEM POWYŻEJ...
~eco 27-11-2013 10:04
Ktoś powiedział, że wychowawcza skuteczność kary jest wprost proporcjonalna do szybkości jej nałożenia i wyegzekwowania. Przecież po 6 latach ci oskarżeni nie pamiętają już za co ich sądzono! I druga rzecz. Kary nałożone oskarżonych to zgroza. Grzywna powinna być krotnością osiągniętej korzyści majątkowej, a nie jej ułamkiem. To są kary demo...lizujące. 'Zawiasy" to zwyczajowo żadna kara. Zakaz zajmowania stanowisk i te inne duperele przecież i tak z racji wieku i pozycji rankingowej już ich od dawna nie dotyczą. Jedyną uciążliwością dla łapówkarzy jest dolegliwa kara finansowa, a tu - proszę! Jakieś drobne.Przecież to wręcz nakłania innych do brania łapówek. Wezmą w łapę 100tys. Sąd da mi zawiasy i 4 tys. grzywnę.Biorę. Są chętni do wręczenia korzyści majątkowej?
~Gucci 27-11-2013 10:23
"Na ławie oskarżonych zasiadł również właściciel jednej z jeleniogórskich szkół jazdy, 69-letni Jan B. Usłyszał on zarzut utrudniania postępowania i namawiania do obciążenia policjantów oraz tworzenia fałszywych dowodów. Za to otrzymał łączna karę jednego roku więzienia na dwa lata próby. " Chodzi o właściciela największej szkoły jazdy w Jeleniej Górze ELKA B.?
~egzaminator 27-11-2013 10:36
Dlatego teraz zamiast łapowek oblewaja po 8-10 razy zeby na to samo wyszlo i kolo sie zamyka.
~emeryt 27-11-2013 10:49
W kraju to normalka korupcja za korupcją ,ale i ja brałbym łapówki na ich miejscu.Wczoraj oglądałem zonę Tuska -kropka nad i -Jak dziennikarka delikatnie obchodziła się z zona Tuska , a jest znana z ostrego języka .Tak jest od zawsze wiec co tu dużo gadać .Jak ktoś podskoczy to go w łeb i basta.
~Stasio 27-11-2013 12:04
Przeciez to talki uczciwy i rozmdlony narod . Czy to mozliwe zeby w kraju z ponad 90% populacja katolikow takie cos sie stalo ? A czy krzyz byl zawieszony na scianie gdzies w budynku WORD ? Czy w samochodach sa zawieszone medaliki , krzyzyki i podobne co rozpraszaja tylko uwage ? Nie mozna myslec kategoriami , ze okazja czyni zlodzieja . Jesli zlodzieje tam sa to sami szukaja okazji . A dla was przecietnych zjadaczy chleba najsmutniejsze jest to , ze wy prosci pojdziecie do pudla siedziec a ci , ktorzy wami rzadza nigdy nawet budynku wiezienia nie zobacza . Przyklad , w stanie Illinois USA , jeden z poprzednich gubernatorow poszedl do pudla na 14 lat za probe sprzedania miejsca w stanowym kongresie . Nawet go nie sprzedal . 14 lat pudla . A w Polsce ksiadz czy polityk jest chroniony .
CН.W.D.P. 27-11-2013 12:17
~Stasio, NIE DRAMATYZUJ TY, CO?? JA TAM SIĘ NIE MODLĘ, KRZYSZ MI ZWISA, NIE WISI... OD GŁOWY, DO MIEJSCA, W KTÓRYM PLECY TRACĄ SWĄ SZLACHETNĄ NAZWĘ, ZWISA MI KRZYSZ. KRĘGOSŁUP TEŻ MÓWIĄ... MÓWIĄ TEŻ: "KRĘGOSŁUP Mo...lNY TRZEBA MIEĆ..." JA GRĘGOSŁUP, CZYLI KSZYŻ, MAM TYLKO JEDEN, BO MIESZKAM W POLSCE, A W POLSCE JEST BIEDA, BO LUDZIE SŁABI SĄ, DOŚWIADCZENIA NIE MAJĄ, NIE UMIĄ SOBIE RADZIĆ... NO I DAJĘ TE ŁAPÓWKI, BIORĘ NAWET, BO TRZEBA JAKOŚ ŻYĆ... OKAZJA CZYNI...?? NIE WIEM... TEŻ, ALE POTRZEBA PRZEDE WSZYSTKIM. POTRZEBA, JEST MATKĄ WYNALAZKU!! I DLATEGO CZŁOWIEK JASKINIOWY WYMYŚLIŁ KRADZIEŻ I PRZESTĘPSTWO WSZELKIE I DO DZIŚ TO TRWA, BO JEST POTRZEBA KRAŚĆ. JAK SIĘ DAJE, TO SIĘ KRAJE - JAK MÓWI STARE PRZYSŁOWIE ZŁODZIEI I NACIĄGACZY... ALE NIE MODLĘ SIĘ!!
~amks 27-11-2013 14:26
korupcja wciąż jest w WORDZIE i będzie
~Olik 27-11-2013 14:29
Kary od 400 do 4 tyś??????? śmieszne to kary zwłaszcza że gotówki do "koperty" wzięli na dużo większe sumy!!!!!! Taki to państwo mamy do du.y.
~hejobajo 27-11-2013 18:28
PUK,PUK?BUJAK sie;)
~lidia 27-11-2013 21:46
A kto takich ludzi dopuszcza do egzaminowania jak mają 65-70lat,tam same dziadki byli na emeryturze i same cwaniaki - bo to wielki egzaminator,a łapówki brał!!!
Piipi Jelonkowa 27-11-2013 22:01
..do - [~Stasio ] .. ~OJEJ !!..w *tym Twoim Illinois wskaznik *bezrobocia zmalal o 0,2%,a przeciez ta stolica Stanu /..przyp.Illinois / posiada status n a j b a r d z i ej skorupowanego miasta w USA ! ~WIADOMO .. gdzie mieszkancy maja "zatrudnienie" ~SMUTNE ..
~Jel... 27-11-2013 22:23
do amks za takie pomówienie powinieneś beknąć
~ 27-11-2013 23:58
Obawiam się stasio,ze część z uczciwych a ukaranych wstępnie była... koszerna , z tych co na szabas koszernie baranki żywcem zarzynają, krwawą łażnię urządzają i pewnie je w bagażniku wozili,a baranki beczały i wszystko się rypło....
~ 28-11-2013 0:00
i slusznie chwdp, bowiem : i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy...
~Stasio 28-11-2013 0:26
~Do CH W D P , przeczytalem twoj wpis , szanuje twoja opinie . Przestan pisac capsem bo to drazni . Moze ciebie kiedyc przez to uszanuje .
~Stasio 28-11-2013 0:31
Droga Piipi , stolica stanu Illinois jest ? Springfield a ja nie mieszkam w Springfield i nie wiem co tam sie dzieje .
~Stasio 28-11-2013 0:37
~do 23.58 , czlowiek bez nick , to jak pies bez imienia . Wabisz sie jakos ? Nie wiem co oni zabijaja , ja jestem wegetarianinem . A ryplo sie bo jak przyslowie mowi "Polak madry po szkodzie " I jak tradycji zadosc - Polak sie popisal . Ale co tam , ty piszesz o koszernym jedzeniu , a ja napisze o dzieciach wykorzystywanych seksualnie przez na przyklad polskiego arcy mistrza biskupa na Dominikanie . I teraz zastanow sie w swoim padole , kto wyrzaca Swiatu wiecej szkody ? Biskup p...l czy ulamek Zydow szanujacych pradawny sposob zabijania zwierzat , ktore pozniej sami jedza ? Jak przeczytasz , choc watpie biblie zobaczysz tam wpis , ze Bog nakazal ludziom czynic ziemie poddana . Czyli uboj rytualny jest zgodny z biblia a jesli tak na ch...sie rzucasz ?Zauwaz Jezus , jego matka to Zydzi !
rymcycymcy 28-11-2013 2:19
Przez te skorumpowane dziadki pełno... drogowych ślimaków :)... Dobranoc :).
CН.W.D.P. 28-11-2013 10:43
NO TO, ~Stasio, JEDZIEMY... NIE WIEM TYLKO, CZY MI STARCZY MIEJSCA NA LITERKI W TYM JEDNYM OKIENKU. W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POWIEM, IŻ UDAŁO CI SIĘ PIERWSZY RAZ W ŻYCIU POWIEDZIEĆ COŚ, MOŻE NIE MĄDREGO, ALE FAJNEGO, WE WPISIE Z GODZINY 00:37, W KTÓRYM ZWRÓCIŁEŚ SIĘ DO MIESZKANKI WAŁBRZYCHA ZE SPECYFICZNIE SFORMUŁOWANĄ PROŚBA O PRZEDSTAWIANIE SIĘ JAKIMŚ PSEUDONIMEM LITERACKIM PRZY OKAZJI ZWRACANIA SIĘ DO INNYCH OSÓB, BOWIEM ANONIMOWOŚĆ JEST NAJGORSZĄ RZECZĄ, JAKA MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ CZŁOWIEKOWI, JAKO IŻ CZYTAŁEM, IŻ WŁASNE IMIĘ JEST NAJWAŻNIEJSZYM SŁOWEM W ŻYCIU CZŁOWIEKA, A NAPISAŁ O TYM KATOLIK, ZAKONNIK, JEZUITA... FUJ!! NIE WIEM, CZY MU WIERZYĆ...
CН.W.D.P. 28-11-2013 11:06
W DRUGIEJ CZĘŚCI LISTU ZWRACAM SIĘ DO CIEBIE, ~Stasio, Z ZAPEWNIENIEM, IŻ NA SZACUNEK NIE ZASŁUGUJĘ, JAKO IŻ, ADEKWATNIE JAK I TY, NIE UCZYNIŁEM W ŻYCIU SWOIM NICZEGO TAKIEGO, CZYM BYM PRZYCZYNIŁ SIĘ DO POPRAWY FUNKCJONOWANIA SPOŁECZEŃSTWA, ANI TYM BARDZIEJ PRZYSZŁYCH POKOLEŃ. JESTEM ZWYKŁY PASOŻYT I TROLL, DOKŁADNIE TAK, JAK TY... A SKORO TY TAKI JESTEŚ, TO JA TWEGO SZACUNKU NIE POTRZEBUJĘ, BOWIEM BYĆ SZANOWANYM PRZEZ BYLE KOGO, TO ŻADEN ZASZCZYT. PONADTO CHYBA ZA BARDZO PRZĘJĄŁĘŚ SIĘ NA SERIO SŁOWAMI KOGOŚ, KOGO NIKT NIE WIDZIAŁ, TYTUŁUJĄCEGO SIĘ NICKIEM ~JHWH, KTÓREN NIBY NAKAZAŁ LUDZIOM CZYNIĆ SOBIE PODDANĄ ZIEMIĘ I WSZYSTKO, CO NA NIEJ OPERUJE... DLATEGO PROSZĘ CIĘ NA, RAZIE GRZECZNIE, BYŚ MI NIE MÓWIŁ, CO MAM ROBIĆ, BO JA NIE JESTEM PODDANY. JEŚLI DRAŻNI CIĘ CAPS, TO NIM NIE PISZ...
Piipi Jelonkowa 28-11-2013 11:33
..do - [~CH.W.D.P] ... to wiem od pewnego wrazliwego Pana, ktora napisal: .."Jesli bowiem istnieje prawda - jest ona tak skomplikowana i t a j e m n i c z a jak korona z pior" ~Wiesz ? .. Naszemu STASIOWI nie wierz,bo *on nie jest wegetarianinem ,..spozywa mieso do lepszego funkcjinowania swojego mozgu ! ~SMUTNE ..
qwerty100 28-11-2013 14:23
powiem wam tak takich delikwentów jak w WORDie to powinni ukarać bardzo srogo zakazać wykonywania czynności Egzaminatorów oraz Instruktorów dozywotnio kary pieniezne minimum 20000 tys. zł w zwyż oraz pozwracać wzięte łapówki (oczywiście jak zostanie udowodniona wina podejżanych) i na koniec cofnąć prawo jazdy dającym łapówy i zakaz kierowania na 10 lat
~Stasio 28-11-2013 15:46
~do CHWDP , przeczytalem twoje dwa wpisy , wyciagnalem wnioski . Sugerujesz mi nie szanowac ciebie co z radoscia czynie .
CН.W.D.P. 28-11-2013 16:37
~Stasio, JESTEM W SZOKU!! TY NAPRAWDĘ ZROZUMIAŁEŚ, CO SIĘ DO CIĘ MÓWI!! SZACUN, ~Stasio... SZACUN!! PO WSZE CZASY...
Piipi Jelonkowa 28-11-2013 19:44
..do - [~Walbrzyszek ] .. zawsze Zydzi traktowali okrutnie zwierzeta i nawet w Swiatyni "dawali" dary.. baranki,biednijsi golebie,aby *podlizac sie swojemu Stworcy ! .. ale pewnego razu przyszedl Jezus i zastapil te krwane dary .. djac dla ludzi spasny chleb do pojedniania z Bogiem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group