Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7800
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncertowe zakończenie wakacji z Filharmonią Dolnośląską

Wtorek, 26 sierpnia 2014, 6:13
Aktualizacja: 6:17
Autor: Manu
Jelenia Góra: Koncertowe zakończenie wakacji z Filharmonią Dolnośląską
Fot. Org
W piątek (29 sierpnia) o godzinie 19.00 w sali koncertowej im. Stefana Strahla Filharmonii Dolnośląskiej w koncercie pt. “Letnia Filharmonia – przeboje muzyki symfonicznej” z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej zagra czeski wirtuoz kontrabasu, koncertmistrz Filharmonii w Brnie oraz profesor tamtejszej Akademii Muzycznej im. Leosa Janacka – Miloślav Jelinek. Koncert poprowadzi dyrygent Wojciech Rodek. Cena biletu: 40 zł, 30 zł.

W programie: Bedřich Smetana (Wełtawa z cyklu symfonicznego Moja Ojczyzna), Joseph Haydn (Koncert na wiolonczelę C-dur – w transkrypcji na kontrabas), Gioacchino Rossini (Uwertura do opery Wilhelm Tell) Piotr Czajkowski (Kaprys włoski op. 45) oraz Maurice Ravel (Bolero).

Miloślav Jelinek jest laureatem nagród wielu międzynarodowych konkursów, m.in. w Kromeriz (1984, Czechy) i Markneukirchen (1985, Niemcy). Regularnie koncertuje jako solista w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, często z towarzyszeniem orkiestr. Jako pedagog cieszy się uznaniem i autorytetem, wielokrotnie zapraszany jest do prowadzenia klas mistrzowskich m.in. Internazionale Kontrabasswoche Michaelstein w Niemczech, czy BassFest w Anglii. Zasiada także w jury prestiżowych konkursów na całym świecie. Jest założycielem i prezesem Czeskiego Stowarzyszenia Kontrabasowego, corocznie organizuje Międzynarodowe Konwencje Kontrabasowe. Ma w dorobku solowe płyty kompaktowe. Dokonał równie wielu nagrań dla radia i telewizji.

Wojciech Rodek ukończył z wyróżnieniem Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (2003), w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego. W roku akademickim 2002/2003 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W październiku 2002 r. otrzymał II nagrodę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. W 2003 roku został półfinalistą VII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Jako dyrygent debiutował w roku 2000. Współpracował m.in. z Teatrem Muzycznym “Capitol” we Wrocławiu, Operetką Dolnośląską, Gdańską Operą Kameralną. Z zespołem “Opera Polska” odbył kilka tournée po krajach Europy Zachodniej dyrygując utworami Mozarta, Giuseppe Verdiego i Johanna Straussa (syna). Przygotował premierę opery “Apollo i Hiacynt” Mozarta dla Theatre Montansier w Wersalu (w listopadzie 2004) z Dariuszem Paradowskim w roli głównej. Poprowadził premierę opery Benjamina Brittena “The Little Sweep” (we wrześniu 2005) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Wojciech Rodek posiada tytuł doktora. W maju 2011 roku został uhonorowany Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii: Najlepszy dyrygent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group