Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 2608
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncert trzech rektorów nie tenorów

Niedziela, 22 lutego 2015, 8:10
Aktualizacja: 8:12
Autor: Manu
Jelenia Góra: Koncert trzech rektorów nie tenorów
Fot. Organizator
W piątek (27.02) o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się “Koncert trzech rektorów nie tenorów” pod dyrekcją prof. Ryszarda Zimaka, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej. Solistą koncertu będzie prof. Tomasz Miczka – obój. Przy fortepianie zasiądzie prof. Cezary Sanecki. Cena biletu: 30 zł lub 20 zł (w zależności od sektora).

W programie: Stanisław Moniuszko – Uwertura fantastyczna Bajka, Grażyna Bacewicz – Koncert na fortepian i orkiestrę, Harald Genzmer – Kammerkonzert na obój solo i orkiestrę kameralną oraz Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21.

Prof. Ryszard Zimak jest rektorem Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. W latach 1989-93 pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej. W latach 1993-99 był prorektorem ds. nauki i dydaktyki, a w 1999 roku został wybrany rektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1973-74 był asystentem-dyrygentem, a następnie (1977-83) dyrygentem Chóru Filharmonii Narodowej. Od roku 1983 jest etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej i kierownikiem Chóru Kameralnego. W latach 2005-2006 był dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Prof. Tomasz Miczka w roku 2008 w wyniku przeprowadzonych wyborów objął funkcję rektora Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Edwarda Mandery. Z chwilą ukończenia studiów podjął pracę jako oboista ówczesnej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji. Jako członek orkiestry koncertował w wielu krajach Europy, Azji, obu Ameryk. Grał pod batutą takich dyrygentów jak: Leonard Bernstein, Kurt Masur, Jan Krenz, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit i Gabriel Chmura. Obok pracy muzyka orkiestrowego koncertuje również jako solista i kameralista, mając na swym koncie również nagrania płytowe i archiwalne. Członek najpierw tria stroikowego WOSPR, a obecnie kwintetu dętego NOSPR. Działalność pedagogiczną rozpoczął w 1981 jako nauczyciel Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach, a od 1986 jako asystent w Akademii Muzycznej w Katowicach. W wyniku postępowania przewodowego uzyskał w 1993 roku kwalifikacje I stopnia (doktorat), a w 1999 kwalifikacje II stopnia (habilitację). Od 2002 zatrudniony jako profesor Akademii Muzycznej. Od roku 1999 pełnił funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji, a od 2005 roku sprawuje funkcję Prorektora ds. Artystycznych, Studenckich i Współpracy z Zagranicą Akedemii Muzycznej w Katowicach. Jest wychowawcą wielu laureatów konkursów muzycznych. Twórca i Kierownik Artystyczny “Beskidzkich Warsztatów Obojowo – Fagotowych”.

Prof. Cezary Sanecki jest rektorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kadencję 2012-2016. To pianista, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1987 r.) oraz w klasie kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Bronisława Hajna. Jest zdobywcą I Nagrody oraz Nagrody Specjalnej Krzysztofa Pendereckiego na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi w 1986 r. Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Znaczną część jego recitali i koncertów kameralnych wypełnia muzyka polska oraz muzyka XX w. Prof. Sanecki często bierze udział w prawykonaniach dzieł kompozytorów współczesnych, m.in. na Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Musica Moderna w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie. Współpracował z wieloma wykonawcami, m.in. Andrzejem Orkiszem, Piotrem Pławnerem, Tomaszem Królem, Urszulą Kryger, Katarzyną Suską. Szczególne znaczenie w jego działalności artystycznej ma muzyka na dwa fortepiany i cztery ręce. Cezary Sanecki ma w swym dorobku nagrania radiowe i telewizyjne. Obecnie prof. Sanecki prowadzi klasę fortepianu i kameralistyki w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Od 2008 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów łódzkiej uczelni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group