Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 6151
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komisariat na kołach i robot saper dla policji

Czwartek, 12 grudnia 2013, 10:42
Aktualizacja: Piątek, 13 grudnia 2013, 6:31
Autor: Angela
Jelenia Góra: Komisariat na kołach i robot saper dla policji
Fot. Angela
Ciężarówka z mobilnym komisariatem wyposażona m.in. w łączność radiową i telefoniczną, zestaw kamer wewnętrznych i zewnętrznych oraz przenośnych dla policjantów, sprzęt komputerowy oraz robot z kamerą i manipulatorem – wszystko to oficjalnie przekazano wczoraj (11.12) Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Wartość urządzeń to niebagatelna kwota – 1 mln 800 tys. zł, z czego 1 mln 264 tys. zł to pieniądze unijne.

Jak mówi nazwa projektu „Mobilne centrum monitoringu - bezpieczeństwo we właściwym miejscu i czasie”, dzięki nowemu sprzętowi policjanci będą mieli możliwość skuteczniejszego i szybszego działania w terenie, szczególnie podczas imprez masowych czy sportowych.

- Samochód będzie pełnił trzy funkcje: centrum monitoringu, mobilnego komisariatu i mobilnego punktu dowodzenia. W przypadku jakiegokolwiek przestępstwa, popełnionego podczas imprezy masowej, poszkodowany może przyjść do takiego mobilnego komisariatu, złożyć w nim zeznania i nie musi już jeździć do komendy. Ponadto jest tam miejsce, w którym można przesłuchać świadków. Bliżej akcji np. przy zabezpieczaniu imprez masowych, będą mogli być również dowódcy działań – mówi Zbigniew Ciosmak, szef Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Koordynator projektu podinsp. Tomasz Jędrzejowski, naczelnik wydziału zamówień publicznych i funduszy pomocowych KMP w Jeleniej Górze podkreśla, że w miejscowościach turystycznych, taki sprzęt jest po prostu niezbędny.

- Mobilne centrum monitoringu ma kamery z zasięgiem do pięciu kilometrów, które można zamontować w dowolnym miejscu na pojeździe – prezentował podinsp. Tomasz Jędrzejowski. - Co jednak najważniejsze, mamy robota do usuwania ładunków wybuchowych, który kosztuje około 200 tys. zł. Do tej pory, nawet kilkanaście razy w roku, musieliśmy ściągać jednostkę z Wrocławia. Nasz robot pirotechniczny również pełni funkcję sprzętu monitorującego, a jednocześnie ma możliwość usuwania ładunków potencjalnie niebezpiecznych ze środków transportu czy miejsc trudno dostępnych. Jeździ bowiem po schodach i może wjechać do autobusu, tramwaju czy budynku – dodaje podinsp. Tomasz Jędrzejowski.

Sprzęt będzie stacjonował w naszej komendzie, ale będzie również wykorzystywany do działań na całym Dolnym Śląsku. W jego przekazaniu udział wzięli reprezentanci komendy wojewódzkiej, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, dolnośląscy samorządowcy, władze i radni Jeleniej Góry, a także komendanci straży pożarnej i miejskiej, przedstawiciele zarządzania kryzysowego czy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
699
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group