Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 9376
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kontrole palenisk

Sobota, 19 października 2019, 8:54
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 października 2019, 9:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kontrole palenisk
Fot. Straż Miejska
Sezon grzewczy przed nami, a to oznacza zwiększoną liczbę kontroli palenisk przez strażników miejskich. Funkcjonariusze ujawnili w tym roku już kilkadziesiąt nieprawidłowości – powiedział Artur Wilimek, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Od 1 stycznia tego roku strażnicy miejscy przeprowadzili blisko 300 takich kontroli. W 13 przypadkach funkcjonariusze pobrali próbki popiołu, które po zbadaniu wykazały spalanie odpadów.

Świadomość mieszkańców naszego miasta na temat ekologicznego palenia w piecach nie jest zła. Z reguły mieszkańcy są dobrze wyedukowani jak, i jakim opałem palić w piecach. Niestety nie wszyscy. W tym roku strażnicy nałożyli blisko 60 mandatów karnych, a 5 spraw trafiło do sądu. Nie jest to duża liczba w stosunku do liczbt podjętych interwencji, jednak ukarane osoby skutecznie zatruwały środowisko. W tych przypadkach do pieców najczęściej trafiały odpady w postaci płyt wiórowych, stare lakierowane ramy okienne, panele podłogowe, elementy plastikowe, a nawet stare ubrania - opisuje A. Wilimek.
Bardziej pomysłowi potrafili zrobić instalację do wstrzykiwania do paleniska przepracowanego oleju silnikowego. Podczas jednej z kontroli strażnicy ujawnili stanowisko do cięcia płyty wiórowej na wymiar paleniska, a obok kilkadziesiąt formatek przygotowanych do spalenia. Kolejna kontrola wykazała, że piec w piwnicy służył do wypalania izolacji z przewodów miedzianych. Natomiast w jednej z pobranych próbek popiołu stwierdzono aż kilkanaście różnych materiałów, które nie powinny trafić do pieca - dodaje rzecznik SM.

Warto przypomnieć, że strażnicy miejscy przeprowadzający kontrolę palenisk oprócz sprzętu do pobierania próbek popiołu wyposażeni są również w urządzenia do pomiaru wilgotności drzewa opałowego i sypkich materiałów drewnopochodnych.

Twoja reakcja na artykuł?

24
59%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
7%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
10%
Złości
9
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (64)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
427
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group