Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5898
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koncert galowy na 30–lecie Szkoły Muzycznej im. J. Garści

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 maja 2013, 10:26
Aktualizacja: Wtorek, 28 maja 2013, 6:29
Autor: Angela
Fot. MT
Przy pełnej sali w Filharmonii Dolnośląskiej wystąpili wczoraj (26.05) zarówno absolwenci, jak i uczniowie oraz nauczyciele. Koncert był również zwieńczeniem trzydniowych warsztatów transgranicznych „Młodzież na szlaku pałaców Kotliny Jeleniogórskiej”.

Uroczystość rozpoczęło Tango „Happy Birthday” oraz przemówienie dyrektor szkoły Anny Pietrzak, która odniosła się do ludzi najbardziej zasłużonych dla szkoły. Dużo ciepłych słów padło m.in. pod adresem pierwszego dyrektora szkoły Tadeusza Matysiaka, który tę funkcje sprawował od 1982 roku do 2001 roku oraz Wiesławy Tobiasz, dzięki której szkoła otworzyła się na fundusze i programy unijne oraz współpracę zagraniczną m.in. z Austrią, Czechami, Niemcami czy Słowacją.

- To był wyjątkowy koncert, na który przyjechali absolwenci, a sala była wypełniona gośćmi po brzegi – mówi Anna Pietrzak. – Na scenie podczas trzygodzinnego koncertu wystąpiło 130 artystów, w tym uczestnicy warsztatów ze: Szkoły z Görlitz i ze Społecznej Szkoły Muzycznej I st. We Wrocławiu – dodaje dyrektor Anna Pietrzak.
Warto przypomnieć, że Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Jeleniej Górze powstała dzięki staraniom jej pierwszego dyrektora Tadeusza Matysiaka. Szkołę utworzono na mocy Zarządzenia Nr 33 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 18 czerwca 1982 roku podpisanego przez ministra Józefa Tejchmę.

1 września 1982 roku szkoła przy ulicy Staromiejskiej 3 otworzyła swoje podwoje dla uczniów uzdolnionych muzycznie. Na początku były to dwie klasy 1 i 2 dziecięca oraz 1 i 2 młodzieżowa. Klasy pierwsze powstały z dzieci, które pomyślnie przeszły badanie predyspozycji muzycznych a klasy drugie powstały na bazie uczniów Ogniska Muzycznego. Uczniowie mieli do wyboru naukę gry na fortepianie, akordeonie, klarnecie lub skrzypcach.

Od 1 września 1992 roku rozpoczęła działalność Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. przy Szkole Podstawowej Nr 11 w Jeleniej Górze. Utworzono tu trzy klasy „m” – dziecięce. Do klasy pierwszej nabór odbył się drogą badania zdolności muzycznych, a do klas 2 i 3 przyjęto dzieci biorące udział w tzw. Eksperymencie Muzycznym przy SP Nr 11. Kolejna ważna data w historii szkoły, to 24 kwietnia 2003 roku, kiedy to nadano szkole imię wybitnej kompozytorki i pedagoga – Janiny Garści . Specjalizowała ona się w kompozycjach dla dzieci - napisała ich ok. 700 . Jej utwory zalecane i wprowadzane do programów nauczania szkół muzycznych znane są na całym świecie.

Obecnie szkoła liczy ponad 240 uczniów, którzy uczą się w 6 klasach dziecięcych i 4 młodzieżowych oraz 32 nauczycieli o specjalizacji: skrzypce, fortepian, gitara, perkusja, flet, klarnet, akordeon, wiolonczela, kształcenie słuchu, rytmika. Do szkoły uczęszczają dzieci z Cieplic, Sobieszowa, Piechowic, Szklarskiej Poręby, Podgórzyna, Jeleniogórskiego „Zabobrza” i Jeżowa Sudeckiego.

Od 2009 roku dyrektorem jest Anna Pietrzak. Jej poprzednicy to: Wiesława Tobiasz (2001 – 2009) i Tadeusz Matysiak (1982 – 2000).

Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami i szkołami na terenie miasta oraz ze szkołami w Czechach, Niemczech i na Słowacji.

Od wielu lat realizuje projekty finansowane z unijnych środków Narodowej Agencji Programów Edukacyjnych: Leonardo da Vinci i Comenius oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży – Euroregion Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~>? 27-05-2013 11:33
Cudnie bylo wczoraj ale dlaczego Jelonka nie" uczestniczyla" w koncercie zorganizowanym przez PSM.2-st. W czwartek 23-go maja rowniez w filharmonii pod kierunkiem Aleksandry Lemiszki uczniowie przygotowali wyjatkowy spektakl " Skrzypek na dachu" . Dawno nie bylo tak pieknej imprezy , w krorej brali uczniowie- orkietsra PSM 2-go st. , chor a takze mlodzi , cudowni solisci.Wielkie brawa dla pani prof A. Lemiszki . Oby takich pedagogow byla jak najwiecej!!!!!!!!!!!!Dla uczniow wielkie brawa!!!!!!!!!
~fanka muzy 27-05-2013 16:39
Wszystko pięknie !! Gratulacje !! Szkoda że nie ma podpisów do zdjęć, bo tam do 5-tego - instrumenty klawiszowe : uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze, akordeonista - absolwent tejże szkoły, wiolonczelista - koncertmistrz orkiestry tejże szkoły; miałam cierpliwość obejrzeć 25 zdjęć -- tak że przepraszam innych uczniów ze szkoły na Piłsudskiego -jeśli są również na zdjęciach- że ich nie wspominam. A koncert dyplomowy wokalistów, który dzięki pani profesor Aleksandrze Lemiszce przybrał formę ponad dwugodzinnego spektaklu "Skrzypek na dachu" jest po prostu wspaniałym wydarzeniem kulturalnym w Jeleniej Górze kompletnie przeoczonym przez prasę. Na szczęście nie przez publiczność która dwukrotnie już (filharmonia i teatr w Cieplicach) nagrodziła mło
~fanka muzy 27-05-2013 16:41
nagrodziła młodych artystów, orkiestrę szkoły i profesorów - twórców spektaklu- aplauzem i owacjami na stojąco.
~xx 28-05-2013 5:48
dziwi fakt, ze na imprezie nie bylo samego pana prezydenta Zawily oraz naczelnika edukacji pana Domagaly. przeciez obaj panowie dobrze bawili sie u ksiedza Steca na festynie... brak slow!
~ola 29-05-2013 12:23
Do P. fanki muzy: Podpisów nigdy się nie stosowało. Czy Pani fanka była na koncercie, czy Pani fanka zna losy absolwentów , albo ich pierwsze kroki stawiane w szkole muzycznej? Nie ? To Panią fankę informuję, że najlepsze skrzypce orkiestry szkolnej II stopnia - to uczniowie PSM I st. im. Janiny Garści. Do tego kilka nazwisk naszych absolwentów: Wasiucionek, Droń, Skłodowski. W przyszłym roku chyba dostaniecie kolejne: A. Miszczyk itd. Więc zamiast złośliwości - cieszcie się, że w Cieplicach jest taka szkółka, która dostarcza wam wspaniale przygotowane dzieci.
~ 5-06-2013 13:13
do fanki muzy .... to juz pretensje do swojej Pani dyrektor, że nie potrafiła zorganizować mediów na swój występ, wiek robi swoje ... :)a teraz ktoś próbuje sie promować pod innym wydarzeniem !!! brak słów !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group