Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 2317
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komiks we współczesnej kulturze ikonicznej – w BWA

Czwartek, 16 listopada 2017, 12:22
Autor: BWA
Jelenia Góra: Komiks we współczesnej kulturze ikonicznej – w BWA
Fot. Użyczone/BWA, rys. Rafał Tomczak Otoczak
Panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Birka i Jerzego Szyłaka, prowadzenie: Piotr Machłajewski już 17 listopada (piątek) o godz. 18.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1).

Prof. dr hab. Jerzy Szyłak (ur. 1960). Autor szeregu prac o komiksie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej. Do jego najbardziej znanych publikacji należą Komiks: świat przerysowany (1998) Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku (1999) oraz Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej (2001), Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej (2002). Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych twórców. W jego twórczości komiksowej widać wyraźne dążenie do prowokacji, naruszania konwencji gatunkowych i granic dobrego smaku oraz eksplorowania obszarów pogranicznych.

Dr Wojciech Birek (ur. 1961) – pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, badacz, kiedyś publicysta, od czasu do czasu scenarzysta i rysownik, czasami organizator wystaw, a najczęściej tłumacz komiksów i tekstów o komiksach z języka francuskiego. Od wielu lat współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor książek Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje (2013), Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu (2012) oraz czekających na druk: Główne problemy teorii komiksu oraz Henryk Sienkiewicz w obrazkach.

Ilustracja: Rafał Tomczak Otoczak.

Spotkanie w ramach projektu „Sztuka i obraz”.
www.sztukaobraz.blogspot.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group