Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2221
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koncert trzech rektorów nie tenorów

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 22 lutego 2015, 8:10
Aktualizacja: 8:12
Autor: Manu
Fot. Organizator
W piątek (27.02) o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się “Koncert trzech rektorów nie tenorów” pod dyrekcją prof. Ryszarda Zimaka, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej. Solistą koncertu będzie prof. Tomasz Miczka – obój. Przy fortepianie zasiądzie prof. Cezary Sanecki. Cena biletu: 30 zł lub 20 zł (w zależności od sektora).

W programie: Stanisław Moniuszko – Uwertura fantastyczna Bajka, Grażyna Bacewicz – Koncert na fortepian i orkiestrę, Harald Genzmer – Kammerkonzert na obój solo i orkiestrę kameralną oraz Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21.

Prof. Ryszard Zimak jest rektorem Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. W latach 1989-93 pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej. W latach 1993-99 był prorektorem ds. nauki i dydaktyki, a w 1999 roku został wybrany rektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1973-74 był asystentem-dyrygentem, a następnie (1977-83) dyrygentem Chóru Filharmonii Narodowej. Od roku 1983 jest etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej i kierownikiem Chóru Kameralnego. W latach 2005-2006 był dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Prof. Tomasz Miczka w roku 2008 w wyniku przeprowadzonych wyborów objął funkcję rektora Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Edwarda Mandery. Z chwilą ukończenia studiów podjął pracę jako oboista ówczesnej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji. Jako członek orkiestry koncertował w wielu krajach Europy, Azji, obu Ameryk. Grał pod batutą takich dyrygentów jak: Leonard Bernstein, Kurt Masur, Jan Krenz, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit i Gabriel Chmura. Obok pracy muzyka orkiestrowego koncertuje również jako solista i kameralista, mając na swym koncie również nagrania płytowe i archiwalne. Członek najpierw tria stroikowego WOSPR, a obecnie kwintetu dętego NOSPR. Działalność pedagogiczną rozpoczął w 1981 jako nauczyciel Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach, a od 1986 jako asystent w Akademii Muzycznej w Katowicach. W wyniku postępowania przewodowego uzyskał w 1993 roku kwalifikacje I stopnia (doktorat), a w 1999 kwalifikacje II stopnia (habilitację). Od 2002 zatrudniony jako profesor Akademii Muzycznej. Od roku 1999 pełnił funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji, a od 2005 roku sprawuje funkcję Prorektora ds. Artystycznych, Studenckich i Współpracy z Zagranicą Akedemii Muzycznej w Katowicach. Jest wychowawcą wielu laureatów konkursów muzycznych. Twórca i Kierownik Artystyczny “Beskidzkich Warsztatów Obojowo – Fagotowych”.

Prof. Cezary Sanecki jest rektorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kadencję 2012-2016. To pianista, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1987 r.) oraz w klasie kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Bronisława Hajna. Jest zdobywcą I Nagrody oraz Nagrody Specjalnej Krzysztofa Pendereckiego na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi w 1986 r. Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Znaczną część jego recitali i koncertów kameralnych wypełnia muzyka polska oraz muzyka XX w. Prof. Sanecki często bierze udział w prawykonaniach dzieł kompozytorów współczesnych, m.in. na Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Musica Moderna w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie. Współpracował z wieloma wykonawcami, m.in. Andrzejem Orkiszem, Piotrem Pławnerem, Tomaszem Królem, Urszulą Kryger, Katarzyną Suską. Szczególne znaczenie w jego działalności artystycznej ma muzyka na dwa fortepiany i cztery ręce. Cezary Sanecki ma w swym dorobku nagrania radiowe i telewizyjne. Obecnie prof. Sanecki prowadzi klasę fortepianu i kameralistyki w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Od 2008 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów łódzkiej uczelni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~tara 22-02-2015 13:28
Co za bezsensowny tytuł! Ktoś chyba w ogóle nie ma polotu... :/
~student 22-02-2015 20:07
Jeśli z tych rektorów tacy śpiewacy, jak naukowcy, to nie radzę iść bez zatyczek do uszu.
~ooo 23-02-2015 10:54
Oj , "BIDAKU "-----przeczytaj ze zrozumieniem chociaz tekst napisany wytluszczonym drukiem !!!! . No i lepiej nie przychodz na koncert by nie zanieczyszczac powietrza .
~aaa 23-02-2015 14:01
Ooo jaki kulturalny wpis! Ty pewnie przygrywasz tym tenorom (pardon, rektorom). Na nerwach. Ty za to zanieczyszczasz atmosferę na tym forum. Przerwa skończona, idź na lekcję gimbusie, bo znowu się spóźnisz.
~ 23-02-2015 14:46
@ 23-02-2015 10:54 | ~ooo |: Czego nie zrozumiałeś, BIDAKU? Jak masz problem z rozumieniem słowa czytanego to cofnij się do podstawówki.
~ 23-02-2015 14:48
Tacy z nich profesorowie jak z kobyły kardynał. Jakbyście zobaczyli na jakie tematy piszą pracę ci wszyscy "nałkoffcy" w szkołach artystycznych to byście pękli ze śmiechu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group