Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8403
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Konieczna budowa nowych stacji ratunkowych GOPR

Czwartek, 24 listopada 2016, 7:45
Aktualizacja: Piątek, 25 listopada 2016, 8:05
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Region: Konieczna budowa nowych stacji ratunkowych GOPR
Obecna stacja GOPR w Szklarskiej Porębie nie nadaje się już do udzielania w niej pomocy
Fot. Archiwum Jelonki.com/Angelika Grzywacz–Dudek
Karkonoska grupa GOPR gromadzi pieniądze na budowę nowych stacji ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. – Budowę chcemy rozpocząć już w przyszłym roku w Szklarskiej Porębie, bo mamy tam pozwolenie na budowę, a duch czasu spowodował konieczność wyjścia z Marysieńki, Domu Przycupowego, gdzie można przenocować, ale nie udzielać ludziom pomocy – mówi Mirosław Górecki, prezes Karkonoskiej Grupy GOPR.

Obecnie goprowcy mają już projekt budowy nowej stacji ratunkowej w Szklarskiej Porębie, który po wprowadzeniu niewielkich zmian mogą wykorzystać również do inwestycji w Karpaczu. Nowy budynek stanie nieopodal Marysieńki, przy ul. Turystycznej, gdzie GOPR ma swoją działkę budowlaną.

- Zarówno w Szklarskiej Porębie, jak i Karpaczu będzie to obiekt o powierzchni ponad 300 mkw. – mówi Mirosław Górecki, prezes Karkonoskiej Grupy GOPR. – W tym będą stanowiska kierowania na dole, ambulatorium, dwa duże garaże z możliwością wjechania do nich wysokich karetek pogotowia ratunkowego, trzy pokoje i bardzo duża sala wykładowa do prowadzenia szkoleń dla ratowników i do zajęć edukacyjnych – wymienia M. Górecki.

Koszt tej inwestycji to około dwa miliony złotych. Jedną czwartą tej kwoty już przekazał goprowcom Karkonoski Park Narodowy. Podobna kwotę KPN ma przekazać również w roku kolejnym. - Ponadto do budowy nowej stacji wykorzystamy przyszłoroczną dotację z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie około 350 tys. zł i liczymy na zdobycie środków ze źródeł zewnętrznych – mówi Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej grupy GOPR.

Jeśli by się znalazły na ten cel pieniądze, nowa stacja w Szklarskiej Porębie mogłaby powstać w ciągu 1,5 roku. Na nową stację w Karpaczu w rejonie Orlinka natomiast trzeba będzie z pewnością poczekać, bo GOPR nie ma prawa własności do terenu, na którym nowa stacja miałby powstać.

- Budowa nowych stacji jest naszym priorytetem, bo obecnie po udzieleniu poszkodowanym pomocy, do czasu przekazania pogotowiu trzymamy ich w swoich samochodach – mówi Mirosław Górecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
802
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group