Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10796
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kolejowe projekty do oceny

Niedziela, 26 grudnia 2021, 8:25
Autor: WAC
Region: Kolejowe projekty do oceny
Fot. PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Rozpoczęły ocenę dokumentów z wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku.

Celem Programu Kolej Plus jest wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Wnioskodawcy z całego kraju do złożyli dokumenty dotyczące 47 projektów o szacowanej wartości około 18 mld zł, które obejmują łącznie długość około 1500 km linii. W tym gronie znalazły się cztery projekty zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska, których koszt realizacji szacowany jest na 800 mln zł. Są to poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław, rewitalizacja odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój, poprawa jakości połączeń Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego z Wrocławiem, rewitalizacja linii kolejowej Zgorzelec – Bogatynia.

Opracowane wstępne studia planistyczno – prognostyczne określają niezbędny zakres prac. Wnioskodawcy mieli zawrzeć również opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotny jest dokument, potwierdzający zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, a także deklaracje właściwego organizatora przewozów o uruchomieniu i finansowaniu minimum 4 par pociągów przez 5 lat. W kolejnym etapie projekty będą podlegały wielokryterialnej ocenie. Na analizę wniosków PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. mają 3 miesiące. Wynikiem prac będzie utworzenie listy rankingowej projektów, a następnie - po akceptacji przez Ministra Infrastruktury, kwalifikacja do realizacji w Programie Kolej Plus.

Gratuluję wnioskodawcom, których projekty przeszły do kolejnego etapu Kolej Plus – informuje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu  ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. - Z zadowoleniem przyjmujemy tak duże zainteresowanie samorządów Programem. To pokazuje, że kolej jest ważnym elementem w rozwoju regionów. Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Na takie działania z Programu Kolej Plus polski rząd przeznaczy 5,6 mld zł
Zaangażowanie samorządów pokazuje jak ważny społecznie jest Program Kolej Plus - dodaje Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wpłynęło 47 wniosków. Łącznie obejmują one około 1500 km torów i wskazują na potrzebę zapewnienia dostępu do kolei  w 24 miastach powyżej 10 tys. mieszkańców, gdzie pociągów pasażerskich nie ma.  Kolej jest ważnym środkiem transportu i realizujemy zadania, które poprawiają dostęp mieszkańców do kolei . Najwięcej opracowań wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych zlecili wnioskodawcy w województwach: śląskim (15), wielkopolskim (5), małopolskim (5) i lubelskim (5). Po 4 projekty złożono w woj. mazowieckim i dolnośląskim. Po 2 projekty w woj. lubuskim i łódzkim oraz po 1 projekcie w województwach: opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Twoja reakcja na artykuł?

8
50%
Cieszy
4
25%
Hahaha
2
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
13%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
57
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group