Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6303
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kontrowersje wokół obwodnicy Maciejowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 maja 2015, 9:47
Aktualizacja: Czwartek, 14 maja 2015, 7:42
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum Jelonki.com
W minionym tygodniu informowaliśmy o tym, że wybrano już wariant drogi omijającej Maciejową. Pozytywną opinię w tej sprawie wydały na wspólnym posiedzeniu Komisje Rady Miejskiej: Rozwoju oraz Gospodarki Komunalnej. Nie obyło się jednak bez sporu, zanim doszło do głosowania.

Jednym z trzech tematów, które na specjalnie zwołanej konferencji prasowej (7.05) poruszył wiceprezydent Jerzy Łużniak (o pozostałych pisaliśmy już na naszych łamach), było bulwersujące jego zdaniem postępowanie przewodniczącego Komisji Rozwoju Krzysztofa Mroza (PiS). - Jestem zaskoczony poziomem prowadzenia Komisji Rozwoju, ale też działaniem na szkodę miasta, bo jeżeli przez kilka miesięcy nie podejmuje się tak kluczowych decyzji, jak uchwała dotycząca wyrażenia, bądź niewyrażenia zgody – powiedział J. Łużniak. To, co zrobił pan Krzysztof Mróz to dla mnie jest bulwersujące – dodał wiceprezydent.

Co tak zbulwersowało wiceprezydenta? - Od września zeszłego roku prezydent wnioskował do Komisji o zajęcie opinii odnośnie zamiany terenów pod budowę obwodnicy Maciejowej. Przez ponad pół roku w różnej formule to schodziło z Komisji, nie mogło wejść. W końcu wczoraj (6.05) kiedy trzeba było głosować projekt zamiany części terenów z jednym z podmiotów, który jest właścicielem terenów, które będą nam niezbędne pod budowę obwodnicy – pan przewodniczący Komisji, kiedy został zmuszony przez radnych do głosowania tego projektu wnioskiem formalnym, wstał i powiedział, że wychodzi. Przekazał prowadzenie komisji zastępcy i okazało się, że w tym momencie zerwał quorum – opowiedział J. Łużniak, który następnie zadzwonił do jednej z radnych, której nie było na posiedzeniu, przywiózł ją i przeprowadzono głosowanie.

Będziemy wnioskowali do przewodniczącego Rady Miasta o wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do przewodniczącego Komisji Rozwoju – zapowiedział wiceprezydent.

Jedną z trudnych spraw do rozstrzygnięcia było pozyskanie gruntów dlatego, że obwodnica Maciejowej będzie przebiegała przez dużą część gruntów, które nie należały do miasta. Właścicielami tych gruntów są zarówno Lasy Państwowe, Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, jak również osoby prywatne – tłumaczy Krzysztof Mróz. Pomysł pana prezydenta był taki, aby zamienić grunty między spółdzielnią rolniczą a Miastem. Zagadnienie to budziło bardzo duże kontrowersje, w związku z tym został powołany zespół do przeprowadzenia wizji tych gruntów, żebyśmy nie operowali tylko na mapach. Członkami tego zespołu zostali Leszek Wrotniewski i Bożena Wachowicz-Makieła i to ci radni zgłaszali największe kontrowersje – kontynuuje przewodniczący Komisji Rozwoju, który sprzeciwiał się zamianie dużych terenów ze spółdzielnią rolniczą, podczas gdy Miastu potrzebna jest jedynie niewielka część pod budowę drogi.

- Proszę zwrócić uwagę, że gmina jest w bardzo dobrej sytuacji, gdyż możemy się powołać na specustawę o budowie dróg i możemy bardzo skutecznie wywłaszczać osoby na korzystnych dla gminy warunkach – podkreślił K. Mróz.

Radny dementuje również jakoby blokował terminy realizacji zadania. - Czas na uporządkowanie stanów prawnych gruntów mamy do 2016 r. Zaproponowałem na tej komisji (6.05), aby wrócić do tematu na następnym posiedzeniu, a więc 13 maja – powiedział K. Mróz. Pan prezydent Łużniak uparł się, że decyzja musi być podjęta natychmiast i wyjątkowo próbował na mnie jako przewodniczącego Komisji naciskać. W związku z powyższym podjąłem decyzję, że przekażę prowadzenie Komisji wiceprzewodniczącej Danucie Wójcik, natomiast ja pod taką presją nie będę podejmować decyzji. Gdybym chciał to zablokować mogłem zamknąć posiedzenie, bądź ogłosić przerwę do następnego tygodnia – zaznaczył radny Prawa i Sprawiedliwości.

Pan prezydent Łużniak dosłownie stał nade mną – opowiada przewodniczący Komisji Rozwoju.
Spór dotyczy jednej z działek na terenie dużego nieużytku – potwierdza Leszek Wrotniewski. Nasze wątpliwości zrodziły się z tego tytuły, że my za działkę o tak małej wartości oferujemy kółku rolniczemu dwie działki: jedną przy ul. Wiejskiej, która może stanowić bardzo dobrą ofertę inwestycyjną, drugą - ok. 300 metrów wzdłuż obwodnicy, które stanowi atrakcyjny teren z tego względu, że wzdłuż Al. Jana Pawła II można spokojnie banery reklamowe i to jest główna wartość tej działki – tłumaczył Leszek Wrotniewski.

Z punktu widzenia finansowego wykup działek wzdłuż obwodnicy załatwiony kompleksowo będzie znacznie tańszy niż zamiana, bo na zamianie poruszamy się kwotami z wyceny, natomiast przy sprzedaży jest to wartość rynkowa – wyjaśnia przewodniczący Rady Miejskiej.

Kawałek nieużytku, który chcemy przejąć od kółka rolniczego nie jest nam potrzebny w całości. Procedura wywłaszczenia dałaby Miastu wiele korzyści, a mianowicie to, że kupujemy po najniższych cenach, a dwa: to bierzemy tylko tyle, ile jest nam naprawdę potrzebne – dodał L. Wrotniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~... 13-05-2015 10:18
Banery, wzdłuż obwodnicy kiedy w całej Polsce walczy się z zaśmiecaniem krajobrazu. Ba wprowadzono nawet specjalną nową ustawę przeciwdziałającą temu i takie rzeczy mówi Przewodniczący Rady Miejskiej!?! Niech sobie stawia banery na swej działce w Dziwiszowie.
~skandall 13-05-2015 10:21
Do Przewodn. Komisji Rozwoju : Oj chłopie nie popisałeś się , blokujesz tak ważną inwestycję potrzebną naszemu miastu . Ludzie wywiozą cię na taczkach :)
~PO co to? 13-05-2015 10:24
Mamy wyjątkowych "speców" od budowy obwodnic. Jeszcze nie całkiem została wybudowana tzw obwodnica południowa, a już słyszę ,że naczelny "racjonalizator" i wyjątkowy "fachowiec od budowy dróg" majstruje przy jej projekcie i zamiast jego realizacji proponuje się jakieś badziewiaste rozwiązanie ul Mickiewicza i przez Staniszów.Niby lepsze, tylko dla kogo? CO BY TU JESZCZE SPIEPRZYĆ PANOWIE?.Jeżeli chodzi o obwodnicę Maciejowej to zastanawiam się czy uwzględniono ,że na tym terenie żyje bardzo dużo zwierzyny ( sarny, jelenie) i czy zostaną wykonane zabezpieczenia i przejścia i dla nich. Czy będzie tak jak na łączniku Wincentego Pola i Sudeckiej, co raz to rozjechana jakaś sarna ?
~::: 13-05-2015 10:32
Jeśli ta obwodnica ma być jedno jezdniowa, to może lepiej żeby jej w ogóle nie było! Jak już "coś" robić, to z wieloletnim wyprzedzeniem. Nie czekać, aż skapnie nam z "góry", tylko ruszyć tył.i i zawalczyć o pieniądze...
~Mróz miej honor! 13-05-2015 10:34
Radny Mróz opowiada jak to nie pozwolono mu na dalsze odkładanie decyzji w sprawie obwodnicy. Panie radny; jest pan odpowiedzialny za kolejną próbę dalszego marginalizowania naszego miasta. Czy działa pan w imieniu swoich szefów-kacyków partyjnych z Wrocławia? A może Wrocław zażądał od was radnych wymyślenia sposobu na wyciśnięcie z terenu kolejnych ogromnych pieniędzy na potrzeby zachłannego Wrocławia? Wam pisowcom zależy na tym tylko, by było pobożnie, skromnie, biednie i ubogo. Łatwiej trzymać za pysk niepokornych. Zależy wam na niszczeniu rozwoju miasta /przykład nieodległy to ulica Widok/. Jeśli ma pan honor, powinien pan zrezygnować z przewodniczenia Komisji Rozwoju. O ile nam, mieszkańcom wiadomo został pan nim dzięki zamiejscowemu Wrotniewskiemu. Podziękujemy i jemu.
~do Pana Mroza 13-05-2015 10:37
Człowieku opanuj się to tyle czasu 6-8 miesięcy trzeba było sklecić kilka zdań. Trzeba było zaproponować rozwiązania... Tylko, że u nas w PL to tak zawsze jest, że albo moje jedyne słuszne rozwiązanie problemu albo niczyje. DRAMAT. I Pan to pokazuje jak typowe dziecko w piaskownicy jak "nie po mojemu" to zabieram zabawki i nie gadam.... Kiedy to się skończy???
~... 13-05-2015 10:42
Kompromisowe rozwiązanie dla każdego PiS-owca (pana Dudy też) to wtedy gdy inni przyjmują bezgranicznie to co ludzie pana Kaczyńskiego zaproponują. Inne rozwiązanie to dla nich zgniły kompromis bo oni zawsze mają jedyną słuszną, świętą rację!
~ 13-05-2015 10:48
P. Łużniak robi robotę na wybory do sejmu na jeśieni2015,jaki to on działacz.
~... 13-05-2015 11:26
Pan Łużniak nie będąc członkiem PO jak ma startować do sejmu z listy PO!?!
~dlaczego? 13-05-2015 11:46
śmieszne przepychanki, by odwrócić rzeczywisty problem z bublem jakim ma być pseudoobwodnica. Po co ma być rondo tuż za skrzyżowaniem dwupoziomowym (nowym wiaduktem) - dlaczego tuż za wiaduktem od strony północnej nie zbudować ronda i w to rondo "wpiąć" ul. Wrocławską - poprzez ten zabieg można uzyskać znacznie większą płynność ruchu i tam też poprowadzić drogę rowerową i pieszą - z obecnych planów wynika, że droga pieszo-rowerowa krzyżować się z obwodnicą tuż za pierwszym niepotrzebnym rondem - efekt myślącym nietrudno przewidzieć - korki. Po drugie przynajmniej do skrzyżowania z drogą na Wojanów obwodnica już teraz musi mieć po 2 pasy w każdym kierunku, a dalej należy tak budować, aby możliwa była późniejsza rozbudowa do standardu 2+2
~ 13-05-2015 12:38
"Z Polakami nie trzeba walczyć zbrojnie. Dajmy im wolność, niezależność samorządową i gospodarczą a zniszczą się sami". Otto von Bismarck
~Sar 13-05-2015 13:10
"zadzwonił do jednej z radnych, której nie było na posiedzeniu, przywiózł ją i przeprowadzono głosowanie" !!! Skoro ktoś radną przywiózł to znaczy, że mogła być obecna. Pytam: dlaczego nie była ? Chyba za piastowaną funkcję otrzymuje pieniądze... Dlaczego nie podano danych nieobecnej radnej, żeby wyborcy mieli jasny obraz i mogli wyciągnąć wnioski ? Problem z quorum świadczy także o podejściu pozostałych radnych do swoich funkcji...
~Gość 13-05-2015 15:01
Ale pan Łużniak jak beton bedzie teraz na PiS wieszal psy bo sam nic nie potafi zalatwic ,wiec mysle aby p.Łużniak zabardzo sie nie podniecal i poczekal na wyjasnenie wszystkich stron bo PO pospiech to zawsze jakies sa naduzycia
~ 13-05-2015 16:17
Do 11.26 wszystko zrobi dla kolesiów i sam spije śmietankę tak jak do tej pory.
~ 13-05-2015 17:03
Po wiadomo na wymioty zbiera ale mróz to też szkodnik
~tym 13-05-2015 18:15
A wiec pewnie korupcja... Ta zamiana żeczywiście nie ma sensu, jak można wywłaszczyć właścicieli gruntów. Ale tym to już NIK powinien się zająć i osądzić... Problem w tym, że rządzący traktują naszą własność (miasta) jak swoją prywatną. Już nawet nie udają, że działają w naszym imieniu...
~ 13-05-2015 20:38
"możemy bardzo skutecznie wywłas...ć osoby na korzystnych dla gminy warunkach" - powiało optymizmem dla...mieszkających jak najdalej od Maciejowej! Natomiast język polski - to wciąż pięta achillesowe Jelonki...
~Kunegunda 13-05-2015 21:04
Jeżeli obwodnica to tylko dwupasmówka. Jelenia Góra zasługuje na autostradowe połączenie z resztą Polski. Brak podłączenia Jeleniej Góry do systemu autostrad to ekonomiczne wykluczenie Jeleniej Góry.
~lolo2 13-05-2015 22:10
Banery reklamowe wszędzie rozstawcie - będzie syf jak w Zakopanym!
~ 13-05-2015 22:18
Skaczecie na K. Mroza, a zastanówcie się, czy może przewodniczący Komisji Rozwoju chce uczciwego uzyskania terenów do budowy obwodnicy, a nie jak wiele spraw załatwianych przez radnych - kolesiów - kasa do kieszeni, a tereny miasta w prywatne ręce ?! Komisja Rozwoju - to super ważna część kompetencji Rady Miasta i radnych. Jeśli ktoś zna "ścieżkę kariery" Pani D. Wójcik - i to właśnie ona jest wiceprzewodniczącą Komisji Rozwoju i takie osoby decydują o "ROZWOJU" Jeleniej Góry - to ja wiem dlaczego stąd większość wyjeżdża, a inwestycje miejskie są wykonywane po dwa razy (poprawki np. na Stadionie itd.), a powszechnie w mieście stoją puste place, zarośnięte chwastami tereny, które powinny przynosić Miastu ZYSKI. Przejdź się na ul. Kilińskiego i zobacz "Stare Targowisko" i teren nad rzeką
~ccc 13-05-2015 22:54
mróz to dopiero szkodnik i leń wyjśc w trakcie głosowania żeby nie podejmowac decyzji to działonie na szkodę jeleniej góry i za to trzebaby zgłosic łosia do prokuratury.
~miejscowy 13-05-2015 23:15
Ciekawe jak właścicielem gruntu byłby pan Mróz i ktoś chciłałby go wywłaszczyć Zawsze lepiej się dogadać bo kij działa w dwie strony Wierzcie mi każdą inwestycję można skutecznie blokować nawet kilka lat. Do tej pory władze naszego miasta nie stosowały tych brutalnych metod i oby było tak dalej Wiecie kto widzi w każdym działaniu przekręt sam jest oszustem
~Ciekawa 14-05-2015 7:03
A mnie ciekawi - jakie kompetencje ma p. Mróz by zasiadać w Komisji Rozwoju, by decydować w zakresie urbanistyki, budowy dróg, stanowić w tym obszarze prawo...itp. Może to jest przyczyna, że niełatwo jest mu podjąć decyzje. Przekazał przewodniczenie p. Wójcik - a mnie zaciekawiło jakie kompetencje ma p. Wójcik by zasiadać w ........Gdzie mogę znaleźć informacje o wykształceniu radnych??
~ 14-05-2015 7:20
Jak zwykle kontra ze strony PISu ! malo wazne,czy sluszna, czy nie, wazne by siac zamet i bruzdzic w postepach prac. Dlaczego ludzie Kaczynskiego maja tak butna nature? Czy to pomaga Polakom, czy wrecz przeciwnie, nie zwazajac na ludzi, dzialaja ku wlasnej satysfakcji robienia na zlosc.
~Trew.... 14-05-2015 8:01
K** Mać, jak można być takim ... jak Wrotniewski, który PRYWATNĄ SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NAZYWA "Kółkiem"!!!
~ggg 14-05-2015 8:18
Załóżmy, że mam dwa hektary ziemi rolnej, obwodnica ma ją przeciąć na pół – po wybudowaniu drogi będę musiał dojeżdżać na drugą połowę pola ponad 2 kilometry wzdłuż nowej drogi. Miasto proponuje zamianę - to normalne, że chcę dostać jakąś w miarę atrakcyjną działkę – bo moja strata jest znacznie większa, niż wartość wąskiego paska ziemi pod budowę drogi. Więc się dogaduje z miastem, zamieniamy działki, miasto nie dopłaca. Czy to jest cywilizowane postępowanie? Tak. A teraz wariant Mroza: Jest specustawa pozwalająca na wywłaszczenie pod budowę drogi. Więc miasto nie rozmawia z właścicielami, bierze ustawę, wali nią jak cepem we właścicieli, wywłaszcza, wypłaca grosze za wąski pasek gruntu pod budowę i ma prawo własności głęboko w d.. – typowy sposób myślenia PiSowców...
~ggg 14-05-2015 8:19
....Ziobro, Kaczyński, Macierewicz, Mróz – różny kaliber ale mentalność ta sama: ot wziąć ustawę, paragraf i walić nim w ludzi jak cepem (kto pamięta jeszcze - za czasów rządów pisu - lekarza zakuwanego w kajdanki przy kamerach i komentarz Ziobry „ten pan już nikogo życia nie pozbawi”… a potem zwolnienie lekarza i wypłacenie kilkuset tysięcznego odszkodowania?). Typowo pisowskie – nie negocjować a brać niewygodnych za mordę – to byście robili, gdybyście doszli do władzy. Na początek pechowców, którzy mają np. ziemię pod planowaną drogą, a potem wszystkich, którym się PiSowładza nie spodoba. Wrotniewskiemu też jak widać blisko do tego modelu.
~katon63 14-05-2015 10:07
Czytając większość komentarzy można dojść do wniosku, że większość piszących to drobne cwaniaczki, którym nie przeszkadza przepłacanie przez miasto inwestycji, niekorzystne rozporządzanie NASZYM MIENIEM. A wszystko podlane sosem zaślepienia i nienawiści do PiS-u. Merytorycznych argumentów zero ale piana z pyska musi się toczyć. Pawłow wytrenował psy w Was wytrenowała GW i TVN. W sumie to żal mi Was.
~do katon 14-05-2015 11:27
cwaniaczku moherowy te tereny pod obwodnicę nie są NASZYM MIENIEM,tylko prywatne, oby ciebie kiedyś wywłaszczyli twoi guru zamiast to od ciebie wykupić o ile cokolwiek posiadasz,zobaczymy wtedy jaki będziesz mądry.
~kibic 14-05-2015 18:45
Obwodnica Maciejowej dwujezdniowa - TAK ,a to GÓ..O co U. Miasta proponuje to szkoda pieniędzy na to. Myślcie przyszłościowo głąbo urzędnicy z tytułami przed nazwiskiem !
~optymista 15-05-2015 6:50
Tak, czy inaczej inwestycja zostanie sp...na.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group