• Piątek, 18 października 2019
  • Godz. 22:45
  • Imieniny: Juliana, Łukasza
  • Czytających: 6440
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Koneserzy jazzu rozpoczęli ucztę

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 22 października 2016, 10:53
Aktualizacja: Niedziela, 23 października 2016, 8:35
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Trzy dni pełne jazzu w Jeleniej Górze, czyli XV Krokus Jazz Festiwal wystartował w piątkowy wieczór (21.10) w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Koncerty gwiazd przyciągnęły tłumy, a dzisiaj (22.10) w samo południe startuje część konkursowa – Powiew Młodego Jazzu.

Inauguracja XV edycji festiwalu, który ma już swoją renomę nie tylko w kraju, ale i za granicą, to spotkanie z jednym z głównych filarów amerykańskiego jazzu – Gregiem Osbym. Muzyk zaserwował jeleniogórzanom premierowy program w nowym składzie. Towarzyszyli mu: Marc Van Roon (fortepian), niesamowity perkusista Ivars Arutyunyan oraz równie uzdolniony Polak - Max Mucha (kontrabas). Greg Osby ma na swoim koncie współpracę z takimi gwiazdami jak: Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Muhal Richard Abrams czy Jaki Byard. Amerykanin jest zdobywcą czterech statuetek Jazz Journalist Award, otrzymał też tytuł Jazzowego Muzyka Roku przyznawanego przez magazyn „Playboy”. Gromkie brawa oraz dwukrotne wyjście na bis, najlepiej świadczą o poziomie, jaki muzycy zaprezentowali w Jeleniej Górze.

Pierwszy dzień festiwalu zwieńczył w Klubie Kwadrat gitarzysta Ed Cherry, który z Arkiem Skolikiem (perkusja) i Adamem Kowalewskim (kontrabas) w specjalnym trio zaprezentowali przyjemny dla ucha materiał, który rozbrzmiewał w klubie przy ul. Bankowej jeszcze po północy.

W sobotę od godz. 12:00 w ramach części konkursowej na głównej scenie JCK wystąpią: Darek Rubinkowski Trio, Julia Kania Quartet, Paulina Atmańska Trio, Tymoteusz Hartman Quartet, VB Experiment (Czechy), Ostrich Quartet (Czechy) i Żyny Kolektiff. Wstęp na te koncerty jest bezpłatny!

Z kolei wieczorem ponownie zagrają gwiazdy festiwalu: o godz. 20:00 w sali widowiskowej JCK wystąpi polsko-norweska formacja w 9-osobowym składzie - Loud Jazz Band, a o 22:00 w Klubie Kwadrat Global Schwung Quintet – zwycięzcy ubiegłorocznego Powiewu Młodego Jazzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ED 22-10-2016 20:12
No co tu powiedziec było na 10!!!!!
~ 23-10-2016 19:19
Super

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group