Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8479
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Klucz do miasta w rękach seniorów

Środa, 28 września 2016, 12:59
Aktualizacja: Czwartek, 29 września 2016, 16:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Klucz do miasta w rękach seniorów
Fot. Przemek Kaczałko
Barwny i radosny korowód przeszedł dzisiaj (28.09) ulicami Jeleniej Góry, a to za sprawą piątej edycji Senioraliów. Raz w roku symboliczny klucz do miasta trafia w ręce studentów (Juwenalia), a innym razem do starszej części społeczeństwa (Senioralia).

Już po godz. 10:00 na Placu Ratuszowym zaczęły się występy zespołów w ramach Juwenaliów 2016, ale większość uczestników zbierała się na godz. 11:00 pod kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, skąd ruszał barwny korowód na oficjalne rozpoczęcie imprezy.

Pełni wigoru, pogody ducha seniorzy przemaszerowali ulicami 1 Maja, Konopnickiej na Plac Ratuszowy, gdzie oczekiwał na nich prezydent miasta Marcin Zawiła. W rytm przyśpiewki zespołów ludowych prezydent Jeleniej Góry przekazał symboliczny klucz do miasta w ręce Stanisława Dziedzica, pomysłodawcę imprezy. - Jeżeli chodzi o tracenie władzy na rzecz ludzi, którzy chcą się bawić i być aktywnymi w mieście - bardzo proszę - mówił z uśmiechem Marcin Zawiła przyznając, że seniorzy są bardzo aktywni w mieście, fantastyczni i świadomi swoich praw. - Jako młodszy senior pamiętam czasy swojej młodości - ludzie starsi to byli ludzie, którzy siedzieli w domach, znikali z przestrzeni życia, a tu widać co się dzieje - absolutne szaleństwo - dodał prezydent.

Święto seniorów - nie tylko z Jeleniej Góry, ale i z wielu innych okolicznych gmin i wsi - to czas, na który aktywni starsi ludzie z niecierpliwością czekają. - Gdy myśleliśmy, żeby po skromnym jubileuszu 5-lecia na tym skończyć, to jednogłośne były okrzyki, że nie ma mowy - wyznał Stanisław Dziedzic. Do stolicy Karkonoszy zjechały również zespoły z Oławy, Świdnicy, Oleśnicy - w sumie 27 zespołów przez 3 dni będzie prezentować swoją twórczość w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Począwszy od dzisiaj (środa, 28.09) do piątku (30.09) codziennie o godz. 13:00 zaczynają się przesłuchania w ramach V Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów, na które wstęp jest wolny. Wielki finał już w sobotę (1.10) o godz. 15:00 w Filharmonii Dolnośląskiej.

Takie imprezy są bardzo potrzebne. Seniorzy, którzy siedzą w domach, albo chodzą na działki - mają okazję sprawdzenia się, albo sprowokowania innych, żeby dołączyli do zespołów - powiedziała Małgorzata Tokarska-Mazur z zespołu Echo z Bolkowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group