Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 7108
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Kolejny „haracz” dla pracodawców

Czwartek, 7 stycznia 2010, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/KRAJ: Kolejny „haracz” dla pracodawców
Fot. ......
Od początku 2010 roku pracodawcy zatrudniający osoby w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze mają dodatkowe obowiązki. Najważniejsze z nich to prowadzenie wykazu osób zatrudnionych na tych stanowiskach i opłacanie za nich składek do ZUS na Fundusz Emerytur Pomostowych, 1,5 procent podstawy wymiaru składek emerytalnych i rentowych.

Dodatkowe obowiązki dla pracodawców, w tym obowiązek płacenia składki za pracowników zatrudnianych w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze pojawiły się w związku wejściem w życie od 1 stycznia 2010 roku przepisów z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych.

– Pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze to osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które wykonują prace umieszczoną w wykazie do ustawy o emeryturach pomostowych – mówi Marzanna Domasiewicz, kierownik Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jeleniej Górze.

Pracodawcy, którzy zatrudniają takie osoby, do końca roku mieli opracować wykaz pracowników i wykaz stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Od 1 stycznia 2010 roku mają natomiast obowiązek płacić składki na te osoby na fundusz emerytur pomostowych.

Wysokość tych składek wynosi 1,5 procent wymiaru podstawy składek emerytalnych i rentowych. Jest to dodatkowe obciążenie związane z dodatkowymi przywilejami emerytalnymi dla osób zatrudnionych na tych stanowiskach.

Składki pracodawca ma opłacać dla wszystkich pracowników spełniających ustawowe warunki, również zatrudnionych w na niepełny etat. Pieniądze na składki w całości finansuje płatnik. Więcej informacji jest dostępne na stronie internetowej http://www.zus.pl/files/FEP_ZUS.pdf.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1284
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group