Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6763
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolejny „haracz” dla pracodawców

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Czwartek, 7 stycznia 2010, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: Angela
Fot. ......
Od początku 2010 roku pracodawcy zatrudniający osoby w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze mają dodatkowe obowiązki. Najważniejsze z nich to prowadzenie wykazu osób zatrudnionych na tych stanowiskach i opłacanie za nich składek do ZUS na Fundusz Emerytur Pomostowych, 1,5 procent podstawy wymiaru składek emerytalnych i rentowych.

Dodatkowe obowiązki dla pracodawców, w tym obowiązek płacenia składki za pracowników zatrudnianych w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze pojawiły się w związku wejściem w życie od 1 stycznia 2010 roku przepisów z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych.

– Pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze to osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które wykonują prace umieszczoną w wykazie do ustawy o emeryturach pomostowych – mówi Marzanna Domasiewicz, kierownik Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jeleniej Górze.

Pracodawcy, którzy zatrudniają takie osoby, do końca roku mieli opracować wykaz pracowników i wykaz stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Od 1 stycznia 2010 roku mają natomiast obowiązek płacić składki na te osoby na fundusz emerytur pomostowych.

Wysokość tych składek wynosi 1,5 procent wymiaru podstawy składek emerytalnych i rentowych. Jest to dodatkowe obciążenie związane z dodatkowymi przywilejami emerytalnymi dla osób zatrudnionych na tych stanowiskach.

Składki pracodawca ma opłacać dla wszystkich pracowników spełniających ustawowe warunki, również zatrudnionych w na niepełny etat. Pieniądze na składki w całości finansuje płatnik. Więcej informacji jest dostępne na stronie internetowej http://www.zus.pl/files/FEP_ZUS.pdf.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~wie39 7-01-2010 9:22
pracodawca odliczy to od pensji i i tak wyjdzie na swoje.A ludzie pracy jak zwykle będą wspierać nierobów z ZUS-u
~zxx 7-01-2010 9:35
Kiedy zlikwidują biurokratów z ZUS i NFZ i ich pałace. Na PZU życie i konkurencja wymusiła masowe zwolnienia, następne molochy to poczta. Może po likwidacji lub przekształceniu tych tworów zbliżymy się do normalności.
~wujeksamozło 7-01-2010 9:53
Jaki haracz?? Najlepiej żeby ludzie pracowali 16 h/dobę za miskę ryżu? U nas i tak za duże prawa mają pracodawcy, płacą grosze, nie wypełniają nawet swoich podstawowych obowiązków. Kodeks pracy mimo że pisany "pod pracodawców" i tak nie jest przestrzegany!
~Tomy M. 7-01-2010 9:56
Do wie39: Tak dokładnie jest, nie ma możliwości wprowadzenie jakiegokolwiek podatku który obciążyłby pracodawcę/przedsiębiorcę.W/w przypadku pracodawca może również podnieść ceny produktów/usług i też wyjdzie na swoje, tylko w tym przypadku nie zapłacą za to jego pracownicy (o ile nie kupują tego produktu) De facto Państwo obciążyło nas wszystkich kolejnym podatkiem, przypomnę że w średniowieczy gdy król wprowadzał DZIESIĘCINĘ (podatek w formie 1/10 przychodów/plonów) to podnosił się bunt niesamowity. Teraz płacimy Państwo ok 80% tego co zarabiamy!!! To jest chore!!! Socjalizm to przy tym super rynkowy ustrój. Przypomnę że za komuny prywatni przedsiębiorcy nie płacili tak wysokich podatków i wiodło im się dużo lepiej.
Cień 7-01-2010 11:30
Czasem ten Tomy M coś napisze z sensem i tu się z nim zgodzę. LUDZIE, RUSZMY DU.., BO TRAKTUJĄ NAS JAK PAROBKÓW!!!
Cień 7-01-2010 11:30
Czasem ten Tomy M coś napisze z sensem i tu się z nim zgodzę. LUDZIE, RUSZMY DU.., BO TRAKTUJĄ NAS JAK PAROBKÓW!!!
takisobiejeden 7-01-2010 12:20
~Tomy M Tak tak,za komuny było o wiele lepiej,mniej sie płaciło,a jak ktos miał chody to za to co mu zostało mógł sobie nawet cos wiecej kupic i nie stac w kolejkach.Wiadomo :-) Dodam ze za komuny nie było bezrobocia,bezdomnych,podatków nic nie było...nic tylko sie radowac ha ha.W tym kraju nigdy nic nie bedzie z takim tokiem myslenia.
takisobiejeden 7-01-2010 12:25
Mr. Cień PAROBKÓW JAK PAROBKÓW-a co maja powiedziec NIEWOLNICY którzy na nich pracuja za grosze żeby pracodawca miał na chleb i benzyne do swoich mercedesów ?Mało takich jest w Jeleniej...może podac przykład wyzysku ???? I nie zasłaniac mi sie tu kryzysem.
rymcycymcy 7-01-2010 13:02
Zlikwidować wszystkich pracodawców !!! ;)
~mucha 7-01-2010 13:38
Przypomnijcie sobie jak M. Rakowski mówił ( do robotników , którzy w Polsce coś znaczyli) jeszcze u niemca krówki będziecie pasali - miał rację .Robotniku byłeś kimś , jesteś NIKIM . Jeszcze jedno : za komuny z pewnością w ostatnich latach półki były puste , a ludzie mieli kasę . Dziś półki pełne chińskich bubli i zachodniej niezdrowej żywności ,a portfele puste przez co i tak nie można ze wiele kupić . Gdyby komuna podniosła tak drastycznie ceny na wszystko co leży i się rusza + podatki + ZUS w sklepach było by też na co popatrzyć tak jak jest teraz . Czyli jeden huk . Kapitaliści cały czas obrzydzają nam komunę , ale sami są jeszcze gorsi . Młodym może wcisną ciemnotę , ale starego nie oszukają - nie liczcie na sklerozę burżuje , bo pamięć mamy jeszcze w dobrej kondycji w przeciwności do polityków , którzy zapomnieli co obiecywali . TAKIE JEST MOJE ZDANIE .
~kuchnia 7-01-2010 14:48
jak firmy i sklepy powoli będą padać i sie zamykać a prace będziecie mieli w tesco albo w kolejnym markecie to wtedy będziecie płakać i narzekać
~kuchnia 7-01-2010 14:49
zus dla mnie to złodzieje haracz tylko w jawny sposób
takisobiejeden 7-01-2010 17:50
~kuchnia a co moze w prywatnych sklepach i firmach jest słodko??Wyzysk do kwadratu! Płacą grosze i straszą bezrobociem ! A sami postepuja dokładnie tak jak ten zus haracz w biały dzien od pracowników za to ze na nich zaiwaniają..Szczęście na nieszczęściach, majątki na przekrętach.a co do komuny -Nie zmienili nic tylko Żytnią na Belweder !
~mama_chomika 7-01-2010 18:31
To w końcu kto będzie płacił ten "haracz"? Pracodawcy ZUS-owi, czy może robotnicy pracodawcom? Bo tytuł chyba powinien brzmieć: "Kolejny haracz od pracodawców" - jeśli to pracodawcy będą musieli go odprowadzać do ZUS-u.
~mama_chomika 7-01-2010 18:40
To w końcu kto będzie płacił ten "haracz"? Pracodawcy ZUS-owi, czy może robotnicy pracodawcom? Bo tytuł chyba powinien brzmieć: "Kolejny haracz od pracodawców" - jeśli to pracodawcy będą musieli go odprowadzać do ZUS-u.
~ALDI 7-01-2010 19:20
A może tak sami zostańcie pracodawcami,po co na nich harować -rusz tyłek i zacznij coś robić a nie być tylko robolem.Otwórz własną firmę,właduj własne siano,zapewnij ludziom pracę i zacznij się użerać z urzędasami,PIP,Sanepid,BHP,Urząd Skarbowy.Czy naprawdę tak fajnie ma pracodawca????????A co byś rob ił jak on nie dał by Ci pracy??Z opieki społecznej dostaniesz??Abys się nie zdziwił jeden z drugim.Pierdoły piszecie zamiast brać się za prywat,no nie??Wszystkim którzy spróbują życzę nerwów ze stali,końskiego zdrowia,psychicznego też,bo często nie będziesz wiedział czy to poniedziałek czy może już piątek,bo będziesz latał jak pies z wywieszonym jezorem za zleceniami po kraju aby Twoi pracownicy mogli na Ciebie zapie@@@@@@ a on w tym czasie mają wolną sobotę i niedzielę,po 8 godz.trzasną drzwiami i wracają do rodzin,a Ciebie rodzina będzię widziała od czasu do czasu jak się będziesz własnym nosem podpierał.Życzę więc powodzenia w robieniu CUDOWNEJ KARIERY.oby Wam bokiem nie wyszło.
Cień 7-01-2010 21:27
Zgadzam się z Aldim, jest dokładnie tak jak napisał. Ja dodam, że nie tylko latam po kraju, ale i po za krajem i nieraz muszę pokonać ponad 1600 km. jednocześnie coś załatwić, załadować co mogę do auta, resztę na przyczepę i to wszystko w ciągu doby, a opłataty miesięczne, tu 3000, tam 2000, kredyty 1000, rachunki 3000, to tylko najważniejsze opłaty w firmie, bez wypłat dla pracowników (dwóch). Ktoś jeszcze chce coś "powiedzieć" (napisać).
~czytacz 14-01-2010 21:20
Kto wymyślił taki przepis ? To przecież politycy wymyślili a nie urzędnicy ZUS-u . Poprzednio były jednakowe składki od wszystkich , a emerytury wcześniejsze tylko dla niektórych grup zawodowych. Teraz mają być wyższe składki dla tych , którzy zatrudniają pracowników w bardziej "szkodliwych" zawodach i podobno mają mieć prawo do emerytur pomostowych. Tych jest naprawdę mało. Nie dotyczy to większości pracodawców , czy small biznesu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group