Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5105
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolejny raz witali Słońce w Budnikach

Wiadomości: Region
Środa, 18 marca 2015, 8:20
Aktualizacja: Czwartek, 19 marca 2015, 7:26
Autor: Mea
Fot. Archiwum Organizatora
Cykliczna impreza pt. „Powitanie Słońca w Budnikach” odbyła się w minioną sobotę. Uczestnicy powitali Słońce po ok. 113 dniach zacienienia tej miejscowości. Została odczytana legenda o Wołogórze i przypomniana historia tej dawnej osady oraz trudy przygotowania z niej atrakcji turystycznej.

Spotkanie rozpoczęło się wędrówką z Domu Wypoczynkowego Krucze Skały w Karpaczu oraz z Domu Wypoczynkowego „Przedwiośnie” w Kowarach. W centrum Budnik na przybyszów czekał gorący żurek oraz malinowa herbata. Odbyło się oficjalne przywitanie wszystkich gości, którzy przybyli z okolic Jeleniej Góry, Karpacza oraz Kowar. Na miejscu czekało też ognisko, przygotowane przez strażaków z OSP w Karpaczu. Czuwali oni nad bezpieczeństwem i pomagali w urządzaniu miejsca imprezy.

Po odpoczynku i posiłku została odczytana legenda o Wołogórze, który wywołany przez uczestników… pojawił się na imprezie, aby wziąć udział w powitaniu Słońca. Następnym punktem imprezy, na który czekali wszyscy uczestnicy, było rozpalenie symbolicznej lampy ze światłem słonecznym. Biorący udział w spotkaniu podkreślały, że witanie i żegnanie Słońca w Budnikach znane są już w całym regionie.

Przypomnijmy. Górska osada Budniki istniała do końca lat 40. ubiegłego wieku. Była zasiedlona głównie w leju górskim strumienia Malina, miedzy Wołową Górą a Skalnym Stołem. Miejsce to jest zacienione przez 113 dni w roku, w okresie od około 26 listopada do 16 marca. To małe siedlisko ludzkie, posiadało długą historię, sięgającą wojny trzydziestoletniej. W okresie istnienia osady kształtowały się wśród ludności różne zachowania i tradycje. Jedną z nich były pożegnania i powitania Słońca, zapoczątkowane przez nauczyciela miejscowej szkoły Heinricha Liebiga.

Miłośnicy Budnik wznowili tę tradycję po 100 latach. W 2010 r. zawiązała się grupa Miłośników Budnik. Już w listopadzie 2010 r. obchodzono pierwsze wskrzeszone po wielu latach uroczystości pożegnania Słońca. Następna uroczystość powitania Słońca odbyła się 2011 r. i trwa cyklicznie na przemian do chwili obecnej. Miłośnicy Budnik utworzyli nowy szlak dla turystów, przy którym można zobaczyć pozostałości po budynkach oraz piękne widoki urokliwej osady i okolicy. Dzięki mieszkańcom okręgu nr 4 z Karpacza oraz przy współpracy Urzędu Miasta Karpacz, Nadleśnictwa Śnieżka z Kowar i PTTK powstała w Budnikach wiata - pierwsza budowla po 50-ciu latach. Oznaczono też pozostałości po budynkach i ustawiono tablice informacyjne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~maczyk 18-03-2015 9:02
Moim zdaniem super pomysł! Gratuluję i oby tak dalej! Każda kolejna atrakcja turystyczna to kolejny wabik na turystów, a jak turyści są ważni dla regionu to chyba nie muszę mówić.
~Marcin1984 18-03-2015 9:12
Super inicjatywa - oby więcej takich. Dzięki takim właśnie - nie tylko przyciągamy turystów, ale nawet, my, mieszkańcy dowiadujemy się o ciekawej historii naszego regionu.
~elaO 18-03-2015 13:19
Super pomysł, pogratulować organizatorom, na przyszłość bardzo proszę, dajcie znać wszystkim o planowanej imprezie, bardzo chętnie poszłabym z rodziną ale nie wiedziałam.
~iras 18-03-2015 16:29
Impreza- pomysł super, tylko pogoda w tym dniu jak na złość była paskudna.
~elo 18-03-2015 20:07
a te zdjecia sa z teg roku, ze tyle sniegu tam jeszcze jest ?
~ 18-03-2015 21:09
znów ???
~Raf 18-03-2015 22:25
Byliśmy tam z rodziną w zeszłym roku i choć to smutne, to szczerze powiem - miejsce bardzo ponure i przytłaczające. Tym bardziej przytłaczające im bardziej pozna się historię tego zakątka i zdjęcia z przed wojny. To było piękne miejsce z ciekawą przeszłością, ale teraz w niczym jego nie przypomina. Oczywiście warto zobaczyć pozostałości tej osady i poznać jej historię, ale świetności tego miejsca już nie przywrócimy.
~przewodnik 18-03-2015 23:27
Warto dodać, że Miłośnicy Budnik od dawna wprowadzają ludzi w błąd! Jak może być to miejsce zacienione od 26 listopada do 16 marca, skoro przesilenie zimowe, a zarazem najniższa wysokość tarczy słonecznej w zenicie jest 21 grudnia??? Jeśli "pożegnanie Słońca" w Budnikach jest 26 listopada, to symetrycznie względem przesilenia zimowego powinno być też jego powitanie, tj. około 16 stycznia (a nie 16 marca!). W obu tych dniach (26 listopada i 16 stycznia) Słońce porusza się w danym miejscu dokładnie po tym samym torze na niebie! Miłośnikom Budnik polecam jakiś podstawowy kurs z astronomii, bo wygląda na to, że od lat pociskają ludziom zwykłe kity z tym pożegnaniem i powitaniem Słońca w Budnikach.
~ 19-03-2015 8:44
I tak co roku będziesz kopiował swoje sensacje w okolicach listopada i marca? W zeszłym roku już pitoliłeś o tym. CTRL+C i CTRV+V opanowałeś na poziomie expert! Zapomniałeś tylko dodać coś o Wrocławiu i słoikach! Zablokowali ci możliwość zmiany IP i teraz twoje wypociny są do rozszyfrowania przez byle laika. Pewnie teraz i tak musisz zaczekać do nocy aby odpisać - nocna zmiana w stróżówce ma swoje plusy, co?
~Milka 19-03-2015 22:45
@ 19-03-2015 08:44 | ~ |: O, odezwał się expert - głównie od obrażania i wyzywania rozmówców. Bo na temat do powiedzenia nigdy nic nie masz. Taki etatowy truteń tego portalu. Twój IP za to wszyscy doskonale znają. Chyba każdy dzień rozpoczynasz w ten sam sposób - dawką jadu. Nawet nie masz odwagi się podpisać. Życie ci się nie udało, masz problemy, frustracja gryzie - wybierz się do psychologa i nie zaśmiecaj forum. Twoje wpisy są tu najbardziej toksyczne. Przewodnik ma rację, a ty jak nie potrafisz normalnie dyskutować to lepiej w ogóle nie zabieraj głosu. STOP chamstwu w internecie!
~Super 20-03-2015 7:52
Super impreza. Pozdrawiam!
~ 20-03-2015 22:55
Ten cały Wołogór to też bujdy wyssane z palca. "Legenda" o której nikt wcześniej nie słyszał, wymyślona na potrzeby "promocji" tego miejsca i towarzycha Miłośnicy Budnik. Kolejny przykład wciskania turystom kitów przez Miłośników Budnik.
~Iwona 1 21-03-2015 19:28
Ludzie to jest śmieszne, że zaczynacie dopatrywać się nieprawdy we wszystkim. Jakie to ma znaczeni ile prawdy jest w tej historii, czy nie możecie docenić tego, że ludzie robią coś ciekawego dla innych. Że potrafią się bawić i spędzać czas inaczej niż w galeriach handlowych....
~Duch Gór 21-03-2015 19:37
Tu nie trzeba się niczego dopatrywać, wystarczy znać fakty i historię. Czy to dziwne, że ludzie wolą dowiadywać się prawdy? Może oprócz ignorantki Iwony, która nie widzi niczego złego w tym, że ktoś ją karmi bzdurami wyssanymi z palca. Miłośnicy Budnik znowu się skompromitowali. Ciekawe czy tym razem wyciągną wnioski, czy w przyszłym roku jak gdyby nigdy nic dalej będą pociskać te same kity?
~~ 22-03-2015 10:40
Prawda jest taka, że data 'Powitania słońca', które się odbywa ma charakter symboliczny i umowny. Różni autorzy (więc nie tylko Z. Piepiora) podają różne daty/okres czasu, wystarczy porównać książki W. Brygiera, M. Staffy czy T. Stecia. Miłośnikom Budnik należy się nagroda za kreatywność !!! Trzeba wspierać takie inicjatywy!
~Przodownik 22-03-2015 19:39
przewodnik nie potrafił poprawnie odczytać daty 19 marca ze strony budniki.pl (tam jest 16 marca, nawet wytłuszczonym drukiem). A pomawianie jest karalne.
~ 22-03-2015 20:27
Etatowy dupek forumowy, który z reguły bredzi o słoikach - wyłączyli mu możliwość pisania z anonimowych serwerów, więc odpowiada sam sobie... Ten sam styl i adres tpnet.pl. Żenua...
~karpaczanin 22-03-2015 20:33
Co Wy za jaja robicie? Pomawiacie kogoś, a stronę budniki.pl prowadzą (i za informacje na niej odpowiadają panowie Paweł, Krzysztof i Mirosław). Swoją drogą informacje zmieniają się na niej stosownie do chwili i nie ma historii zmian na stronie. Np. teraz zniknęły zdjęcia w jednej z galerii.
~kowarzanin 23-03-2015 2:05
O, Miłośnicy Budnik się obudzili i zaczynają obrażać w charakterystycznym dla siebie stylu. A raczej jeden "Miłośnik", co poznać po tych samych gadkach. Skończyły się argumenty, to zaczyna pomawianie. Jacy wy jesteście żałośni! Nawet nie potraficie poprawnie okreslic daty pożegnania i powitania słońca, ale do wyzywania pierwsi.
~Tyłownik 23-03-2015 2:08
Gdzie ty widzisz pomawianie, trutniu? Pomawiasz właśnie ty, bo ktoś napisał prawdę, a zarzucasz mu coś, czego nie zrobił. Kup sobie kalendarz i nie bełkocz trollu. Widać że masz cero odwagi cywilnej, bo rozpowszechniasz bzdury i ukrywasz się za anonimowymi nickami, nie potrafiąc przyznać się do błędu a zamiast tego wyzywając interlokutorów.
~ 23-03-2015 2:10
Załóż sobie ten słoik na głowę i mocno zakręć, tak żeby głupota nie wylewała się z twojej pustej łepetyny. Z takimi "Miłośnikami Budnik" to ja bym nigdy nie poszedł na wycieczkę, co to nawet mylą im się dni w kalendarzu. Jeszcze wyssali z palca jakiegoś Wołogóra. Pękam ze śmiechu z głupoty co poniektórych.
~turystka 23-03-2015 13:27
Miłośnicy Budnik, nie macie racji! Przyjmijcie krytykę (skądinąd słuszną i zgodną z prawdą) na klatę zamiast ujadać i obrażać tych, co was krytykują. Swoją drogą, jak piszecie że przewodnik pisze to już n-ty raz, a wy przez ten czas nie zrobiliście zupełnie nic żeby poprawić datę obchodów Pożegnania i Powitania słońca, to świadczy to tylko o tym, że waszym celem jest ŚWIADOME wprowadzanie innych w błąd. Też jestem turystką, lubię różne ciekawe imprezy w górach, ale nie lubię, jak ktoś mi bezczelnie, z pełną świadomością wciska zwyczajne bzdury w sytuacji, gdy człowiek przyjeżdża i chciałby się czegoś dowiedzieć o lokalnych ciekawostkach, kulturze itd. Takich kanciarzy żerujących na naiwnych turystach należy tępić!
~ 23-03-2015 22:02
Fajnie jest powitać słoneczko, ono też się cieszy jak nas widzi w Budnikach :)
~ 24-03-2015 4:42
Słoneczko chyba się nie cieszy z Miłosników Budnik bo zawsze na tym powitaniu jest pochmurno i nie ma słoneczka. Nie dziwię się - przy ludziach z taką kulturą nawet słoneczko się przed nimi chowa. Może dlatego ciołki do tej pory się nie spostrzegli jakie kity pociskają. Animatorzy turystyki od siedmiu boleści.
~ 24-03-2015 4:55
Słoneczko chyba się nie cieszy z Miłosników Budnik bo zawsze na tym powitaniu jest pochmurno i nie ma słoneczka. Nie dziwię się - przy ludziach z taką kulturą nawet słoneczko się przed nimi chowa. Może dlatego ciołki do tej pory się nie spostrzegli jakie kity pociskają. Animatorzy turystyki od siedmiu boleści.
~ 25-03-2015 13:38
W rzeczywistości pożegnanie Słońca ma miejsce 18 listopada (patrząc w centralnym miejscu Budnik, czyli na mostku nad Maliną). Powitanie Słońca w tym miejscu powinno być 23 stycznia br. Łatwo to sprawdzić odpowiednimi programami komputerowymi albo obliczeniami. A więc wychodzi niemal idealna symetria - względem 20-21 grudnia. 16 marca tarcza słoneczna w zenicie jest już aż 18 stopni nad Kowarskim Grzbietem. Turyści mogą się nieźle zdziwić, gdy tego właśnie dnia przyjdą na Powitanie Słońca do Budnik. Pan Piepiora z towarzystwa "Miłośnicy Budnik" zdaje się ma doktorat. To smutne, że osoba z tytułami naukowymi rozpowszechnia takie bzdury.
~Z. Piepiora 26-03-2015 7:34
Drogi Panie Przewodniku, od ok. 1,5 roku nie współpracuję z 'Miłośnikami Budnik' (sugeruję doczytać na stronie budniki.pl, KTO prowadzi stronę budniki.pl i organizuje imprezy tego Towarzystwa). Mam nadzieję, że artykuł pana Andrzeja Astronoma Wojciechowskiego rozwieje wszystkie Pana wątpliwości http://naszesudety.pl/kiedy-budniki-zegnaly-sie-ze-sloncem.html i pomoże 'Miłośnikom Budnik' zaktualizować informacje na ich stronie (konfrontując badania pana A. Wojciechowskiego m.in. z publikacjami T. Stecia, M. Staffy, W. Brygiera i I. Łaborewicza). Pozdrawiam serdecznie.
~Astronom 26-03-2015 12:55
"Absolutnie błędne jest podawanie momentu powitania Słońca w połowie lutego lub nawet w marcu. Początek astronomicznej zimy zawsze wypadał około 21 grudnia, a oba powyższe momenty (pożegnanie, powitanie) muszą być tak samo odległe czasowo od tej daty. Ciekawe byłoby porównanie powyższych wyliczeń z zapiskami historycznymi z Budnik, jeśli takowe się zachowały". - czyli jasno wynika, że Miłośnicy Budnik wciskają zwyczajne kity mieszkańcom i turystom. Po co w takim razie to ujadanie? PRZEWODNIK MIAŁ RACJĘ!!!
~ 26-03-2015 12:57
A teraz czas na kolejne badania odnośnie prawdziwości niejakiego Wołogóra (który dziwnym trafem pojawił się w świadomości publicznej dopiero wtedy, gdy pojawili się Miłośnicy Budnik - a może Miłośnicy Bzdur?)
~ 26-03-2015 13:06
Tyle że Miłośnicy Budnik zaczęli organizować Powitania i Pożegnania Słońca w Budnikach niezgodnie z prawdziwymi datami wcześniej niż 1,5 roku temu. Administrator strony nie ma tu nic do rzeczy - może się zmieniać, a daty są stare.
~ 26-03-2015 13:13
I jeszcze ciekawostka. Wpis 22-03-2015 10:40 | ~~ | apn-95-*-70-110.dynamic.gprs.plus.pl (95.*.70.110): "Różni autorzy (więc nie tylko Z. Piepiora) podają różne daty/okres czasu, wystarczy porównać książki W. Brygiera, M. Staffy czy T. Stecia. Miłośnikom Budnik należy się nagroda za kreatywność !!! Trzeba wspierać takie inicjatywy!". Następnie wpis 26-03-2015 07:34 | ~Z. Piepiora | budg193.ar.wroc.pl (156.*.180.193): "konfrontując badania pana A. Wojciechowskiego m.in. z publikacjami T. Stecia, M. Staffy, W. Brygiera i I. Łaborewicza". Trochę podobne te wpisy, prawda? Czy tylko ja mam wrażenie, że Miłośników Budnik (albo Bzdur) stale broni jedna osoba pod różnymi nickami?
~hmm 27-03-2015 19:32
W takim razie należało by cofnąć dochtorat kolesiowi za to rozpowszechnianie bzdur. Wot, wielki "nałkowiec" się znalazł który nawet nie potrafi obliczyć wysokości słońca nad horyzontem, a potrafią to amatorzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group