Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 9777
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncert galowy na 30–lecie Szkoły Muzycznej im. J. Garści

Poniedziałek, 27 maja 2013, 10:26
Aktualizacja: Wtorek, 28 maja 2013, 6:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Koncert galowy na 30–lecie Szkoły Muzycznej im. J. Garści
Fot. MT
Przy pełnej sali w Filharmonii Dolnośląskiej wystąpili wczoraj (26.05) zarówno absolwenci, jak i uczniowie oraz nauczyciele. Koncert był również zwieńczeniem trzydniowych warsztatów transgranicznych „Młodzież na szlaku pałaców Kotliny Jeleniogórskiej”.

Uroczystość rozpoczęło Tango „Happy Birthday” oraz przemówienie dyrektor szkoły Anny Pietrzak, która odniosła się do ludzi najbardziej zasłużonych dla szkoły. Dużo ciepłych słów padło m.in. pod adresem pierwszego dyrektora szkoły Tadeusza Matysiaka, który tę funkcje sprawował od 1982 roku do 2001 roku oraz Wiesławy Tobiasz, dzięki której szkoła otworzyła się na fundusze i programy unijne oraz współpracę zagraniczną m.in. z Austrią, Czechami, Niemcami czy Słowacją.

- To był wyjątkowy koncert, na który przyjechali absolwenci, a sala była wypełniona gośćmi po brzegi – mówi Anna Pietrzak. – Na scenie podczas trzygodzinnego koncertu wystąpiło 130 artystów, w tym uczestnicy warsztatów ze: Szkoły z Görlitz i ze Społecznej Szkoły Muzycznej I st. We Wrocławiu – dodaje dyrektor Anna Pietrzak.
Warto przypomnieć, że Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Jeleniej Górze powstała dzięki staraniom jej pierwszego dyrektora Tadeusza Matysiaka. Szkołę utworzono na mocy Zarządzenia Nr 33 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 18 czerwca 1982 roku podpisanego przez ministra Józefa Tejchmę.

1 września 1982 roku szkoła przy ulicy Staromiejskiej 3 otworzyła swoje podwoje dla uczniów uzdolnionych muzycznie. Na początku były to dwie klasy 1 i 2 dziecięca oraz 1 i 2 młodzieżowa. Klasy pierwsze powstały z dzieci, które pomyślnie przeszły badanie predyspozycji muzycznych a klasy drugie powstały na bazie uczniów Ogniska Muzycznego. Uczniowie mieli do wyboru naukę gry na fortepianie, akordeonie, klarnecie lub skrzypcach.

Od 1 września 1992 roku rozpoczęła działalność Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. przy Szkole Podstawowej Nr 11 w Jeleniej Górze. Utworzono tu trzy klasy „m” – dziecięce. Do klasy pierwszej nabór odbył się drogą badania zdolności muzycznych, a do klas 2 i 3 przyjęto dzieci biorące udział w tzw. Eksperymencie Muzycznym przy SP Nr 11. Kolejna ważna data w historii szkoły, to 24 kwietnia 2003 roku, kiedy to nadano szkole imię wybitnej kompozytorki i pedagoga – Janiny Garści . Specjalizowała ona się w kompozycjach dla dzieci - napisała ich ok. 700 . Jej utwory zalecane i wprowadzane do programów nauczania szkół muzycznych znane są na całym świecie.

Obecnie szkoła liczy ponad 240 uczniów, którzy uczą się w 6 klasach dziecięcych i 4 młodzieżowych oraz 32 nauczycieli o specjalizacji: skrzypce, fortepian, gitara, perkusja, flet, klarnet, akordeon, wiolonczela, kształcenie słuchu, rytmika. Do szkoły uczęszczają dzieci z Cieplic, Sobieszowa, Piechowic, Szklarskiej Poręby, Podgórzyna, Jeleniogórskiego „Zabobrza” i Jeżowa Sudeckiego.

Od 2009 roku dyrektorem jest Anna Pietrzak. Jej poprzednicy to: Wiesława Tobiasz (2001 – 2009) i Tadeusz Matysiak (1982 – 2000).

Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami i szkołami na terenie miasta oraz ze szkołami w Czechach, Niemczech i na Słowacji.

Od wielu lat realizuje projekty finansowane z unijnych środków Narodowej Agencji Programów Edukacyjnych: Leonardo da Vinci i Comenius oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży – Euroregion Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
428
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group