Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 9 lipca
Imieniny: Sylwii, Weroniki
Czytających: 11334
Zalogowanych: 111
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kończy się rozbudowa oczyszczalni. Zniknie fetor?

Sobota, 24 stycznia 2015, 8:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 stycznia 2015, 21:15
Autor: Angela
Jelenia Góra: Kończy się rozbudowa oczyszczalni. Zniknie fetor?
Fot. Angela
W maju br. zakończony zostanie II etap rozbudowy i modernizacji Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Jeleniej Górze przy ul. Lwóweckiej o wartości prawie 21 mln zł netto. Prezes spółki oraz wykonawca zapewniają, że po zakończeniu prac, w Jeleniej Górze zniknie uciążliwy zapach z oczyszczalni. Co na to wpłynie?

- Rozbudowujemy budynek wirówek oraz drugi ciąg tzw. Biologii, czyli reaktor biologiczny i dwa osadniki wtórne. Do tego dochodzi jeszcze rozbudowa krat i separatora piasku – wymienia Michał Balcewicz, przedstawiciel wykonawcy - firmy CADAGUA.

Wszystkie prace mają się zakończyć w maju br. Budynek wirówek ma być przekazany do użytkowania w marcu br., budynek krat – w kwietniu br., a część biologiczna do końca maja br.

- To z pewnością wpłynie na zmniejszenie uciążliwości zapachu wychodzącego z oczyszczalni – zapewnia Michał Balcewicz. – Wszystkie obiekty, które budujemy są zhermetyzowane, a pozostałe prace wpłyną na niezawodność oczyszczalni, bo dobudowujemy drugi pełny ciąg biologiczny. Da to możliwość wyłączenia na czas remontu czy naprawy tego pierwszego, czego obecnie nie można było zrobić. Zamontowane zostały też urządzenia, które zapobiegają wydostawaniu się odoru poza obiekty nowo wybudowane. W pierwszym etapie prac wybudowana została jedna nitka oczyszczania ścieków, co było niewystarczające i stąd realizowany jest II etap. Każde urządzenie oczyszczalni, które ulegało awarii, a nie było zdublowane, wiązało się z uciążliwością zapachową dla mieszkańców – wyjaśnia Michał Balcewicz.

Rozbudowa oczyszczalni to również wynik większej ilości przyjmowanych ścieków, a co za tym idzie -konieczność wypełnienia bardziej restrykcyjnych przepisów dyrektywy unijnej. – Dotychczas ścieki były oczyszczane zgodnie z przepisami, ale dla miasta poniżej 100 tys. RLM3 – mówi prezes spółki Wodnik Wojciech Jastrzębski. -Teraz Jelenia Góra będzie musiała spełnić warunki i wytyczne dla aglomeracji powyżej 100 tys. RLM3 czyli podnieść standard oczyszczania nieczystości – dodaje prezes.

W świetle Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, jeleniogórska oczyszczalnia ścieków może i już przyjmuje nieczystości z okolicznych gmin. - Obecnie przyjmujemy ścieki z części gmin: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki i będziemy przyjmować ze Starej Kamienicy. czyli od wszystkich, którzy nie są w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji – dodaje prezes.

Rozbudowa i modernizacja realizowana jest w ramach Projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra” dofinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
799
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Awaria wody
 
Karkonosze
Mandat za namiot w parku narodowym
 
Aktualności
Karłowicza rozkopana – prace w toku
 
Aktualności
Pszczelarze proszą o wsparcie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group