Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7399
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Korki drenują kieszenie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 27 grudnia 2007, 8:01
Aktualizacja: Piątek, 28 grudnia 2007, 7:41
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nie tylko są pożeraczem czasu, ale i kosztują kierowców co najmniej kilkadziesiąt złotych więcej. To zmora śródmieścia Jeleniej Góry – korki, które w godzinach szczytu paraliżują miasto.

O korkach w stolicy Dolnego Śląska pisze dzisiejsza Polska Gazeta Wrocławska. Stanie w kolejkach pośród setek samochodów kosztuje tamtejszych kierowców około 30 milionów złotych. A statystyczny posiadacz czterech kółek wykłada z powodu korków 100 złotych miesięcznie. Tak wyliczyli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

W Jeleniej Górze wprawdzie korków jest mniej, bo i miasto nieporównywalnie mniejsze, ale także są zmorą kierowców. Nie pomogły światła z wideodetekcją pojazdów. Swobodny przejazd przez miasto to noworoczne marzenie setek osób, które prowadzą samochody. Na pewno się nie zrealizuje.

Póki nie powstanie obwodnica południowa, śródmieście stolicy Karkonoszy będą paraliżować kolejki samochodów. Teraz, kiedy ulice centrum się zablokują, w oczekiwaniu na przejazd przez Podwale, Mostową i skrzyżowanie Jana Pawła z Grunwaldzką, trzeba stać już od ul. Sudeckiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

marl 27-12-2007 8:58
Żadna obwodnica tu nie pomoże - samochodów jest coraz więcej i tyle, a miasto ma taki układ ulic i niewiele można zrobić, aż tyle samochodów nie jedzie do Karpacza aby było to zauważalne w czasie zwiększonego ruchu. Złoża ropy się wyczerpują pomału wić będzie coraz droższa. Za kilkanaście lat to się zmieni, kiedy litr paliwa będzie kosztował 10 zł to i jeździć nie będzie za co.
~ 27-12-2007 9:08
jak ma sie 100zł do tego że 3 miesiące w roku pracujemy za darmo dla państwa,żeby to pańtwo mogło spłacic dług bankierom(podatek dochodowy)
~Zbyszek 27-12-2007 9:13
A wystarczyło by zaprojektować wolny pas w kierunku Zabobrza - a jest możliwość - i problem byłby częściowo rozwiązany.
~karkonosz 27-12-2007 9:54
Masakra z korkami we Wrocławiu ostatnio stałem tam w korkach ponad godzinę u nas to jest tego namiastka. Myślę .że Jelenia Góra ma złą organizację ruchu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie ronda przy Tesko i połączenie ulic Spółdzielczej z Lubańską co odciążyło by całkowicie uł Wolnośći i stare miasto. Tymczasem miasto pozbywa się działek przy ul.Grunwaldzkiej co w przyszłości uniemożliwi takowe inwestycje w tym rejonie. Ważną inwestycją jest oczywiście obwodnica południowa i połączenie trzecim mostem Zabobrze z ul.Ogińskiego.Tymczasem służby odpowiedzialne za drogi w mieście środki finansowe kierują na tzw.gruntowny remont i kosztowny małych uliczek. My mieszkańcy tego nie odczuwamy ponieważ dalej stoimy w korkach i niepotrzebnie spalamy paliwo. Myślę ,że za taki stan rzeczy odpowiadają tzw fachowcy do tego powołani przecież Jelenia Góra jest prowincjonalnym miastem w porównaniu z Wrocławiem i problemów z korkami nie powinno być.
~observator 27-12-2007 10:11
W nawiązaniu do artykułu można powiedzieć, że nowe światła i nowe pomysły wzmogły korki i nie ma w tym drobiny złośliwości. Wjazd do miasta od strony ul. Sobieskiego, a wcześniej Zgorzeleckiej od roznda staje się nie tylko makabryczny, ale wręcz może się stać przyczyną ogromnej tragedii. W mieście, gdzie granice smogu przekraczają zdrowy rozsądek prowokuje się takie sytuacje - pytanie po co ? Przecież tak naprawdę i spalinami, które gromadzą się przez korki i pozostałościami ze spalania byle czego w piecach oddychami wszyscy. Komu przyszło do głowy, żeby zlikwidować warunkowe zielone światło przy wjeżdzie od strony Sobieskiego na ul. Kard. Wyszyńskiego ? Tak naprawdę, to właśnie to jest przyczyną tak totalnego korka od strony Sobieskiego. Wracając do przyczyny tragedii: w dzień roboczy jest tak, że część samochodów chce wjechać na ul. Sobieskiego zarówno od strony Jana Pawła II, jak i ul. Zgorzeleckiej. Jedni drugim nie odpuszczają, więc przy ul. Jana Pawła II również robi się tłok i to na samym zakręcie, gdzie chwila nieuwagi może być powodem ogromnej tragedii i totalnego karambolu. Gdzie jest policja w tamtym rejonie po południu, gdzie Straż Miejska ? - można zapytać. Do odpowiedzialnych za taki stan rzeczy apeluję o powrót rozsądku, a kamery monitorujące ruch nic w tej materii nie wniosą
~Antek 27-12-2007 10:35
Może by tak założyć "inteligentne" światła na wjęździe do TESCO przy ul. Grunwaldzkiej, bo na inteligencję operatora światłami nie ma co liczyć. Przez święta gdy hipermarket był zamknięty światła działały tak jak w normalny handlowy dzień
~q 27-12-2007 12:33
Ludzie od października mieszkam we Wrocławiu na czas studiów. Naprawde, ale to naprawde - w jeleniej nigdy nie było, nie ma i nie będzie prawdziwych korków ;]
~ 27-12-2007 13:11
zgadzam sie. we wroclawiu to sa dopiero korki... a w jeleniej?? nie wydaje mi sie ze jest tak zle. po prostu jest za malo ulic, obwodnic i oczywiscie ta nieszczesna ulica wolnosci (tak a propos to 3/4 kierowcow zapomina ze tam mieszkaja ludzie). powinno byc polaczenie karola miarki z lubanska np. z dwoma polaczeniami z wolnosci no i oczywiscie obwodnica poludniowa... ale kierowcy se pomarzyc moga...
~ 27-12-2007 13:12
Korki w naszym mieście będą dopóki nie zostanie skomunikowane Stare Miasto z Zabobrzem. Nasze kolejne władze nie chciały chyba dostrzec problemu komunikacyjnego Jeleniej Góry polegającego na braku mostów łączących oba brzegi Bobru. Mało tego, pozwolono na lokalizację na tym osiedlu, przy jednej ulicy trzech supermarketów. Przy drugiej ulicy wyjazdowej z Zabobrza, wąskiej ul. Ogińskiego gdzie zlakalizowany jest nasz szpital pozwolono wybudować najpierw Lidla, a teraz Biedronkę. Przy kilkusetkrotnym wzroście aut w mieście nie zrobiono nic by poprawić komunikację. Od lat siedemdziesiątych nie wybudowano żadnego nowego mostu łączącego dwie części miasta budując po drugiej stronie rzeki nowe miasto. Jeden z nich powinien powstać na tyłach Jelfy, odciążając w znacznym stopniu zakorkowane skrzyżowanie ul. Różyckiego i Ogińskiego. Drugi, który trochę rozładowałby sytuację to normalny most w miejscu tzw. mostka garbatego. Aż prosi się /przebudowa skrzyżowania na Osiedlu Robotniczym, w taki sposób by w kierunku żabobrza powstał niezależny pas. est to szczególnie istotne w sytuacji kiedy na ul. Kilińskiego ma powstać kolejne duże centrum handlowe, nie mówiąc już o otwartym na nowo parkingu wielopoziomowym. Nie trzeba być wielkim planistą, żeby zauważyć możliwośc poprawy komunikacji w mieście nawet niezbyt wielkimi nakładami jak chociażby poszerzenie wyjazdu z Zabobrza 3 przy stacji Shell. Takich kwiatków do kożucha można znależć dużo więcej,. wystarczy popytać mieszkańców
~rat 27-12-2007 13:51
@q dokładnie! korek to jest wtedy, jak idąc trzy kilometry jesteś na miejscu pół godziny przed autobusem ;] może jeździsz 116? btw Kromera skończyli?
~lui 27-12-2007 14:13
Te nowe światła to zmora dle jeleniogórzan. Od kiedy powstały zwiekszyły sie conajmniej dwukrotnie korki. Wcześniej jadąc z pracy nie stałem prawie nigdy w korku. Od kiedy sa te "nowe supermeńskie świartła" za każdym razem stoję w mega korku. A więc znowu brawa dla Pomysłowych Dobromirów za zajefajny pomysł i super korkujące miasto światła. Apropo pewnie kosztowały majątek - a wszystko z naszych pieniędzy :-)
~xyz 27-12-2007 14:28
haha... 116 jest ekstra! Ostatnio stałem 5 minut w jednym miejscu. A do tego piechotą na uczelnie mam 35 minut a autobusem 45 ;] Pozdrawiam studiujących we Wro!
~Gościu 27-12-2007 14:30
Problem zaczyna sie na skrzyzowaniu ul. Grunwaldzkiej i al. Jana Pawała II. To tam zaczyna sie korek który poczatki ma na mostowej podwalu i idzie dalej na bankowa i sudecką! Jeśli przpływ aut z centrum przez bankową podwale mostową w kierunku zabobrza , tesco i bolesławca nie zwiększy się to kiedys jelenia całkowicie sie zakorkuje!! a obwodnica północna bardzo by pomogła! przynajmnej turysci jadący do karpacza omijali by centrum!! Ale najrozsądniejszym pomysłem byloby zbudowanie estakady na skrzyzowaniu Grunwaldzkiej i Jana Pawała II tak jak było to pierwotnie w planach!Auta jadące z Wroc do Szklarskiej jechały by górą a z centrum do tesco i boklesławca dołem! Wszytko na ten temat!! Niezapominajmy ze ul Grunwaldzka dziki Lidlowi McDonaldowi Tesco i Kolegium Karkonoskiemu stało sie najczesciej uzytkowana drogą w JG niezapominjąc do tego że to wylotówka na Bolesławiec! Czyli: ZAJMIJCIE SIE WKONCU SKRZYZOWANIEM UL GRUNWALDZKIEJ I JANA PAWAŁA II!!!!!!!!!
~_rymcycymcy____ 27-12-2007 14:59
Ależ po co te narzekania. Przytulne, klimatyzowane wnętrze, jakaś dobra gazeta, delikatna muzyka na cd i można tak stać cały dzień ...spokój i luzik :) Kobita wysyła na zakupy, wracasz wieczorem i mówisz ..."kochanie złapał mnie koreczek". A w domu wszystko już gotowe. To warte stówę ? ...to bezcenne !!! ;)))
~q 27-12-2007 17:08
Na akademie medyczną z oporowa przez cała grabiszyńską, centrum i plac grunwaldzki - polecam zwłaszcza między 15, a 17 :D
~misio 27-12-2007 18:46
Teoria rozładowywania korków mówi, że należy to robić od zewnętrznych części miasta a później dopiero centrum miasta. A więc najpierw obwodnice i ulepszenia wyjazdu z miasta a później dopiero bierzemy się za centrum. Niestety u nas wzięto się odwrotnie - od centrum. Ale słuchajcie od czegoś trzeba zacząć. Kasy nie ma na nic więc światła i drogi z czasem się pojawią. A korków to tak naprawdę jeszcze nie ma. Mnie się je zawsze udaje ominąć. Po prostu wybieracie te ulice co wszyscy. :) Ja je omijam. Cierpliwości - do 2015 będzie lepiej.
~_rymcycymcy___ 27-12-2007 23:01
~Misio pewna teoria rozładowywania korków mówi, że trzeba mocno puknąć w denko, czasem potrząsnąć. Najgorzej jak korek jest nakrętką która się kręci i nie chce zerwać tej opaski. To jest dopiero problem ;)))
~zed 27-12-2007 23:06
Gościu ma rację!!! ludzie z zarządu MZDiM całkowicie nie znają się na swojej pracy; należy jak najszybciej zmienić dyrektora, nie wiem dlaczego Wendzel utrzymuje się na tym stołku przeszło kilkanaście lat - w tym okresie nie zrobiono nic, kompletnie nic, aby usprawnić ruch w mieście; jeżeli we wrocku robi się remont, to tak, aby maksymalnie usprawnić ruch, a u nas bezmyślnie odtwarza się nową nawierzchnię na starej; a wystarczyło choćby przy remoncie ul. Mostowej i Grunwaldzkiej od strony centrum do obwodnicy zaraz za mostem nad Bobrem poszerzyć drogę o 1 pas dla skręcających w prawo na Zabobrze, a wystarczyło zbudować 1 inteligentną sygnalizację na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Jana Pawła II; od razu byłaby poprawa... ale niektórzy w MZDiM mają mózg po to, aby się czaszka nie zapadała...
~You 28-12-2007 0:24
KTO LIKWIDUJE WARUNKOWY SKRĘT W PRAWO??? CHYBA TYLKO KTOS KTO NIE MA PRAWO JAZDY!! JAK MOZNA BYLA POLIKWIDOWAC WARUNKOWE SKRETY Z PRAWO W NOWYCH ŚWIATŁACH? PRAWDA JEST TAKA ŻE NA NOWYCH ŚWIATŁACH KORKI SĄ WIĘKSZE NIZ DO TEJ PORY!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group