Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5252
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kolorowy zwierzyniec pod ratuszem

Sobota, 29 maja 2010, 15:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 maja 2010, 8:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kolorowy zwierzyniec pod ratuszem
Fot. TEJO
Reprezentacje jeleniogórskich szkół i przedszkoli oraz inni miłośnicy psów, kotów i innych stworzeń przeszli dziś przez centrum miasta w barwnej paradzie z okazji Majowego Dnia ze Zwierzętami. Na czele pochodu harleyowcy jechali majestatycznie na swoich potężnych maszynach. Arena majówki była północna część Rynku.

Parada ruszyła po godz. 11 sprzed Szkoły Podstawowej nr 7. Na jej czele – poprzedzeni harleyowcami oraz wozami straży miejskiej i pożarnej – kroczyły dwa niedźwiedzie, a za nimi - prezydent miasta Marek Obrębalski oraz szef rady Hubert Papaj. Obok samorządowców – aktorka Olga Sarzyńska, gość honorowy, oraz organizatorzy imprezy w osobach Anny i Eugeniusza Ragielów. Przedszkolaki i uczniowie, którzy wzięli udział w korowodzie, zadbali o pomysłowe przebrania i transparenty z ekologicznymi treściami i manifestujące uwielbienie zwierząt. Tych w pochodzie było bardzo niewiele: ledwo kilka psów.

Majowy Dzień ze Zwierzętami (bo taką nazwę przyjęła dotychczasowa majówka) odbył się w nietypowym miejscu, bo na północnej stronie placu Ratuszowego. Tradycyjne miejsce imprez jest bowiem zajęte przez niemiecki teatr, który wystąpi dziś w ramach PESTKI. W węższym przesmyku między ratuszem a kamienicami, gdzie ustawiono scenę, zebrał się spory tłumek widzów. Ten jednak rozrzedzał się w miarę kończenia poszczególnych występów grup dziecięcych.

Majówkę (mówiono, że dwudziestą ale niekóre źródła podają, że to dziewiętnasta) uroczyście otworzył Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, który już wcześniej, w ratuszu, dziękował działaczom Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami za aktywność w życiu miasta. Anna Ragiel przywitała też pozostałych gości. Zarówno tych tłumnie zgromadzonych przed magistratem, jak i tych na scenie: Jadwigę Reder-Sadowską, rzeczniczkę konsumentów oraz prezesa zarządu głównego TOnZ Eugeniusza Ragiela.

Później scenę zajęły dzieci. Byli uczniowie szkół i przedszkolaki. Wszyscy w kolorowych występach pełnych ciepła i radości. Czasami o treściach ekologicznych, czasami – zupełnie z Majówką niezwiązanych. Szczególną uwagę wzbudził występ dziewcząt i chłopców z Przedszkola Integracyjnego nr 14. Jednym z punktów programu był pokaz umiejętności służbowych psów policyjnych.

Prezydent Marek Obrębalski podziękował też harleyowcom za współpracę przy organizacji majówek. Wręczył motocyklistom okolicznościowe dyplomy. Szef miasta wręczał także dzieciom maskotki i fotografował się z dwoma misiami. Dzięki majówce nowego właściciela znalazł kot ze Schroniska dla Małych Zwierząt. Wolontariuszka Paulina wraz z Olgą Sarzyńską zachęcały także zgromadzonych do zaopiekowania się łagodnym jak baranek psem, który wabi się Maxi. Atrakcją był pokaz ptaków. Podziwiano głównie ozdobne rasy gołębi oraz kur.

W imprezie po raz pierwszy oficjalnie wzięli udział mali Czesi (wraz z opiekunami) z Semily. Majówka, jak i jutrzejsze festyny związane z Dniem Dziecka są bowiem finansowane z funduszy unijnych we wspólnym polsko-czeskim projekcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
204
Tak
32%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group