Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5583
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kończy się rozbudowa oczyszczalni. Zniknie fetor?

Sobota, 24 stycznia 2015, 8:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 stycznia 2015, 21:15
Autor: Angela
Jelenia Góra: Kończy się rozbudowa oczyszczalni. Zniknie fetor?
Fot. Angela
W maju br. zakończony zostanie II etap rozbudowy i modernizacji Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Jeleniej Górze przy ul. Lwóweckiej o wartości prawie 21 mln zł netto. Prezes spółki oraz wykonawca zapewniają, że po zakończeniu prac, w Jeleniej Górze zniknie uciążliwy zapach z oczyszczalni. Co na to wpłynie?

- Rozbudowujemy budynek wirówek oraz drugi ciąg tzw. Biologii, czyli reaktor biologiczny i dwa osadniki wtórne. Do tego dochodzi jeszcze rozbudowa krat i separatora piasku – wymienia Michał Balcewicz, przedstawiciel wykonawcy - firmy CADAGUA.

Wszystkie prace mają się zakończyć w maju br. Budynek wirówek ma być przekazany do użytkowania w marcu br., budynek krat – w kwietniu br., a część biologiczna do końca maja br.

- To z pewnością wpłynie na zmniejszenie uciążliwości zapachu wychodzącego z oczyszczalni – zapewnia Michał Balcewicz. – Wszystkie obiekty, które budujemy są zhermetyzowane, a pozostałe prace wpłyną na niezawodność oczyszczalni, bo dobudowujemy drugi pełny ciąg biologiczny. Da to możliwość wyłączenia na czas remontu czy naprawy tego pierwszego, czego obecnie nie można było zrobić. Zamontowane zostały też urządzenia, które zapobiegają wydostawaniu się odoru poza obiekty nowo wybudowane. W pierwszym etapie prac wybudowana została jedna nitka oczyszczania ścieków, co było niewystarczające i stąd realizowany jest II etap. Każde urządzenie oczyszczalni, które ulegało awarii, a nie było zdublowane, wiązało się z uciążliwością zapachową dla mieszkańców – wyjaśnia Michał Balcewicz.

Rozbudowa oczyszczalni to również wynik większej ilości przyjmowanych ścieków, a co za tym idzie -konieczność wypełnienia bardziej restrykcyjnych przepisów dyrektywy unijnej. – Dotychczas ścieki były oczyszczane zgodnie z przepisami, ale dla miasta poniżej 100 tys. RLM3 – mówi prezes spółki Wodnik Wojciech Jastrzębski. -Teraz Jelenia Góra będzie musiała spełnić warunki i wytyczne dla aglomeracji powyżej 100 tys. RLM3 czyli podnieść standard oczyszczania nieczystości – dodaje prezes.

W świetle Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, jeleniogórska oczyszczalnia ścieków może i już przyjmuje nieczystości z okolicznych gmin. - Obecnie przyjmujemy ścieki z części gmin: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki i będziemy przyjmować ze Starej Kamienicy. czyli od wszystkich, którzy nie są w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji – dodaje prezes.

Rozbudowa i modernizacja realizowana jest w ramach Projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra” dofinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group